۳۵ میلیون نفر در سرتاسر دنیا از اختلالات مواد مخدر رنج می برند/کانابیس بیشترین ماده مصرفی در جهان

سلامت نیوز:براساس گزارش جهانی مواد مخدر ۲۰۱۹؛ ۳۵ میلیون نفر در سرتاسر دنیا از اختلالات مواد مخدر رنج می برند در حالی که تنها یک نفر از ۷ نفر به درمان دسترسی دارد.

به گزارش سلامت نیوز، تحقیق بیشتر و داده های دقیق تر نشان می دهند عواقب زیان بار مصرف مواد مخدر بر سلامت شدیدتر و گسترده تر از آن چیزی است که پیشتر گمان می شد. بر اساس آخرین گزارش جهانی مواد مخدر که امروز توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد معرفی شد، حدود ۳۵ میلیون در سرتاسر جهان ، بیشتر از ۳۰.۵ میلیون نفری که پیشتر تخمین زده شده بود، از اختلالات مصرف مواد مخدر رنج می برند و نیازمند خدمات درمانی هستند.

این میزان تخمین بالاتر برای سال ۲۰۱۷ که شامل ۴.۵ میلیون نفر که گمان می شود به درمان نیاز دارند نیز هست، حاصل نتایج پیشرفته تری پیرامون مصرف مواد است که به سبب تحقیق های جدید انجام شده در هند و نیجریه به دست آمده است. این دو کشور درمیان ۱۰ کشور پرجمعیت جهان هستند.

این گزارش همچنین برآورد می کند که تعداد مصرف کنندگان مواد شبه افیونی ۵۳.۴ میلیون نفر، ۵۶ درصد بیشتر از تخمین های قبل است، و این که دو سوم از ۵۸۵۰۰۰ کل مرگ و میر ناشی از مصرف مواد مخدر در سال ۲۰۱۷ به دلیل مصرف مواد شبه افیونی بوده است. در جهان ۱۱ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ مواد مخدر تزریق کرده اند، که از این تعداد ۱.۴ میلیون نفر مبتلا به ویروس اچ آی وی و ۵.۶ میلیون نفر مبتلا به هپاتیت سی هستند.

یوری فدوتوف، مدیر اجرائی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد گفت:« یافته های امسال گزارش جهانی مواد مخدر چالش های جهانی مواد مخدر را تکمیل و پیچیده تر می کند و بر نیاز به همکاری های بین المللی وسیعتر به منظور تسریع در پاسخ های متوازن و یکپارچه به عرضه و تقاضای مواد مخدر تاکید می کند.»

افزایش شدت و پیچیدگی وضعیت جهانی مواد مخدر
در سال ۲۰۱۷، حدود ۲۷۱ میلیون نفر ، یا ۵.۵ درصد از جمعیت جهان ۶۴-۱۵ سال، در سال گذشته مواد مخدر مصرف کرده بودند. با این که این میزان مشابه ارزیابی سال ۲۰۱۶ است، یک بررسی طولانی مدت نشان می دهد که تعداد افرادی که مواد مصرف می کنند، هم اکنون ۳۰ درصد بیشتر از سال ۲۰۰۹ است. اگرچه این افزایش تا حدودی به دلیل رشد ۱۰ درصدی جمعیت بین ۶۴-۱۵ سال در جهان است ، داده ها نشان دهنده شیوع بیشتر در مصرف مواد شبه افیونی در آفریقا، آسیا، اروپا و امریکای شمالی و مصرف کانابیس در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی و آسیا در مقایسه با سال ۲۰۰۹ است.

برآورد جهانی تولید کوکائین در سال ۲۰۱۷ به بالاترین میزان ۱۹۷۶ تن رسید، افزایشی معادل ۲۵ درصد نسبت به سال قبل. علاوه بر این، مقدار جهانی کوکائین کشف شده در سال ۲۰۱۷ با افزایش ۱۳ درصد به ۱۲۷۵ تن رسید که بیشترین میزان کشفیات گزارش شده بود.

بحران مصرف بیش از حد مواد شبه افیونی در سال ۲۰۱۷ در آمریکای شمالی با بیش از ۴۷۰۰۰ مرگ و میر ناشی از مصرف بیش از حد مواد شبه افیونی در ایالات متحده افزایش داشته است، افزایشی معادل ۱۳ درصد نسبت به سال گذشته ، در کانادا هم این میزان مرگ و میر ناشی از مصرف مواد شبه افیونی با ۳۳ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۶ ، به ۴۰۰۰ نفر رسید.

فتانیل و داروهای مشابه آن ، همچنان به عنوان مشکل اصلی بحران مواد صنعتی در آمریکای شمالی محسوب می شود، اما کشورهای واقع در آفریقای شمالی و مرکزی و غربی بحران نوعی دیگر از مواد شبه افیونی صنعتی را تجربه می کنند، و آن ترامادول است. کشفیات جهانی ترامادول از کمتر از ۱۰ کیلوگرم در سال ۲۰۱۰ به نزدیک ۹ تن در سال ۲۰۱۳ و به بیشترین حد ۱۲۵ تن در سال ۲۰۱۷ رسید.

بیشترین ماده مصرفی در جهان همچنان کانابیس است. حدود ۱۸۸ میلیون نفر در سال ۲۰۱۷ این ماده را مصرف کرده اند.
این گزارش جهانی همچنین نشان می دهد که جامعه بین الملل در پرداختن به مواد روانگردان جدید به موفقیت نسبی دست یافته است. برای اولین بار کاهش در تعداد مواد روانگردان جدید شناسایی شده و گزارش شده به دفتر مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد نشان دهنده این مهم است. مواد روانگردان جدید، به آن صورتی که در سال های پیش بیم آن می رفت، در بازار یافت نشده اند، و جامعه بین الملل به موقع توانسته است نسبت به ارزیابی آسیب های ناشی از مواد روانگردان جدید اقدام کند و آن دسته از مواد را که نیازمند کنترل بین المللی هستند را فهرست بندی کرده اند.

پیشگیری و درمان همچنان به میزان کافی در دسترس نیست
پیشگیری و درمان همچنان در بسیاری از نقاط دنیا در دسترس نیست به طوری که تنها یک نفر از ۷ نفر با اختلالات مصرف مواد هر سال به درمان دسترسی دارد.
به خصوص در زندان ها، این امر چشمگیر است. گزارش امسال تحلیلی عمیق از مصرف مواد و عواقب شدید آن بر سلامت در محیط زندان ارائه می دهد، و نشان می دهد که شیوع بیماری های عفونی همچون اچ آی وی ، هپاتیت سی، و سل، و همچنین خطرات مربوط به آنها، به طور نسبی در زندان ها، به خصوص در میان کسانی که مواد تزریق می کنند، در مقایسه با جمعیت کل بیشتر است.

۵۶ کشور گزارش داده اند که در سال ۲۰۱۷ ، در حداقل یک زندان درمان جایگزین مواد شبه افیونی را ارائه کرده اند، در حالی که ۴۶ کشور گزارش داده اند که امکان ارائه چنین درمانی را در زندان ندارند. برنامه های سوزن و سرنگ در زندان بسیار به ندرت در دسترس است: ۱۱ کشور دسترسی در حداقل یک زندان را گزارش داده اند، اما فقدان چنین برنامه هایی در ۸۳ کشور تایید شده است.

این گزارش نشان می دهد که مداخلات درمانی موثر براساس مدارک علمی و در راستای تعهدات حقوق بشر بین الملل به اندازه مورد نیاز در دسترس نیستند، و دولت و جامعه بین الملل می بایست به مداخلات به منظور پرداختن به این خلا سرعت ببخشند.

گزارش جهانی مواد مخدر از لینک زیر قابل دسترسی است:

http://www.unodc.org/wdr2019

گزارش جهانی مواد مخدر سال ۲۰۱۹ نگرشی جهانی از عرضه و تقاضای مواد افیونی، کوکائین ، کانابیس، محرک های نوع آمفتامین و مواد روانگردان جدید و تاثیر آنها بر سلامت را ارائه می دهد. این گزارش از طریق داده های دقیق تر و تحقیق و بررسی پیشرفته ، تاکید می کند که عواقب مضر مصرف مواد بر سلامت گسترده تر از آن چیزی است که پیشتر گمان می رفت.

وب سایت منبع خبر : salamatnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *