چرا جاده‌های کشور در تعطیلات اخیر بسته نشد؟

سلامت نیوز: معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به حجم قابل توجه سفر‌های مردم در تعطیلات اخیر به تشریح تاثیر سفر‌های اخیر در روند کرونا در کشور پرداخت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از میزان، ایرج حریرچی با اشاره به حجم سفر‌ها در تعطیلات اخیر، گفت: حجم بالای سفر‌هایی که در تعطیلات اخیر انجام شد، بر روند بیماری کرونا در کشور تاثیر خواهد داشت. به طور کلی هر اقدام موثر درست یا نادرست در فاصله‌گذاری اجتماعی و فیزیکی معمولا پنج روز الی یک هفته بعد در بیماران سرپایی، دو الی سه هفته بعد در بیماران بستری و چهار الی شش هفته بعد در مرگ و میر خودش را نشان می‌دهد.

وی افزود: در این دوره چهار روزه (تعطیلات هفته گذشته) میزان سفر قابل توجهی را شاهد بودیم. خصوصا از مبدا استان تهران و البرز و به ویژه به مقصد مناطق گردشگری مانند مازندران، گیلان، گلستان، اصفهان و آذربایجان شرقی و… که قطعا این موارد در میزان بیماران سرپایی، بستری و میزان مرگ و میر ناشی از کرونا در فواصلی که گفتم، موثر خواهد بود.

حریرچی تاکید کرد: البته سفر‌ها به اندازه خودشان موثرند و بر این اساس سفر‌ها موجب افزایش بیماری می‌شوند. در روند کلی بیماری این سفر‌ها و اقدامات ممکن است گاهی روند نزولی بیماری را کُند کنند و گاهی خودشان موجب ایجاد روند افزایشی شوند.

وی درباره چرایی بسته نشدن جاده‌های کشور در تعطیلات اخیر، گفت: وزارت بهداشت نظراتش را قبلا درباره ضرورت عدم انجام سفر اعلام کرده است و کشور ما هم مانند کشور‌های اروپایی و… به همراهی و همکاری مردم اعتماد کرد و درخواستش این بود که مردم به سفر نروند. بستن جاده‌ها اولا کار پر هزینه‌ای است و دوما این اقدام باعث می‌شود که برخی سفر‌های ضروری هم انجام نشود. ممکن است کسی برای اشتغال، ماموریت اداری، بیماری و… نیاز به سفر ضروری داشته باشد.

معاون کل وزارت بهداشت گفت: تجربه‌ای که کشور‌های اسپانیا، انگلیس، آلمان و … داشتند نیز این بود که به مردم برای عدم سفر اعتماد کنند، اما متاسفانه هم آن‌ها در این زمینه دچار شکست نسبی شدند و هم ما.

وب سایت منبع خبر : salamatnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *