عوارض بیهوشی بعد از جراحی بینی چیست؟

عوارض بیهوشی بعد از جراحی

بیهوشی روندی است که بیمار را به خواب اجباری می برد.در این مقاله می خواهیم به عوارض بیهوشی بعد از جراحی بپردازیم تا ببینیم این عارضه می تواند برای بدن خطرناک باشد یا خیر.

بیهوشی نوع ما است که بر اثر استعمال دارو به وجود می‌آید که این عمل با خواب رفتن بیمار متفاوت است. بیهوشی چون بر اثر مواد شیمیایی به بدن اعمال می شود همانند دیگر مواد شیمیایی دارای عوارضی برای بدن است در اینجا به عوارض کوتاه مدت و بلند مدت تاثیر بیهوشی بر بدن می پردازیم.

عوارض کوتاه مدت

برای بردن بیمار به حالت بیهوشی از چندین دارو استفاده می‌شود که امکان دارد بعضی از افراد به آنها حساس باشند.
به طور کلی امکان دارد عوارض بیهوشی بعد از جراحی به طور موقت به شکل های زیر ظاهر شود:
۱. احساس حالت تهوع
۲. سرگیجه و احساس ضعف
۳. احساس لرز در بدن و سرمای شدید
۴. درد عضلانی و یا کبودی
۵. سر درد یا خارش بدن
۶. مشکل ادرار

معمولاً عوارض کوتاه مدت بیهوشی بعد از جراحی به زودی برطرف می شود. اما اگر عوارض بالا را به مدت طولانی احساس کردید باید حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

عوارض بلند مدت

بیشتر افراد عوارض بلند مدت بیهوشی بعد از جراحی را تجربه نمیکنند.این عوارض بلند مدت بیشتر برای افراد مسن اتفاق می افتد که امکان دارد تا چند روز ادامه یابد.

هذیان گویی: امکان دارد پس از جراحی در اثر بیهوشی بیمار دچار هذیان گویی شود و یا از خود بیخود شود و حتی برخی چیزها را به خاطر نیاورد.

اختلال حافظه: امکان دارد در بعضی افراد اختلالات حافظه و به یاد نیاوردن بعضی از اتفاقات یا اشخاص به مدت چند روز برای آنها اتفاق بیفتد.

تجربه نشان داده است که افراد بالای ۶۰ سال بیشتر مستعد اختلالات حافظه پس از بیهوشی هستند. همچنین عواملی چون سابقه سکته مغزی، بیماری قلبی، بیماری ریوی بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون نیز می تواند احتمال اختلالات حافظه را پس از بیهوشی به وجود بیاورند.

عوارض بیهوشی بعد از جراحی در دوران بارداری

در موارد کلی توصیه می شود که در دوران بارداری از بیهوشی مادر خودداری شود. اما در مواقع نیاز باید به پزشک بیهوشی از نوع مناسب بیهوشی استفاده کند. تا عوارض خلافی برای مادر پس از جراحی به دنبال داشته باشد.

 

عوارض بیهوشی بعد از جراحی

خطراتی که میتواند بیهوشی برای مادر داشته باشد

بالا رفتن خطر سقط در سه ماهه اول یا دوم بارداری.
خطر مرگ در اثر مشکلات تنفسی در مادر را تا دو برابر افزایش می‌دهد.
بیهوشی در بارداری می تواند حجم خون رحم را کاهش دهد که منجر به افسردگی نوزاد میتواند بشود.
احتمال خطر ذات الریه ایا تو رفتگی دستگاه تنفسی در نوزاد را بالا میبرد.
بیهوشی باعث بالا رفتن سموم بدن می شود که منجر به ایجاد مشکلاتی برای زنان باردار است.
به طور کلی باید از انجام بیهوشی مخصوصاً در ماه های اول بارداری خود داری فرمایید و اگر مجبور به انجام بیهوشی در دوران بارداری هستید حتماً باید تحت نظر پزشک خود و انجام اقدامات لازم قبل از جراحی اقدام به بیهوشی گردد.

چه عواملی عوارض بیهوشی بعد از جراحی را بالا می برد؟

بیهوشی در حالت معمول برای افراد خطری ندارد اما اگر موارد زیر را تجربه داشتی حتماً باید قبل از انجام بیهوشی، متخصص بیهوشی خود این موارد را اطلاع دهید تا اقدامات لازم برای بالا نرفتن خطر بیهوشی را انجام دهند.

 • تشنج
 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • دیابت
 • بیماری ریوی
 • بیماری قلبی
 • بیماری کلیوی
 • حساسیت دارویی
 • اعتیاد به سیگار یا مواد مخدر
 • اعتیاد به الکل و نوشیدنی های الکلی
 • استفاده از داروهای رقیق کننده خون
 • تجربه بروز مشکلات پس از بیهوشی

امکان بیهوشی آمدن در حین جراحی وجود دارد؟

بعضی از افراد هستند که از به هوش آمدن در حین جراحی هراس دارند. باید این نکته را توجه داشته باشید که به هوش آمدن بیمار در حین انجام عمل جراحی بسیار نادر است. متخصصان بیهوشی در حین انجام عمل جراحی تمام حواسشان به هوشیاری بیمار هست و از روش‌های گوناگون برای جلوگیری از به هوش آمدن بیمار در حین انجام عمل جراحی استفاده می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *