علائم شکستگی بینی چیست؟

علائم شکستگی بینی

یکی از ناگوار ترین اتفاقاتی که می تواند برای هر فرد بیفتد شکستگی بینی می باشد. علائم شکستگی بینی متفاوت است. که می توان توسط این علائم متوجه شد که آیا بینی شما شکسته است یا خیر. بینی هر فرد امکان دارد توسط ضرباتی که به آن وارد می شود. دچار آسیب شود و اگر این آسیب شدید باشد احتمال شکستگی بینی را در پی دارد. در این مقاله می خواهیم علائم شکستگی بینی را بررسی کنیم و راه های درمان آن را به اطلاع شما برسانیم. 

 

شکستگی بینی

اگر در هنگام فین کردن احساس متورم شدن بینی خود را می کنید و به همراه آن خونریزی از بینی خود دارید. متاسفانه احتمال شکستگی بینی شما زیاد است. ولی نگران نباشید به خاطر آنکه شکستگی بینی در همه موارد با انجام جراحی بینی درمان نمی شود روش‌های درمانی متفاوتی برای درمان شکستگی بینی وجود دارد.

 

نشانه های شکستگی بینی

 • احساس درد شدید در هنگام دست زدن به بینی.
 • ورم خود بینی و اطراف آن.
 • خونریزی شدید از بینی.
 •  کبودی اطراف بینی و چشم.
 • بروز انحراف بینی و تغییر شکل در ظاهر بینی.
 • پر شدن داخل بینی از مخاط بینی.
 • احساس کیپ شدن بینی.

 

توقف خونریزی بینی

 1. سعی کنید صاف بنشینید و از دراز کشیدن خودداری کنید.
 2. سر خود را به جلو بگیرید تا خون از راه بینی به گلو بر نگردد.
 3. قسمت نوک بینی را بین انگشتان شست و اشاره قرار دهید و به مدت ۵ دقیقه محکم نگه دارید.
 4.  اگر خونریزی متوقف شد نوک بینی را به مدت ۱۰ دقیقه نگه دارید.

 

کاهش تورم بینی

 • از کمپرس یخ به مدت ۱۰ دقیقه بر روی بینی خود استفاده کنید. سپس به مدت ۱۰ دقیقه روی بینی بردارید و این کار را چند بار تکرار کنید.
 •  وزن کمپرس یخ را بر روی بینی خود نگذارید. و به دست خود به آرامی بر روی بینی قرار دهید. این کار امکان دارد باعث شود تا به ساختار بینی ضربه وارد شود.
 • حداقل روزی ۴ بار از کمپرس یخ استفاده کنید و این کار را تا چند روز بعد از بروز جراحت تکرار کنید.

 

اگر پس از چند روز و کاهش تورم بینی احساس تغییر شکل فاحش در ظاهر بینی خود داشتید. حتماً باید به پزشک جراح بینی مراجعه کنید. تا بینی شما توسط پزشک معاینه شود راههای بهبود شکل بینی و یا تشخیص به انجام جراحی زیبایی بینی توسط پزشک انجام شود.

علائم شکستگی بینی

آیا تمام بینی های شکسته نیاز به جراحی زیبایی بینی دارند؟

 پزشک و معاینه دقیق خود متوجه می شود که استخوان بینی شکسته شده در جای خود قرار دارد و یا از جای خود جابجا شده است. اگر استخوان بینی شکسته شده در جای خود قرار گرفته باشد. نیاز به انجام عمل زیبایی بینی است و استخوان خود به خود جوش میخورد. در بعضی موارد امکان دارد پزشک بینی را گچ بگیرد تا از جابجا شدن استخوان بینی جلوگیری شود. اگر استخوان بینی پس از شکستن از محل قرار گرفتن خود جابجا شده باشد. متاسفانه تنها راه برگرداندن استخوان بینی به محل اصلی خود جراحی بینی می باشد. 

 

روش درمان بینی شکسته بدون انجام عمل بینی

 اگر توسط پزشک تشخیص داده شود که استخوان بینی که در آن شکستگی به وجود آمده است در مرحله خود قرار گرفته است و جا به جا نشده است. قبل از جوش خوردن استخوان بینی چیزی همانند عاطل در داخل بینی قرار می دهد و بینی را پانسمان میکند. تا از احتمال بد جوش خوردن استخوان بینی و بروز قوز بر روی تیغه بینی جلوگیری شود. پس از آن امکان دارد برای تسکین درد به وجود آمده مسکن های گوناگون تجویز شود.

 

درمان بینی شکسته با انجام عمل بینی

 اگر جراحت به وجود آمد زیاد باشد و یا حدود دو هفته از شکستگی بینی گذشته باشد.احتمال تجویز پزشک به انجام جراحی بینی وجود دارد. در جراحی بینی استخوان بینی به محل اصلی خود بازگردانده می شود و همچنین مشکلات تنفسی ه احتمالی به وجود آمده را برطرف می کند. اگر گزینه جراحی بینی برای بهبود شکستگی بینی پیشرو باشد. بیمار می تواند در صورت وجود مشکلات دیگر چه در ظاهر و چه در باطن بینی خود مثل انحراف بینی، پولیپ بینی و مشکلات ظاهری بینی از پزشک خود بخواهید کرد در حین جراحی بینی این مشکلات را نیز برطرف کند.

 

پس اگر بینی شما ما نسبت به علائم گفته شده دچار شکستگی شد. ابتدا دو الی سه روز با گذاشتن کمپرس یخ بر روی بینی سعی در از بین بردن ورم بینی داشته باشید و سپس در صورت مشاهده تغییراتی در ظاهر بینی خود طنز جراح پزشک برای درمان شکستگی بینی خود بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *