۱۳ کاری که بعد از عمل بینی نباید انجام داد

بعد از عمل بینی

 دوران نقاهت بعد از عمل بینی به اندازه خود جراحی بینی مهم است و علاوه بر تخصص و مهارت پزشک در انجام عمل زیبای بینی دوران نقاهت پس از جراحی بینی نیز در شکل گیری نهایی بینی بسیار حائز اهمیت می باشد. معمولاً پزشکان در جلسه مشاوره قبل از عمل بینی بیماران خود مواردی که در زیر برای شما آورده ایم را توضیح می‌دهند که نباید بعد از عمل بینی آن ها را انجام داد.

 

 سوراخ کردن بینی

سوراخ کردن بینی یا پیرسینگ بینی در بین خانمها بسیار مرسوم است و برای زیبایی ظاهری انجام میشود. معمولا پزشکان توصیه می کنند که تا چند ماه بعد از عمل زیبایی بینی از انجام پیرسینگ بینی خودداری شود تا روند بهبود بینی لطمه وارد نکند.

 

کش و قوس بدن

اکثر جراحان بر این باورند که چند ماه از انجام ورزش بعد از عمل بینی باید خودداری شود. تا به روند بهبود بینی لطمه ای وارد نشود.  حتی توصیه می شود که تا یک ماه بعد از جراحی زیبایی بینی از انجام فعالیت نرمشی و کششی سبک هم خودداری شود.

 

 فین کردن

در هفته های اول پس از انجام عمل بینی باید از فین کردن اجتناب کنید. زیرا بافت های بینی پس از جراحی بینی حساس می باشد و فین کردن شدید و یا مکرر می‌توانند به بافت های تازه جراحی شده بینی ضربه وارد کنند. همچنین در هنگام عطسه کردن دهان خود را باز نگه دارید تا فشار کمتری به بینی وارد شود.

 

حمام کردن

پس از عمل زیبایی بینی تا برداشتن گچ بینی که حدوداً ۵ روز بعد از جراحی بینی برداشته می شود بهتر است از حمام کردن به دلیل خیس نشدن گچ بینی خودداری کنید. اگر احساس می کنید خیلی نیاز به حمام کردن داری باید به نحوی حمام کنید که صورت و گچ بینی خیس نشود. پس از برداشتن گچ بینی نیز توجه داشته باشید که تا یک هفته صورت خود را نشورید. می توانید در این مدت از دستمال مرطوب برای تمیز کردن صورت خود استفاده کنید.

 

 شنا کردن 

 شنا کردن از آن دسته از فعالیت‌ها است که حداقل باید یک تا دو ماه بعد از عمل بینی انجام شود. توصیه می شود که در این مدت در داخل استخر هم نروید. به دلیل اینکه آب کلر دار برای زخم های بینی مناسب نمی باشد.

بعد از عمل بینی

  تمیز کردن بینی با گوش پاک کن

بینی در دو هفته اول بعد از جراحی دچار آبریزش میشود و داخل بینی از مخاط پر می شود. برای تمیز کردن بینی از گوش پاک کن و یا دستمال کاغذی استفاده نکنید زیرا به بافت بینی تازه جراحی شده امکان دارد ضربه وارد کند. می توانید برای تمیز کردن بینی از شستشوی بینی با سرم استفاده کنید.

 

مصرف الکل

از دیگر فعالیت های ممنوع بعد از عمل بینی مصرف نوشیدنی های الکلی می باشد.زیرا اگر الکل به همراه برخی داروهای تجویز شده توسط دکتر مصرف شود، می تواند آثار بسیار مخربی را بر روی بدن بگذارد. علاوه بر آن، الکل خون را رقیق کرده و منجر به خونریزی شدید می شود. پس بهتر است در دو هفته ی بعد از جراحی، از مصرف الکل خودداری کنید.

کاری که شما باید انجام دهید این است که بدن خود را با آب هیدراته نگاه دارید و از خشک شدن آن جلوگیری کنید. نوشیدن آب فراوان را به شکل یک عادت برای خود درآورید و حتی پس از بهبودی کامل نیز به آن ادامه دهید. در اینصورت، تاثیر شگفت انگیز آن را بر روی سلامتی خود مشاهده خواهید کرد.

سیگار کشیدن

به احتمال زیاد دکتر به شما خواهد گفت که چند هفته قبل از عمل بینی، کشیدن سیگار و قلیان را ترک کنید. اگر نمی توانید برای همیشه آن را کنار بگذارید، باید حداقل تا چند هفته بعد از جراحی بینی به نکشیدن آنها ادامه دهید. نیکوتین موجود در تنباکو رگ های خونی را منقبض و کوچک تر و جریان خون را کندتر می کند. در چنین شرایطی، زخم ها مشخص تر می شوند و به عبارت دیگر، روند بهبودی شما متوقف می گردد.

زدن عینک و پوشیدن انواع خاصی از پیراهن ها

با بینی خود طوری رفتار کنید که انگار یک تخم مرغ شکننده است. یعنی اجسام سنگین روی آن قرار ندهید و از برخوردهای تصادفی در روزهای اول جلوگیری کنید. زدن عینک در اوایل دوره ی نقاهت می تواند برای بینی مضر باشد. اگر عینکی هستید، برای بهبودی بینایی تان در هفته های اول بعد از عمل بینی، گزینه های محدود و کمی در اختیار خواهید داشت. در صورت امکان، سعی کنید تماس چشمی با دیگران نداشته باشید. اگر برایتان میسر نیست، می توانید از لنزهای طبی استفاده کنید تا فشاری به پل بینی وارد نشود.

زمانی که بینی تازه عمل شده ی شما در حال بهبود یافتن است، پوشیدن تی شرت و پلیور از قسمت سر می تواند اثرات بدی روی بینی داشته باشد. ممکن است یقیه ی پیراهن به بینی فشار وارد نماید. سعی کنید در ماه های اول بعد از جراحی بینی پیراهن های دکمه یا زیپ دار بپوشید.

جویدن زیاد

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما خودداری از جویدن زیاد به بهبود شما کمک می کند. بهتر است غذاهایی بخورید که نیاز به جویدن فراوان نداشته باشند. مثلا مدتی بعد از جراحی بینی به جای جوجه، ماهی بخورید. این امر سبب می شود شما غذاهایی بخورید که قبلا حتی آنها را امتحان نکرده اید.

حتما غذاهای سالم بخورید تا روند بهبودی سریع تر شود. برای نخوردن غذا بهانه نیاورید زیرا بعضی ازداروهایی که پزشک تجویز کرده باید با وعده ی غذایی مصرف شوند.

قرار گرفتن در معرض تابش مستقیم آفتاب

بعد از جراحی بینی و برداشتن گچ آن، باید از کرم ضدآفتاب استفاده کنید تا از بینی جدید در برابر اشعه های آفتاب محافظت کند. بینی جدید شما حساس است و اگر در مقابل تابش مستقیم آفتاب قرار بگیرد، ممکن است تغییر رنگ دائمی بدهد.

مقایسه کردن نتیجه ی جراحی خود با بینی دیگران

باور کنید که همه ی ما به طور طبیعی با بینی منحصر به فرد و متفاوتی متولد می شویم. پس بینی شما بعد از جراحی هم عینا شبیه بینی کس دیگری نخواهد شد. یک جراح عالی رتبه می داند که هدف از عمل بینی، ایجاد یک بینی کامل و بی نقص و یا کپی کردن بینی بازیگر مورد علاقه ی شما نیست، بلکه هدف آنست که بینی شما متناسب و در توازن با دیگر اجزای صورت تان شود. بنابراین، نتیجه ی عمل خود را با دیگران مقایسه نکنید.

حتما در جلسه ی مشاوره با دکتر خود درمورد انتظارات واقعی تان از عمل صحبت کنید و به توصیه های دکتر گوش دهید. یک جراح بینی خوب قبل از عمل به شما توضیح می دهد که بینی تان چگونه خواهد شد و چه تغییراتی امکان پذیر است.

قضاوت زود هنگام درمورد نتیجه ی عمل

در روزهای اول، ممکن است به دلیل آثار مواد بیهوشی و زخم های روی بینی، از آن دلزده شوید. اما زود قضاوت نکنید و بر اساس آن تصمیم نگیرید. اجازه دهید تا کبودی و تورم بطور کامل از بین بروند، سپس می توانید بگویید که نتیجه ی جراحی خوب بوده یا نه.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *