نسخه الکترونیکی مبنای اصلی دوراپزشکی است

سلامت نیوز: سرپرست سازمان بیمه سلامت گفت: کرونا به ما آموخت که راهی جز استفاده از فناوری اطلاعات نداریم و در این دوران که صحبت از دورا پزشکی می‌شود، باید بدانیم که مبنای اصلی آن نسخه الکترونیکی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، طاهر موهبتی روز دوشنبه در مراسم اعطای گواهی‌های صلاحیت عملکرد نسخه الکترونیک که در سازمان بیمه سلامت برگزار شد، افزود: نسخه الکترونیکی در حال حاضر در ۷۶ درصد مطب‌ها به صورت آنلاین اجرایی می‌شود. ۶۰ تا ۷۰ درصد این میزان نسخه الکترونیکی و بقیه، استحقاق سنجی است. در حال حاضر ۵۰ درصد داروخانه‌ها با همه مشکلاتی که دارند تحت پوشش نسخه پیچی الکترونیک هستند. راهنماهای بالینی اکنون کنترل می‌شود و ۷۳۰ خدمت در سامانه تعیین خدمت در حال کنترل است. سامانه تایید دارو نیز داروها را کنترل می‌کند. اگر قاچاق دارو یا خرید و فروش غیرقانونی آن به حداقل رسیده به خاطر همین سامانه‌هاست. امروز پایگاه اطلاعات بیمه شدگان کشور را داریم که به همت این پایگاه، هر ایرانی یک کد ملی و یک دفترچه بیمه خواهد داشت.

وی ادامه داد: این سامانه‌ها مانند بانک داری الکترونیک در مرور زمان بالغ می‌شوند. البته زمانی که در این بخش هزینه می‌شود، ارزش دارد. تلفن همراه در ابتدا فقط برای مکالمه استفاده می‌شد و امروز کمترین استفاده ما از تلفن همراه برای مکالمه است. بسیاری از کارهایی که در سه سال اخیر در سازمان بیمه سلامت انجام شده در نهایت وظیفه بخش دولتی نیست. زیرا هرچه حضور بخش دولتی پر رنگ شود، حضور بخش خصوصی کم رنگ می‌شود. با این حال، باید بتوانیم بازار و محیط کسب و کار را فراهم کنیم. بخش خصوصی ظرفیت‌های جدیدی را ایجاد می‌کند و بخش دولتی باید یاد بگیرد که چطور با بخش خصوصی رفتار داشته باشد تا اعتماد ایجاد شود، زیرا با شکل گیری این اعتماد می‌توان به حداکثر اولویت‌ها دسترسی پیدا کرد.

سرپرست سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: باید تا پایان ۱۴۰۰ با کمال افتخار اعلام کنیم که از کاغذ استفاده نمی‌کنیم. تا پایان ۱۳۹۹ استقرار نسخه الکترونیکی در ۸۰ درصد مطب‌ها باید انجام شود. در رسیدگی الکترونیک به اسناد بستری هم صد در صد بخش دولتی و خصوصی باید پوشش داده شود.

ارائه گواهی صلاحیت بیمه سلامت به ۱۸ نرم افزار
کوروش فرزین معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت نیز در این مراسم گفت: آزمایشگاه بیمه سلامت در سازمان بیمه سلامت آمادگی دارد که با هر نرم افزاری در هر حوزه‌ای تعامل کند و اکنون ۱۸ نرم افزار از این سازمان گواهی صلاحیت دریافت کرده‌اند. از چند ماه گذشته تاکنون با شرکت‌هایی که نرم افزارهایی طراحی کرده‌اند وارد تعامل شدیم. تکلیف‌های قانونی در مورد نسخه الکترونیک و خدمات غیرحضوری بر عهده سازمان بیمه سلامت است. مهم‌ترین این موارد بحث استحقاق سنجی بود. در سال‌های گذشته اگر نسخه‌های کاغذی پذیرفته می‌شد، نسخه الکترونیکی نیز به نوعی ارسال می‌شد. داروخانه‌ها و پاراکلینیک، اطلاعات نسخه‌ها را به صورت مکانیزه هم تحویل اداره‌های کل بیمه سلامت می‌دادند.

وی ادامه داد: سازمان بیمه سلامت مکلف شده بود همپوشانی‌های بیمه‌ای را هم رفع کند. این موضوع در صورتی امکان پذیر بود که تکلیف‌های سازمان را به صورت یکپارچه در هنگام ارائه خدمت انجام بدهد. مهم‌ترین اهداف ما احقاق حقوق شهروندی بود که بیمه شدگان بتوانند با کمترین زحمت از خدمات بیمه سلامت برخوردار شوند. همچنین خدمات غیرحضوری هم در این بستر ارائه شود.

معاون سازمان بیمه سلامت بیان کرد: بر اساس تکلیف قانونی وزارت بهداشت و شکل گیری پرونده الکترونیک سلامت، همه تراکنش‌های بیمه‌ای افراد هم می‌تواند در این بستر نهادینه شود. همچنین سهولت در رسیدگی و پرداخت به موقع به مراکز طرف قرارداد هم انجام می‌شود. با اعمال قوانین بیمه‌ای به صورت آنلاین، رسیدگی اسناد از حالت سنتی خارج می‌شود.

فرزین افزود: میزان همکاری مراکز و موسسه‌های طرف قرارداد در این زمینه اهمیت دارد. در هر تغییر رفتاری، مقاومت‌ها و کندی در سیستم ایجاد می‌شود. یکی دیگر از چالش‌های ما، یکپارچه بودن سیستم‌ها بود. مشکل آنلاین بودن، قطعی و کندی اینترنت، جوابگویی زیرساخت‌ها هم یکی دیگر از عمده‌ترین چالش‌ها بود. همچنین تعامل با سایر نهادها و سازمان‌های بیمه گر نیز در این راستا مهم است.

وی اظهار کرد: تنها هدف اصلی، تولید و ارائه سرویس واحد بود و به دنبال طراحی نرم افزاری نبودیم که در مطب‌ها به عنوان نرم افزار ارائه خدمت فعال باشد. پشتیبانی و توسعه این نرم افزار، زمان بردار بود. در نتیجه در مطب‌ها، برای راه اندازی نسخه الکترونیک، نرم افزاری تهیه شده و در اختیار مطب‌ها قرار گرفت. از ابتدا آمادگی داشتیم که نرم افزارهای دیگر بتوانند نیازهای مراکز طرف قرارداد را برطرف کنند.

معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت گفت: هیچ یکسو نگری نسبت به نرم افزار خاصی وجود ندارد و اگر حجم نرم افزارها افزایش پیدا کند، حتی می‌توانیم این مراحل را به بخش خصوصی هم واگذار کنیم تا زمان ارائه تاییدیه و گواهی به نرم افزارها کاهش یافته و هرچه سریع‌تر با نرم افزارها تعامل مستمر داشته باشیم.

۳۰ پروژه الکترونیک در بیمه سلامت به نتیجه رسیده است
رضا میلابی معاون فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت نیز در این مراسم گفت: با استفاده از سازمان الکترونیک می‌توان نظارت مناسبی روی بیمه‌شده‌ها و رفتارشناسی آنها انجام داد و برای این موضوع باید داده‌ها و اطلاعات درست در اختیار بیمه‌ها قرار داشته باشد. اگر بخواهیم نگاه متعالی‌تری به بیمه داشته باشیم باید اقدامات بیمه را به پیش، حین و پس از خدمت تبدیل کنیم. در این صورت به داده‌هایی نیاز داریم که اگر به درستی جمع آوری و تحلیل و رسیدگی نشود، به اهداف مورد نظر نمی‌رسیم.

وی ادامه داد: هدف این است که روی اسناد پزشکی بررسی دقیقی داشته باشیم و با استفاده از اصول و قواعد بتوانیم مدیریت منطقی روی منابع انجام بدهیم تا عدالت در دسترسی به خدمات سلامت اجرایی شود. از طرفی باید نیازهای ذینفعان هم شناسایی شده و چهارچوب مشخصی داشته باشد. یکی از اصولی که باید رعایت شود، جدا کردن لایه تصمیم‌های راهبری از مدیریت است.

معاون فناوری اطلاعات سازمان بیمه سلامت اظهار کرد: وقتی سند بخواهد بررسی شود، اول باید مشخص باشد که قوانین چیست و سپس بر اساس قوانین، تقبل هزینه انجام شود. اطلاعات آن به سامانه مالی می‌رود و در سامانه مالی بر اساس بودجه، تخصیص داده شده و در نهایت پرداخت می‌شود. اگر این زنجیره در نظر گرفته شود، می‌بینیم با یک رسیدگی ساده سروکار نداریم و با زنجیره‌ای از فعالیت‌ها در ارتباط هستیم.

وی افزود: رسیدگی الکترونیک اسناد بستری نیز از سال ۹۷ در برنامه‌های سازمان بیمه سلامت قرار گرفت که هر سال برنامه عملیاتی برای آن در نظر گرفته شد. اسناد در حوزه بستری و سرپایی رسیدگی می‌شود. برای اسناد سرپایی، چهارچوب اولیه نسخه الکترونیکی راه اندازی شده و ابزار اولیه در اختیار بهره برداران قرار گرفته است.

میلابی گفت: بیش از ۳۰ پروژه الکترونیک در سازمان بیمه سلامت به نتیجه رسیده است.

وب سایت منبع خبر : salamatnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *