هیچ بیماری به دلیل نبود تخت، پشت در اورژانس نمانده است/انتقال ۷۵ درصد مبتلایان به کرونا به بیمارستان توسط اورژانس ۱۱۵

سلامت نیوز: رییس سازمان اورژانس کشور با تاکید براینکه:« معاونت درمان وزارت بهداشت الان برنامه ریزی دقیقی برای تخت های اورژانس بیمارستانی اتخاذ کرده است و تا امروز هیچ بیماری پشت در بیمارستان به خاطر نبود تخت یا عدم پذیرش نمانده است.» از انتقال ۷۵ درصدی بیماران مبتلا به کرونا به بیمارستان توسط اورژانس خبر داد.

دکتر پیرحسین کولیوند رییس سازمان اورژانس کشور، گفت:« در بحران کرونا سعی ما بر این بود که به بقیه دستگاه ها کمک کنیم جاهایی که نیاز به حضور بیشتر ما داشتند همزمان کارها را برایشان انجام دهیم بعد از گذشت ۶ ماه همکاران ما در اورژانس ۱۱۵هنوز اماده باش هستند و کسی مرخصی نرفته است متاسفانه ۱۹۰۰ نفر از همکاران ما در اورژآنس به کرونا مبتلا شدند و ۴ نفر از همکاران نیز شهید شدند. درهمین بحبوحه زمانی ۱۲۵ پروژه را راه اندازی کردیم که یکی از آنها راه اندازی اورژانس ریلی بود که برای اولین بار در کشور اتفاق افتاد.»

وی افزود:« الان خیلی از مردم به خاطر بیماری های مزمن به بیمارستان ها مراجعه نمی کنند ولی خدمات فوریت ها ی پزشکی ما کاهش پیدا نکرده است و اضافه بر خدماتی که به مبتلایان کرونا ارائه می دهیم سایر خدمات با سرعت و کیفیت بالا ارائه می شود.»

وی درباره اثرات تحریم ها با اورژانس کشور گفت:« تحریم ها شامل حال اورژانس هم شده به نحوی که الان پشتیبانی آمبولانس ها را قطع کرده اند اما با برنامه ریزی که داشته تعداد آمبولانس ها را از ۲۴۰۰ دستگاه به ۵۵۰۰ دستگاه امبولانس ارتقا دادیم و با این اتعداد توانستیم خدماتمان را تقویت کنیم و با سرعت مناسبی ارائه خدمت کنیم به طوری که زمان رسیدن به مددجو کاهش یافته است و در حال حاضر نسبت به سال گذشته ۴۰ درصد خدمات ما بیشتر شده است. زمان حضور در تهران ۳۸ دقیقه بود که در حال حاضر کمتر از ۱۴ دقیقه است.»

وی گفت:«در حال حاضر ۴۵ فروند بالگرد داریم که اورژانس هوایی را پوشش می دهد و همین امر باعث شده در سازمان بهداشت جهانی جزو کشورهای گروه الف باشیم و با کشورهایی مثل فرانسه و آلمان مقایسه شویم که این به دلیل توسعه اورژانس کشور بوده است. در مدیریت سکته های حاد قلبی و مغزی نیز از خیلی از کشورهای دنیا جلوتر هستیم.»

وی در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت نیوز مبنی بر اینکه آیا با توجه به شیوع کرونا با کمبود تخت در اورژانس بیمارستان ها مواجه هستیم؟ گفت:« تا الان کمبود تخت خاصی حس نمی شود. معاونت درمان وزارت بهداشت الان برنامه ریزی دقیقی برای تخت های اورژانس بیمارستانی اتخاذ کرده است و تا امروز هیچ بیماری پشت در بیمارستان به خاطر نبود تخت یا عدم پذیرش نمانده است. شاید یکی از کشورهای مطرح باشیم که توانسته خدمات گسترده ای را به مراجعین ارائه دهد.»

وی افزود« ۷۵ درصد بیماران مبتلا به کرونا توسط اوراژانس ۱۱۵ به بیمارستان منتقل شده اند و ۱۰۰درصد بیمارانی که از مراکز درمانی و بیمارستان ها به بیمارستان های سانتر کرونا رفتند از طریق اورژانس است.»

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار سلامت نیوز مبنی براینکه با توجه احتمال شیوع همزمان آنفلوانزا و کرونا در کشور،‌اورژانس چه تمهیداتی اندیشیده است، گفت:« سناریوهای مختلفی را پیش بینی و برنامه ریزی کردیم اضافه بر وظیفه ذاتی برای حوادث و اپیدمی ها برنامه ریزی می کنیم که بتوانیم کارهایمان را انجام دهیم. هرجایی که با برنامه ریزی اقدام کردیم غافلگیر نشده ایم. با برنامه ریزی دقیق تر می توانیم خدمات بهتری به مردم ارایه دهیم. امروز یک جلسه ای با مسوولین وزارت بهداشت داشتیم برای تعریف سناریوهای مختلف در پاییز که اورژانس چه تکالیفی دارد.»

ادامه دارد…

وب سایت منبع خبر : salamatnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *