فقط عدد نیست که می‌خوانیم؛ جان آدم‌هاست

سلامت نیوز: ۱۸۳، ۱۸۸، ۲۰۹، ۲۱۷، ۲۲۹ و ۲۱۹. اشتباه کردیم از ابتدا پای عددها را وسط کشیدیم. این ۶ رقم تنها ۶ عدد نیست که با آنها جمع و تقسیم کنیم. این ۶ عدد مثل آن اعدادی نیست که «جیکوب» در سریال لاست نوشته بود. این ۶ عدد آمار هموطنان و همشهریان ماست که از جمعه ۲۷ تیر ۹۹ تا نخستین روز مرداد امسال به سبب آلوده شدن به ویروس کرونا جان باختند. اشتباه کردیم که هر روز عدد جانباختگان را نوشتیم و منتشر کردیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،باید تک‌ به تک می‌گفتیم کی که چه کاره بوده است؟ باید هر روز می‌گفتیم کی که سرپرست خانواده بوده است، باید تک به تک می‌گفتیم آنهایی را که از دست دادیم چه کسانی بودند تا باورمان شود اینها عدد نیستند اینها من و شمایی هستند که زودتر قربانی شیوع یک بیماری ناشناخته شده‌اند. همان عدد ۱۸۳ را نگاه کنید.

این عدد مربوط به روز جمعه ۲۷ تیر ۹۹ است. یکی از ۱۸۳ نفری که جان باختند مرحوم «سهیل گوهری» از اهالی رسانه بود که احتمالا عکس‌ها و مطالبی از او در روزنامه اعتماد هم دیده و خوانده باشید. شاید تا این فعال رسانه‌ای کشور از بین ما نرفت اثر ویروس کرونا را لمس نکردیم. یا آن عدد ۲۱۷ را می‌بینید. عدد ۲۱۷ قربانی ویروس کرونا در سی‌امین روز تابستان است.

یکی از این ۲۱۷ نفر «روح‌الله رجایی» روزنامه‌نگار و سردبیر روزنامه جام‌جم بود. به جای اعداد هر روز باید برای‌تان می‌نوشتیم فلانی که از نزدیکان‌تان بود، فلانی که همسایه‌تان بود و همین‌طور بقیه کسانی که جان‌شان را بر سر ابتلا به ویروس کرونا دادند تا باورمان می‌شد که اینها فقط عدد نیستند.

آن روز که خبر رسید مرحوم «فاطمه رهبر» نماینده منتخب تهران بر اثر کرونا جان باخته است یا «محمدعلی رمضانی دستک» منتخب مردم آستانه‌اشرفیه در مجلس یازدهم یا «عیسی جعفری» نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ سومین نماینده‌ای که تازگی بر اثر آلوده شدن به ویروس کرونا جان باخت، همه کسانی بودند که ما می‌شناختیم و از کنار هم قرار گرفتن آنها این عددها ساخته می‌شد و هر روز «کیانوش جهانپور» یا حالا «سیماسادات لاری» پشت تریبون قرار می‌گرفتند و می‌گیرند تا به ما بگویند وضعیت شیوع بیماری کووید۱۹ ناشی از آلوده شدن به ویروس کرونا چیست.

مرگ حق است اما فراموش نکنیم که ما ضرب‌المثلی داریم با این مضمون که «مرگ حقه ولی برای همسایه.» ما همواره گمان می‌کنیم حادثه برای دیگران رخ می‌دهد و ممکن نیست خودمان قربانی حادثه‌ای شویم. اما باز هم فراموش می‌کنیم که «حادثه یک‌بار رخ می‌دهد» و «خبر هم نمی‌دهد.» وقتی هر روز سخنگوی وزارت بهداشت پشت تریبون قرار می‌گرفت و عددهایی را به عنوان گزارش برای همه می‌خواند به یکی از گزینه‌ها تحت عنوان «مبتلایان وخیم» که عموما در آی‌سی‌یو بستری بودند چقدر توجه کردیم؟ عموما این افراد کاندیداهای بعدی پیوستن به آمار مرگ ناشی از کووید ۱۹ هستند.

اشتباه کردیم که فقط با عدد از جانباختگان ناشی از ابتلا به کووید۱۹ سخن گفتیم شاید همان موقع که پزشکی از میان تیم درمان به سبب ابتلا به کووید۱۹ جان باخت باید از همان اعداد کمک می‌گرفتیم که می‌دانید چند سال باید انرژی و اعتبار صرف شود و چند سال باید تجربه آموخته شود تا یک عضو جامعه جایگزین پزشک شود؟ برای جایگزین شدن یک پزشک دست‌کم ۳۰ سال زمان لازم است و برای جایگزین شدن یک پرستار حدود ۲۰ سال.

این عددها فقط مربوط به دوره تحصیلات آنهاست و دوره کسب تجربه را هم به آن باید بیفزاییم، بنابراین وقتی دکتر حسین کرمانپور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام پزشکی از مرگ ۱۳۸ نفر از کادر درمان خبر می‌دهد و از آنها به عنوان شهید سلامت یاد می‌کند نباید آن عدد را عددی مثل عددهای دیگر ببینیم. ماجرای سال‌ها تحصیل و کسب تجربه است.

حتی آن عضو کادر درمان که امور دفتری یا خدماتی را برعهده داشته سال‌ها تجربه کسب کرده بوده و فضا و کار را می‌شناخته و اینک جایگزین او مدت‌ها باید تلاش کند تا بتواند جای خالی او را پر کند. پس اگر بعدازظهرها شبکه خبر تلویزیون را روشن می‌کنید تا از آخرین وضعیت ناشی از شیوع ویروس کرونا باخبر شوید به عددها جور دیگری توجه کنید.

فقط در همین ۶ روز گذشته ما یک‌هزار و ۲۴۵ هموطن‌مان را از دست داده‌ایم. یک‌هزار و ۲۴۵ خانواده داغدار شده‌اند و نظم زندگی‌شان به‌هم ریخته است. یک‌هزار و ۲۴۵ شاغل یا صنعتگر یا عضوی از جامعه را از دست داده‌ایم و اگر به این راحتی اعضای جامعه را از دست بدهیم به راحتی نمی‌توانیم آنها را جایگزین کنیم. پس اگر در ادامه آخرین گزارش سیماسادات لاری‌پور، سخنگوی وزارت بهداشت را می‌خوانید با این دید بخوانید که آنچه در گزارش او قید شده فقط چند عدد نیست.

اگر سخنگوی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی گفته است در فاصله آخرین روز تیر تا اول مرداد ۱۳۹۹ و براساس معیارهای قطعی تشخیصی، دو هزار و ۵۸۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و یک‌هزار و ۹۳۴ نفر از آنها بستری شدند و در عین حال در این ۲۴ ساعت، ۲۱۹ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جانباختگان این بیماری به ۱۴ هزار و ۸۵۳ نفر رسید از ذهن‌مان بگذرانیم که هر یک از این عده چه جایگاهی در جامعه و کشور داشتند که ما دیگر از داشتن آنها محروم شدیم؟با این وصف باید گفت که لاری در گزارش دیروز خود گفت:

خوشبختانه تاکنون ۲۴۴ هزار و ۸۴۰ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند، ولی سه هزار و ۶۰۹ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند. این تعداد و این عدد همان عددی است که خبرهای خوبی در خود ندارد. به گفته لاری، تاکنون دو میلیون و ۲۲۸ هزار و ۲۷۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.سخنگوی وزارت بهداشت ضمن تاکید بر لزوم رعایت بهداشت فردی و اجتماعی، فاصله‌گذاری اجتماعی، شست‌وشوی دست‌ها و استفاده از ماسک به‌ویژه هنگام خروج از منزل و حضور در مکان‌های عمومی و سرپوشیده، افزود:

همانند روزهای گذشته استان‌های مازندران، فارس، آذربایجان‌های شرقی و غربی، خراسان‌رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند.اگر تا اینجا این مطلب را خوانده‌اید به این پرسش هم پاسخ دهید: آیا شما هم ماسک می‌زنید؟سخنگوی وزارت بهداشت همچنین گفت:

استان‌های تهران، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، مرکزی، خراسان‌شمالی، همدان، خراسان‌جنوبی، سمنان، سیستان‌وبلوچستان، اردبیل و کهگیلویه‌وبویراحمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند.لاری در بخش دیگری از گزارش خود توضیح داد: در مجموع شهرستان‌های قرمز ۸درصد کاهش داشته اما شهرستان‌های هشدار ۴۰درصد افزایش داشته‌اند.

وب سایت منبع خبر : salamatnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *