کاربرد تامپون بینی چیست و چه زمانی باید برداشته شود؟

کاربرد تامپون بینی

اکثر جراحان بینی پس از انجام جراحی بینی داخل بینی بیمار، تامپون ای از جنس گاز استریل می گذارند.در این مقاله میخواهیم ببینیم کاربرد تامپون بینی چیست و چه زمانی باید برداشته شود.

تامپون بینی چیست؟

تامپون بینی همان طور که گفتیم از جنس گاز استریل می باشد.تامپون پس از آغشته شدن با پماد تتراسایکلین پس از اتمام عمل بینی در داخل بینی بیمار قرار داده می شود.
استفاده از تامپون بینی به جلوگیری است خونریزی و استحکام داخلی بینی کمک می کند.
در گذشته تامپون بینی ابعاد بزرگی داشت و خارج کردن آن بسیار دردناک بود. با پیشرفت علم پزشکی استفاده از مینی تامپون مرسوم شده که برداشتن آن نسبت به تامپون های بزرگ بسیار راحت است.

کاربرد تامپون بینی یا باند بینی چیست؟

اصلی ترین کار تامپون بینی نگهداری غشای مخاطی تیغه بینی به صورت محکم در مقابل استخوان و غضروف است. این نگهداری باید تا زمانی که چسبندگی کافی بین تیغه بینی و غضروف ایجاد شود باقی بماند. معمولاً بین ۱ تا ۴ روز بعد از عمل جراحی با توجه به شرایط عمومی بیمار باید تامپون بینی در داخل بینی حفظ شود.
از دیگر کاربرد تامپون بینی در مواقعی است که تیغه بینی به حدی انحراف دارد که پس از عمل جراحی باید در هر دو سوراخ بینی تامپون فشرده قرار داده شود تا صاف بودن تیغه بینی را حفظ کند.
در هر صورت معمولاً جراح پس از گذشته چند روز از جراحی بینی تامپون ها را از بینی بیمار خارج می کند.

 

 

کاربرد تامپون بینی

چه مواقعی نیاز به استفاده از تامپون بینی نیست؟

۱. در مواقعی که جراح از بخیه های قابل جذب در داخل بینی استفاده کرده است و این بخیه ها برای نگهداشتن غشای مخاطی وظیفه خود را به درستی انجام می دهند. خوبی این روش در آن است که مسیر انتقال هوا توسط سوراخ های بینی مسدود نمی شود. همچنین مشکلات برداشتن تامپون بینی را ندارد. البته در همه موارد نمی توان از بخیه های قابل جذب به جای تامپون بینی استفاده کرد. نسبت به نظر پزشک یکی از راه های استفاده از تامپون بینی و یا برخی های قابل جذب انتخاب می شود.

۲. در مواقعی که پزشک جراحی تیغه بینی را با استفاده از روش آندوسکوپی انجام داده است. در این روش به صورت مستقیم بدون ایجاد برش در بافت بینی اصلاحات لازم انجام می شود. در این روش به دلیل نبود پرش در بافت بینی و حساسیت کمتر نسبت به عمل جراحی باز نیاز به استفاده از تامپون بینی نیست.

۳. در مواقعی که جراح بینی، اسپلیت های پلاستیکی در داخل تیغه بینی بخیه بزند که عملکردی شبیه به گرفتن را برای بینی خواهد داشت. این روش می‌تواند جایگزین تامپونهای بینی شود که البته این مورد هم نسبت به تشخیص پزشک انجام می شود.

آیا برداشتن تامپون بینی با درد همراه است؟

همانطور که گفته شد، با استفاده از تامپون های کوچکتر ( مینی تامپون) برداشتن آنها نسبت به تامپون های بزرگ راحت تر شده و بیمار کمتر اذیت می شود. بعضی از پزشکان هنگام جایگذاری تامپون بینی از یک لوله در داخل بینی بیمار استفاده می کنند. مزیت وجود این لوله کمی برای راه عبور هوا است و بیشتر برای زمان برداشتن تامپون بینی پزشک می تواند از راه این لوله ماده بی حسی را وارد بینی بیمار کند تا بتوانند بدون احساس درد تامپون بینی را بردارد.
البته به بیماران توصیه می شود که قبل از اقدام به برداشتن تامپون بینی یک یا دو قرص مسکن مصرف کنند.

 

کاربرد تامپون بینی

درصورت ایجاد خونریزی پس از جراحی چه اقدامی باید انجام داد؟

• فعالیت هایی که باعث افزایش فشار خون می شود خونریزی بینی را بیشتر میکند.
• قسمت پایینی بین انگشتان شست و اشاره قرار دهید و حدوداً ۵ دقیقه نگه دارید.
• دو عدد قرص مسکن مصرف کنید. توجه کنید قرص مسکن غیر از آسپیرین یا قرص های ضد التهاب باشد.
• از خوردن نوشیدنی های گرم خودداری کنید. در جای خنک بایستید. صورت و گردن خود را با آب سرد بشویید.
• سعی کنید نخوابید و یا ندهید و سر خود را بالا نگه دارید.
• تا قطع خونریزی بینی از سرفه کردن عطسه کردن ایا فین کردن بینی اجتناب کنید.
• در صورتی که با رعایت موارد فوق خونریزی بینی شامل متوقف نشد باید حتماً با پزشک خود تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *