فراهم شدن زیرساخت خدمات تله مدیسن در ۲۰ نقطه کشور/ اضافه شدن ۱۴ هزار تخت بیمارستانی تا پایان سال

سلامت نیوز:معاون درمان وزارت بهداشت با اعلام فراهم شدن زیرساخت ها برای ارائه خدمات تله مدیسن به مردم در ۲۰ نقطه کشور از اضافه شدن ۱۴ هزار تخت بیمارستانی تا پایان سال خبر داد.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر قاسم جان بابایی در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئوکنفرانس گفت:« خوشبختانه در شرایطی قرار داریم که روند بستری و مرگ و میر بر اثر کرونا در کشور رو به کاهش است ما از مردم خواهش می کنیم این همراهی ها را ادامه دهند تا بتوانیم بار بیماری ها را به حداقل برسانیم.در حال حاضر ۱۹۰ ازمایشگاه می توانند خدمات تشخیصی کرونا را انجام دهند.»

وی در ادامه گفت:« یکی از مهمترین دستاوردها فراهم کردن زیرساخت هایی برای ارایه خدمات تله مدیسین است.هفته گذشته وزیر بهداشت آیین نامه دوراپزشکی را ابلاغ کرد. بسیاری از مردم ممکن است لازم نباشد مراجعه پزشکی داشته باشند از ستاد ملی مقابله با کرونا مجوز قانونی گرفتیم که بیماران می توانند خرید خدمات کنند. الان در ۲۰ نقطه کشور زیرساخت ها برای ارایه خدمات به صورت تله مدیسن آماده است. از این طریق بدون اینکه بیمار مراجعه داشته باشد می تواند خدمات ویزیت را بگیرد. برای خدمات تصویربرداری نیز زیرساخت ها فراهم شده است که بتوانیم بلافاصله بعد از سی تی اسکن بیمار، بلافاصله جواب سی تی در پرونده بیمار باشد و تاخیری در گزارش نداشته باشیم قدم بعدی در مورد دارو است که امیدواریم مردم بتوانند به این صورت داروهایشان را دریافت کنند.»

وی افزود:« از اقدامات خوب دیگر آموزش کادر پزشکی برای خدمات غیرتهاجمی است .موثرترین عاملی که باعث نجات بیماران می شود مراقبت کادر پرستاری و پزشکان است گاهی عنوان می شود فلان دارو می تواند موثر باشد بجز داروی کورتون که باعث کاهش مرگ و میر بیماران مبتلا به کرونا می شود که در دنیا هم ثابت شده است مصرف هیچ داروی دیگری باعث کاهش مرگ و میر بیماران نخواهد شد.»

وی گفت:« نگرانی برای فصل پاییز به دلیل همزمانی ابتلا به آنفلوانزا وجود دارد. شرایطی ایجاد کرده ایم که ان شاالله تا پایان سال ۱۴ هزار تخت بیمارستانی و اورژانس بیمارستانی و کلینیک های ویژه اضافه می شود تا در این فصل مشکل کمبود تخت نداشته باشیم. از مردم خواهش می کنیم کمک کنند بار این بیماری کمتر شود و به خاطر سهل انگاری عزیزانمان را از دست ندهیم.»

وی درباره وضعیت بیمارستان های کشور در موج دوم کرونا گفت:« شرایط ما نسبت به اسفند و فرودین ماه گذشته شرایط متفاوتی بود در آن زمان مردم برای خدمات غیرکرونا کمتر مراجعه می کردند اما در تیرماه مجبور بودیم خدمات دهیم ولی نگذاشتیم خدمات دهی دچار مشکل شود نمی توانیم بگوییم در آینده مشکلاتی از این نظر نخواهیم داشت چون ظرفیت تخت های بیمارستانی محدود است و اگر تعداد بیمارن زیاد باشد ممکن است خدمات دهی دچار مشکل شود.شرایط فعلی کنترل شد ولی با از دست دادن برخی عزیزان همراه شد.»

وی درپاسخ به سوالی مبنی اینکه چرا با وجود وارد شدن داروی رمدیسیویر به فهرست دارویی این دارو به پروتکل درمانی کرونا وارد نشده است، گفت:« هیچ مطالعه ای در دنیا وجو ندارد که ثابت کند این دارو مرگ و میر بر اثر کرونا را کاهش می دهد حتی مجله جاما این موضوع را رد کرده است یا یکی دیگر از معتبرترین مجلات دنیا اثربخشی این دارو را از جهت کاهش مرگ و میر رد کرده است بنابراین تا زمانی که تاثیرپذیری این دارو ثابت نشود وارد پروتکل درمانی کرونا نمی شود. تنها دارویی که ثابت شده میزان مرگ و میر کرونا را کاهش می دهند کورتون است همچنین در کنار آن از داروهای ضد التهاب و ضد انعقاد و اینترفرون هم استفاده می شود که به بهبود بیماران کمک می کند.»

وی درباره تفکیک سنی بیماران بستری کرونا گفت:« در ایام قبل از عید و عید ورود جوانان را به محیط کم داشتیم ولی در تیرماه و مرداد ماه بین ده تا ۲۰ درصد بستری ما افراد زیر سن بیست سال بودند. نگرانی اصلی ما در مورد بچه ها این است که حلقه انتقال کرونا هستند که ممکن است علایم شدید کرونا را نداشته باشند و یا حتی اگر بستری شوند بهبود می یابند ولی حلقه انتقال کرونا به سالمندان هستند.»

وی در پاسخ به اینکه آماده سازی یک تخت آی سی یو با امکانات لازم چقدر هزینه بر است، گفت:« به طور متعارف هزینه ساخت تخت آی سی یو حدود یک میلیاردتومان است. تخت های ویژه به فراخور امکانات اضافه می شوند هم از نظر متراژی و هم تجهیزاتی که می خواهد ایجاد شود نزدیک به یک و نیم تا دو میلیارد هزینه تخت آی سی یو است البته در فضاهایی که تبدیل به آی سی یو می شوند هزینه آماده سازی تخت آی سی یو کمتر است.»

وی در ادامه گفت:« در مورد نیروی انسانی در حال تقسیم سه هزار نیروی متخصص هستیم که این کار را سه ماه زودتر از سال گذشته شروع کردم و امسال از شهریور ماه نیروها را توزیع می کنیم.»

وی افزود:« زیرساخت های راه اندازی دوباره نقاهاتگاه ها را داریم. نیروهای مسلح و سازمان های دیگر این ظرفیت راه اندازی مجدد را دارند. در اسفند ماه که با بار بیماری به سرعت روبرو بودیم بلافاصله از نقاهتگاه ها استفاده کردیم و تعداد زیادی نقاهتگاه راه اندازی شد ولی خیلی از آن استقبال نشد. اگر کسانی باشند که در خانه قرنطینه شوند کلینیک مجازی را که راه اندازی کردیم از این طریق مراقبت می شوند تا نیاز به بستری نداشته باشند چون قطعا روند بهبود سریع تری پیدا خواهند.»

وی در واکنش به سوالی درباره تناقض گویی ها درباره ساخت واکسن کرونا در کشور گفت:« نباید جمله ای بگوییم که مردم را امیدوار یا نا امید کنیم. واکسن همیشه نتوانسته در دنیا برای همه بیماری ها موثر باشد. چرا برای اچ ای وی تاکنون واکسن تولید نشده است؟ یا برای هپاتیت سی که مبجوریم با دارو آن را کنترل کنیم. ساخت واکسن بلافاصه با دستور وزیر بهداشت در کشور شروع شد و در فاز آزمایشی است این به این معنی است که در تولید واکسن از دنیا عقب نیستیم.اما آیا تولید واکسن کرونا در دنیا به نتیجه می رسد؟ هنوز معلوم نیست تا واکسن تولید شده برای کرونا به ۳۰ هزار نفر تزریق نشود نمی توانیم به مردم بگوییم واکسن موفقی داریم ما باید واقعیت ها را ببینیم و به مردم بگوییم برای تولید واکسن تلاش می کنیم ولی آیا واکسنی که در دنیا تولید می شود می تواند ایمنی ایجاد کند یا فرد فرم شدید بیماری را نگیرد؟ این مسئله هنوز معلوم نیست.»

وی گفت:« در مورد مبتلایانی که در منزل هستند سامانه های ۴۰۳۰ و سیب مراقبت هایی انجام می دهند ولی فعلا مراقبت هایی که انجام می شود در حد کارشناسان سلامت است ولی با شرایطی که ایجاد کردیم امیدواریم به بخش خصوصی مجوز دهیم تا کلینیک مجازی شکل بگیرد افراد می توانند توسط متخصصین مراقبت شوند.»

وی گفت:« درباره درمان کرونا در دنیا تناقض وجود دارد در کشورما خیلی تناقضی وجود ندارد. هر دارویی که تولید می شود پشت خیلی از اینها شرکت های بزرگ اقتصادی هستند که ممکن است به شکل مختلف تبلیغات می کنند یا مقالاتی منتشر می شود که بعدها مشخص می شود فیک هستند یا پشت آن استدلال قوی نیست. موضوع تناقض در درمان بیماری کرونا که یک بیماری نوپدید است نگرانی ایجاد می کند. و این بیماری در عین نوپدید بودن و مرگ آور بودن ممکن است شرایط را برای سودجویی فراهم کند. در ایران چون تولید دارو زیر رصد سازمان غذا و دارو است و جنبه تجاری و سودجویی ندارد. ما در کشوری هستیم که باید حواسمان جمع باشد و اجازه نداهیم بودجه ها به سمت دارویی برود که بعدها از اینکه آن را در پروتکل کشوری گذاشته ایم پشیمان شویم. تا زمانی که اثربخشی یک دارو ثابت نشود در پروتکل درمانی قرار نمی دهیم که هزینه بیشتری ایجاد نشود.»

وی درباره تامین لوازم و تجهیزات حفاظتی کادر درمان گفت:« دپوی این تجهیزات انجام شده است و از پولی که با دستور مقام معظم رهبری از صندوق دخیره ارزی اختصاص پیدا کرد یک بخشی از آن برای تامین لوازم حفاظتی بود و برای فصل پاییز به میزان کافی این تجهیزات و لوازم را دپو کرده ایم. فکر نمی کنم از این نظر دچار بحران شویم همه استان ها به نوعی در تولید تجهیزات و لوازم حفاظتی از جمله ماسک و ولوازم ضدعفونی کننده خودکفا هستند و در اوج کرونا شرکت های تولیدکننده مشکل پیدا نکردند. »

وی درباره دخالت در امر پزشکی گفت:« فردی که شماره نظام پزشکی دارد می تواند در کار کرونا دخالت کند. همکاران متخصص داخلی ، اطفال ،متخصص زنان و حتی متخصصین گوش، حلق و بینی در ایام کرونا به بیمارستان های ما کمک می کنند . کسی که پزشک است و طبابت بلد است می تواند کرونا را درمان کند چون یک پروتکل برای درمان کرونا داریم. درمان کرونا توسط افراد غیرپزشک که مداخله در امر درمان می کنند در تمام دنیا این مشکل را داریم. این موارد پیگیری می شود ولی اینقدر درگیر خدمت به مردم هستیم که اگر دنبال اینها باشیم زمان را از دست می دهیم.در حال حاضر دانش مردم خیلی بیشتر شده است. در تیر و مرداد ماه مراجعه برای بستری بیشتر شد چو ن مردم تنها جایی را که برای درمان قبول دارند بیمارستان یا مطب های پزشکی است قاطبه مردم به جامعه پزشکی اعتماد دارند.»

وی درباره اثرگذاری برگزاری کنکور و محرم بر افزایش شیوع کرونا در کشور، گفت:« برگزاری کنکور تازه به اتمام رسیده است و اثراتش را دو هفته بعد شاهد خواهیم بود ولی خوشبختانه با زیرساختهایی که برای برگزاری کنکور با رعایت پروتکل ها فراهم شد جای نگرانی نیست، حتی افرادی که مبتلا بودند در بیمارستان هایی مشخص امتحان دادند لذا تمام ملاحضات در نظر گرفته شد.»

وی درباره برگزاری مراسم در محرم گفت:« مردم براساس پروتکل های ستاد ملی مقابله با کرونا اصول بهداشتی را رعایت می کنند اگر خارج از این کنترل باشد انتظار افزایش بیماری را داریم. اگر در فضای آزاد و با فاصله گذاری مراسم برگزار شود نگرانی نخواهیم داشت .»

وی درباره موج سوم کرونا گفت:« همین الان بار بیماری کرونا خیلی کم نشده به عنوان مثال استان اصفهان ۹۰۰ بیمار بستری دارد. هنوز به نقطه مطلوبی نرسیدیم که بگوییم موج بعدی شروع می شود امیدواریم با رعایت مردم این اتفاق نیفتد.»

وی درباره هزینه هر بیمار کرونایی گفت:« هزینه هر بیمار کرونایی برای وزارت بهداشت به طور متوسط حدود ۲.۵ میلیون تومان در بخش عادی است و ۴.۵ میلیون تومان به این هزینه برای بستری در بخش آی سی یو اضافه می شود. افرادی که بیمه تکمیلی دارند یا تمکن مالی دارند چرا نباید هزینه پرداخت کنند؟ بر اساس قانون ۵ تا ۱۰ درصد از کل هزینه را مردم پرداخت می ‌کنند. هزینه افرادی که بی بضاعت باشند یا توانایی مالی نداشته باشند، رایگان است. اگر بیمار تمکن مالی داشته باشد، باید همان ۱۰ درصد هزینه را پرداخت کند.»

وی در ادامه گفت:« این بیماری بیش از ۶ ماه است که در کشور وجود دارد و در برخی بیمارستان‌ها فقط بیمار کرونایی بستری می شود. این بیمارستان‌ها باید درآمد اختصاصی هم داشته باشند تا هزینه های خود را پرداخت کنند. این در حالی است که برخی از بیمارستان ها دچار کاهش درآمد اختصاصی تا ۵۰ درصد شده‌اند.»

وی درباره ایمن بودن زایشگاه ها گفت:« در زایشگاه ها جای نگرانی از بابت ابتلا به کرونا نیست خیلی از مراکز ما اتاق های تک تخته دارند و محل آلوده شدن نیستند ما توصیه کردیم همکاران ماما حتما لباس حفاظتی بپوشند و غربالگری می شوند. زنان باردار در بخش های زایشگاه ما آلوده نمی شوند ولی مواردی داریم که زن باردار با آلودگی منتقل می شوند تعدد الودگی ها نسبتا کم نبود. همکاران ماما مراقبت های خوبی انجام دادند و توانستند زنان باردار کرونایی را نجات دهند و ختم بارداری را انجام دهند. ترحیجا اولویت درمان کرونا با مادر است و بعد ختم بارداری انجام می شود.»

وب سایت منبع خبر : salamatnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *