واقعیت ادعای درمان کرونا با داروی منتسب به امام‌کاظم(ع)

سلامت نیوز: متاسفانه امروزه در دنیای طب‌سنتی، زیاد اتفاق می‌افتد که دارویی کم‌تاثیر یا بی‌خاصیت و پرعارضه وارد بازار می‌شود و عده‌ای سودجو با شدت و قوت آن را تبلیغ و از آن بهره مالی سرشار می‌برند و پس از مدتی بی‌سروصدا از بازار جمع می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از رووزنامه جام جم ،برخی از این داروها به‌واسطه نام‌های خارجی وسوسه‌انگیز و تعدادی نیز با نام‌هایی فریبنده که باورها و اعتقادات مذهبی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اغفال‌کننده گروهی از افراد شده‌است. به‌بازارآمدن دارویی منسوب به امام‌کاظم‌(ع) ازجمله داروهایی است که این روزها به‌دنبال همه‌گیری و شیوع کرونا، مدعیان طب‌اسلامی به مصرف آن تاکید زیادی دارند و از طریق برخی افراد، کلیپ‌هایی با ادعای بهبود بیماران کرونایی با استفاده از این دارو در فضای‌مجازی منتشر می‌کنند.

برای اطلاع از صحت و سقم این موضوع با دکتر مرضیه‌بیگم سیاهپوش، پزشک متخصص طب‌سنتی گفت‌وگوی کوتاهی کرده‌ایم.این طبیب متخصص در حوزه طب سنتی درباره ادعاهای منتسب به دارویی با این نام به جام‌جم می‌گوید: «صرف‌نظر از این‌که کلیپ‌ها و اخباری که در مورد بهبود کرونا با دارویی که منتسب به امام‌کاظم‌(ع) منتشر می‌شود تبلیغاتی باشد یا نباشد، به‌هیچ‌عنوان اعتبار علمی ندارد. داروی امام‌کاظم(ع) ترکیبی از دو گیاه همراه با شکر سفید یا سرخ است. این دو گیاه هلیله و رازیانه تابستانه یا هلیله و مصطکی نوع زمستانه است. منبعی که در آن از این گیاه یادشده، کتاب طب‌الائمه پسران بسطام است و در منابع طب‌سنتی این ترکیب وجود ندارد.

منبعی که این دارو از آن قید شده از نظر استادان علوم قرآن و حدیث اعتبار لازم را ندارد. همچنین بسیاری از احادیث طبی که در کتاب‌های معتبر طب‌سنتی آمده‌اند حتی اگر سند معتبری هم داشته باشند باید از لحاظ محتوا از سوی دانشکده‌های علوم قرآن و حدیث و سازمان‌ها و نهادهای بازرسی مربوط بررسی شوند و این وظیفه طبیب نیست.»

دکتر بیگم سیاهپوش تأکید می‌کند: «اثرات ضدویروس کرونا که برای ترکیبات داروی منتسب به امام‌کاظم(ع) در فضای‌مجازی مطرح می‌شود تاکنون از نظر پزشکی مدرن تایید نشده‌است. ضمن این‌که در طب‌سنتی داروهای درجه۳ مانند مصطکی و رازیانه که در داروی مورد اشاره وجود دارد برای درمان بیماری‌ها باید با احتیاط استفاده شود و این داروهای گیاهی اثری در پیشگیری از بیماری‌ها ندارند. اصولا در طب‌سنتی پیشگیری از بیماری‌ها با دارو نیست.

وی درخصوص عوارض مصرف این دارو می‌افزاید: «در مورد عوارض اصلی گیاهان مورداستفاده در این دارو باید بدانید هلیله در طولانی‌مدت می‌تواند سبب بروز صدمات کبدی و کلیوی و مسمومیت‌های حاد و در طب ممنوع و مصرف آن در مرحله ابتدایی بیماری‌ها خطرناک و قاعدتا در بیماران مبتلا به کرونا که تازه ابتلایشان تشخیص‌داده‌شده نباید مصرف شود.

رازیانه ظرفیت سمیت سلولی و ایجاد جهش ژنی داشته و برای گرم‌مزاجان مضر است و مصطکی مسمومیت‌زاست و اغلب در طب‌سنتی به‌صورت غیر‌خوراکی تجویز می‌شود.»این پزشک متخصص طب‌سنتی تصریح می‌کند: «داروی منسوب به امام‌کاظم(ع) برای موارد مصرفی در خصوص بیماری کووید-۱۹ که سازندگان ادعا کرده‌اند به لحاظ نظری و بررسی منابع، از پشتوانه علمی قوی برخوردار نیست و به لحاظ اخلاقی نیز توصیه به مصرف چنین دارویی که پژوهش‌ها در موردش بسیار محدود بوده و مسیر صحیح داروسازی را طی نکرده و مطالعات بالینی در خصوصش انجام نشده، در شرایط خطیر فعلی بسیار غیرمنصفانه و به دور از اخلاق است.

وب سایت منبع خبر : salamatnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *