چرا بیمار دیابتی نباید زیاد آب بخورد؟

سلامت نیوز:علت نارسایی کلیه‌ها در دو‌سوم موارد دیابت و فشار خون بالاست. در دیابت نوع ۲ اکثر بیماران علامتی ندارند. یعنی علائمی مانند پرخوری، پرنوشی و پرادراری ندارند. ولی در آزمایش، قند خون بالاست. ما ۵/۶میلیون نفر دیابتی داریم. از هر ده نفر یک نفر نارسایی کلیه دارد. شیوع نارسایی کلیه ۱۰ درصد است که البته در برخی شهرستان‌ها به ۴۰ درصد هم می‌رسد. این عدد به مسائلی مانند شرایط اقلیمی، رژیم غذایی، سبک زندگی، چاقی و فشارخون بالا مربوط می‌شود.

چرا بیمار دیابتی نباید زیاد آب بخورد؟
به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم ،یکی از مشکلاتی که ما با آن زیاد درگیر هستیم، مصرف زیاد آب در کسانی است که کلیه سالمی ندارند.

این تصور که فرد مبتلا به فشار خون بالا باید زیاد آب بخورد، غلط است. کسی که فشار خون بالا دارد، احتباس آب و نمک را دارد. مریض دیابتی که کلیه‌هایش درگیر شده نباید زیاد آب بخورد. آب زیاد نارسایی قلبی را هم تشدید می‌کند.

البته فرد مبتلا به سنگ کلیه باید آب زیاد بخورد. بنابراین در فشارخون بالای کنترل‌نشده چه همراه دیابت باشد چه نباشد، نباید زیاد آب بخورد. خوردن آب زیاد، درمان پرادراری فرد مبتلا به دیابت نیست. این فرد باید دارو مصرف کند‌. اگر به پزشک مراجعه کند و قند خون با دارو کنترل شود، پرادراری هم برطرف می‌شود.

برای پیشگیری از نارسایی کلیه چه اقدامی لازم است؟
اول قند خون کنترل شود. داروهایی به بازار آمده که استفاده از آن عوارض قلبی و کلیوی را به تعویق می‌اندازد. البته این داروها هنوز وارد کشور نشده است.

توصیه بعدی من کنترل فشار خون است. داروی لوزارتان که برای کنترل فشار خون تجویز می‌شود، نباید با غذا خورده شود، چون جذب آن کاهش می‌یابد. این دارو را یک ساعت قبل یا دو ساعت بعد از غذا میل کنید. با مصرف این دارو دفع پروتئین هم کاهش می‌یابد،‌ اما اگر دفع پروتئین از یک حدی بیشتر شود، پایین آوردن آن سخت است.

توصیه سوم من کنترل چربی است و بعد هم کنترل وزن و طبیعی بودن آن است. همچنین کودکان و نوجوانان غذاهای چرب و فست‌فود نخورند. تنقلات حجیم شده مثل پفک مصرف نکنند و ورزش و فعالیت بدنی داشته باشند.

وب سایت منبع خبر : salamatnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *