مراجعه کنندگان گرامی میتوانید در ذیل سوالات متداول جهت جراحی بینی را مشاهده نماید

چه کنیم تورم بعد از جراحی بینی (رینوپلاستی) کم شود؟

رعایت موارد زیر به کاهش تورم کمک چشمگیری می کند:

 • استفاده از کیسه یخ در هفتاد و دوساعت اول در زیر چشمها و اطراف بینی و حتی روی بینی.
 • حتما دو بالش زیر سر بیمار باشد برای مدت یک ماه قرار گیرد.
 • از فعلیت فیزیکی مانند ورزش به شدت پرهیز کند.
 • از نور آفتاب، گرما، نور کامپیوتر و لامپ های کم مصرف به شدت پرهیز کنید زیرا اشعه ماوراء بنفش به شدت تورم زا است.
 • تزریق یک آمپول بتامتازون ال آ در روز سوم بعد عمل به صورت عضلانی تا حدی تورم را کم می کند (مقاله تزریق کورتون بعد از جراحی بینی را مطالعه کنی.)
 • بعضی اوقات به خصوص در بینی های گوشتی تزریق موضعی آمپول تریامسینولون کمک کننده است که این کار معمولا بعد از پایان ماه اول توسط پزشک انجام می شود
 • چسب زدن دقیق نیز به کاهش تورم بسیار کمک می کند و هفته ای دو بار چسب توسط پزشک زده می شود
می توان درمان ارتودنسی و جراحی بینی همزمان انجام داد؟

به طور کلی درمان ارتودنسی باعث می شود تغییراتی در فاصله بین لب و بینی و موقعیت لب ها و زاویه بینی و لب ایجاد شود. از نکات مهمی که جراح بینی در جراحی زیبایی بینی ،به آن اهمیت می دهد، رابطه بین لب و فرم بینی می باشد. پس تغییرات ایجاد شده بر فرم لب بعد از درمان ارتودنسی، در تصمیم جراح بینی در رابطه با نحوه جراحی بینی فرد تاثیر بسزایی دارد. اگر ابتدا جراحی بینی صورت گیرد و بعد از آن درمان ارتودنسی را آغاز نمایید، امکان دارد در زمان تنظیمات براکت ها بر روی دندان ها، به بینی و صورت فرد فشار وارد شود و بخیه های ناشی از جراحی بینی باعث ناراحتی فرد شود.

بپس به هیچ وجه ارتودنسی همزمان با جراحی بینی توصیه نمی شود و بهترین حالت این است که قبل از اقدام به جراحی بینی ، ابتدا درمان ارتودنسی را انجام دهید. در این حالت فرد می تواند بدون نیاز به براکت های ارتودنسی، عمل جراحی بینی موفقت آمیز و رضایت بخشی را داشته باشد.

درمان فک و جراحی بینی

افرادی که فک پایین آن ها عقب رفته باشد، و تمایل به جراحی بینی دارند، ابتدا باید عقب رفتگی فک پایین را درمان نمایند و بعد از آن اقدام به جراحی زیبایی بینی نمایند. زمانی که جراحی بینی بعد از رفع مشکل عقب رفتگی فک پایین، انجام شود، فرد دیگر احساس نمی کند که بینی آن بزرگ است و احساس مطلوبی خواهد داشت. زیرا عقب رفتگی فک باعث می شود تا فرد به اشتباه احساس بزرگی بینی نماید و در این حالت بعد از جراحی بینی نیز احساس خوبی نخواهد داشت.

بدر صورتی که فک بالای فرد ایراداتی داشته باشد و نیاز به جراحی باشد، فرد ابتدا باید فک بالا را درمان نماید و بعد از یک سال اقدام بهجراحی زیبایی بینی جراحی زیبایی بینی نماید. جراحی فک بالا بر روی نتیجه جراحی بینی تاثیرات بسیار مهمی دارد.

چه مدت بعد از جراحی بینی باید چسب بزنیم؟

بعد از عمل جراحی زیبایی بینی ، برای کاهش تورم و شکل دهی به بینی ، از چسب مخصوص بینی بر روی آن استفاده می شود. در ۴ هفته اول پس از جراحی زیبایی، زدن چسب به شکل دهی بینی کمک شایانی می کند و پس از آن چسب زدن به جهت کاهش تورم بینی انجام می شود و همچنین سبب تسریع در چسبیدن پوست بینی به غضروف می شود.

مدت زمان چسب زدن از حدود یک تا شش ماه متغییر است و بستگی کامل به ضخامت پوست بینی بیمار دارد. در مراجعه کنندگانی که پوست آنها نازک و شفاف است توصیه می شود که حداقل تا یک ماه چسب بزنند و به مراجعه کنندگانی که دارای پوست ضخیم تری هستند توصیه ما بر ادامه چسب زدن تا حداقل ۶ماه می باشد.

می توان یک روز چسب را برداشت و مشکل پیش نمی آید؟

توصیه ما بر این است که همواره چسب را بر روی بینی خود داشته باشید اما اگر به مهمانی خاصی و یا مراسم عروسی دعوت هستید و نمی خواهید چسب بر روی بینی تان باشد، می توانید بدون هیچ نگرانی چسب را برداشته و پس از اتمام مراسم دوباره چسب زدن را ادامه دهید.
برداشتن چسب برای مدت کوتاهی برای شما مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

چه مدت بعد از عمل بینی می توان جراحی ترمیمی را انجام داد؟

در پاسخ به این پرسش عرض می کنم که به طور میانگین تنها ٨ تا ١٠ درصد بیماران نیاز به ترمیم بینی می یابند و بهترین زمان برای انجام این جراحی معمولا یکسال بعد از جراحی اولیه است. دلیل این فاصله زمانی این است که نتیجه جراحی اولیه کاملا مشخص شود.

آیا جراحی بینی در افراد دیابتی امکان پذیر است؟

بله،یکی از مسائل مهم در جراحی میزان قند خون است .به دلیل مشکلاتی که پس از جراحی برای این بیماران ممکن است پیش بیاید ،باید این بیماری قبل از عمل و در حین عمل کنترل شود .

برای شروع باید مصرف قند در این بیماران به طور کلی حذف شود و سه وعده غذایی فرد به شش وعده ی غذایی تبدیل شود،زیرا در این صورت انسولین کمتری برای سوزاندن قند موجود در هر وعده ی غذایی مصرف می شود.

بیماران دیابتی باید در رژیم غذایی خود مصرف سبزیجات و میوه های تازه،غلات ،حبوبات و نان های سبوس دار را جای دهند.

دیابت دو نوع دارد:نوع اول و نوع دوم

در بیماران دیابتی نوع اول ونوع دوم که تحت درمان با انسولین یا قرص های کاهنده قند خون هستند و تحت عمل جراحی بینی همراه با بی هوشی قرار می گیرند،برای کنترل دقیق خون در حین عمل رژیم گلوکز وانسولین و پتاسیم یکی از بهترین روش ها ی شناخته شده است . البته به شرط کنترل ساعتی قند خون.

همینطور میزان قند خون در حین عمل باید بین ۱۲۰-۱۸۰ باشد.

با رعایت نکات زیر بیماران دیابتی هم می توانند جراحی کنند:

 • آزمایش های لازم برای تعیین میزان قند خون انجام شود.
 •  اقدامات لازم جهت بالا بودن میزان قند خون انجام شود.
 •  قند خون باید در حدود ۱۵۰ یا کمتر باشد .
 •  در هر صورت بیماران باید قبل از جراحی بینی پزشک خود را از هرگونه سابقه ی بیماری مطلع سازد.
 •  همچنین یکی از مهمترین اقدامات قبل از جراحی بینی برای افراد دیابتی پیشگیری از کاهش قند خون یا هیپوگلیسمی است،بیمار باید از نیمه ی شب تا زمان عمل چیزی نخورد به همین علت امکان افت قند خون بالا می رود و معمولا به بیماران دوساعت مانده به عمل خوردن آب میوه بدون پالپ توصیه می شود
 •  بیماران دیابتی بعد از عمل نباید دوز انسولین تزریقی یا قرص قند خون معمولشان را به دلیل به حداقل رساندن امکان احتمال افت قند خون مصرف کنند.
سن مناسب برای عمل بینی چه سنی میباشد؟

حداکثر سن برای انجام عمل بینی بستگی به سلامت عمومی شخص دارد. اما از آنجایی که در سنین بالای ۶۰ سال، ترمیم با تأخیر انجام می شود و احتمال بروز عوارض بیشتر است انجام جراحی برای افراد بالای ۶۰ سال انجام نمی دهیم.
جراحی (پلاستیک) زیبایی بینی در سنین پایین می تواند روی رشد صورت تاثیر بگذارد. در صورتی که قبل از اتمام فرآیند رشد، غضروفهای بینی دستکاری شود، ممکن است انجام عمل جراحی روی رشد صورت تاثیر منفی بگذارد. زیرا بخشی از غضروفهای داخل بینی فرایند رشد صورت را فرماندهی و هدایت می کنند. به همین علت، انجام جراحی بینی برای خانمهای کمتر از ۱۶ سال و آقایان کمتر از ۱۸ سال نباید انجام شود.

توصیه دکتر پورنصر

برای جراحی زیبایی یا جراحی پلاستیک بینی محدودیت سنی وجود دارد. جراحی بینی را تنها در صورتی می توان انجام داد که فرد رشد بینی و صورتش تکمیل شده باشد. در سنین زیر ۱۵ و ۱۶ سال رشد بینی و صورت کامل نشده و به همین علت، دستکاری روی بینی می تواند اثر منفی بر روی آن بگذارد. بنابراین عمل بینی نتها در سنین مجاز انجام میشود.

بهترین فصل عمل زیبایی بینی کدام است ؟

هر فصلی مزایا و مضراتی جهت انجام عمل جراحى بینی دارد که در مورد آن توضیح داده مى شود. در فصل تابستان نسبت به فصول بارندگی و سرما رفت و آمد و مراجعه به جراح و مطب آسان تر است . اما بعضی افراد در تابستان نگران تورم بینی خود به دلیل گرماى هوا هستند ، البته باید گفت که گرمای هوا باعث تشدید تورم بینی و صورت نمى شود. در فصل زمستان نیز احتمال تعریق کمتر است که به این خاطر نیاز به استحمام کمتر خواهد بود ،به این خاطر هفته اول تحمل گچ بینی راحت تر است .

اما بعضی خانواده ها مخالف انجام عمل جراحی بینی در فصل زمستان هستند چرا که ذکر می کنند احتمال سرماخوردگی بعد از عمل بینی زیاد است .و بینی آنها به سرما حساس خواهد بود . این نکته را باید یاد آور شد که جراحی بینی باعث افزایش سرما خوردگی و حساس شدن بینی به سرما نخواهد شد . بعضی از افراد در فصل بهار به دلیل شیوع آلرژی ، احتمال ابتلا به آلرژی بعد از عمل جراحی بینی را مطرح می کنند که این مساله را باید ذکر کرد که جراحى بینی باعث شروع و یا تشدید آلرژی نخواهد شد . به طور عموم زمان مناسب وقتی است که فرد بتواند حداقل یک هفته تا ۱۰ روز استراحت نماید . پس در تمامی فصول می توان جراحی بینی را انجام داد و فصل خاصی را نمی توان مطرح کرد .

توصیه دکتر پورنصر

درصورتی‌که فرصت و وقت کافی دارید توصیه اینجانب برای انتخاب بهترین فصل عمل زیبایی بینی این است که در فصلها و زمانی هایی که تعداد متقاضیان جراحی زیاد نیست ، عمل بینی را انجام دهید زیرا در فصول و ایام شلوغ ، اتلاف وقت شما در مطب و کلینیک بیشتر خواهد بود . این زمان اردیبهشت و خردادماه و نیز آبان ماه تا دی‌ماه هست .

در چه صورتی نیاز به جراحی ترمیمی بینی داریم ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که چندین دلیل برای اینکه بیماران نیاز به ترمیم مجدد بینی میابند وجود دارد که در زیر به آنها اشاره گردیده است:

 •  اسکلت بینی به اندازه کافی محکم نشده و نوک بینی افتاده است.
 •  قوز بینی کاملا برداشته نشده است.
 •  انحراف بینی هنوز برداشته نشده یا بینی هنوز کج است که این مشکل نیز قابل اصلاح است.
 •  بافت های بینی بیش از حد برداشته شده است ، پشت بینی بیش از حد فرورفته و یا بینی بیش از حد سر بالا شده است که اصلاح کردن این موارد نیاز به یک جراح مجرب دارد و نتایج این عمل ها همیشه قابل پیش بینی نیستند اما در صورتی که امکان اصلاح وجود داشته باشد برای این گونه موارد معمولا اسکلت بینی را به وسیله غضروف ها و یا استخوان های خود بیمار تقویت می کنند که معمولا از غضروف های لاله گوش و یا دنده ها استفاده می شود.
 •  زمانی که آسیب دیدگی مربوط به پوست بینی باشد ترمیم بسیار مشکل و حتی غیر ممکن است که البته این موارد بسیار کم دیده می شود
 •  زیاد بودن فاصله سوراخ های بینی ، مشکلات تنفسی ، ناراضی بودن بیمار از عمل جراحی اولیه ، کج شدن استخوان های بینی به دلیل ضربات فیزیکی و … از جمله عواملی هستند که برای برطرف کردن آنها ممکن است به جراحی مجدد نیاز باشد.

جراحی مجدد تا چه حد موثر واقع می شود؟

از آنجا که جراحی ترمیمی بینی به تجربه و تخصص بیشتری نسبت به جراحی اولیه نیاز دارد، بنابراین مراجعین عزیز باید به چندین نکته اساسی توجه کنند: اولین نکته انتخاب جراح بینی مناسب است که یکی از عوامل موفقیت در این نوع جراحی به شمار می آید. دومین عامل موفقیت در جراحی ترمیمی نوع پوست بینی است د است در این مورد پوست هایی که دارای ضخامت معمولی (نه خیلی نازک و نه خیلی ضخیم ) بهترین نوع پوست برای جراحی ترمیمی به حساب می آیند. سومین نکته تاثیر گذار در جراحی ترمیمی نوع مشکل ایجاد شده می باشد. در آخر صبر و شکیبایی بیمار در زمان ترمیم بینی مهمترین عامل در جراحی ترمیمی میباشد.

می توان جراحی پولیپ و زیبایی بینی را همزمان انجام داد؟

در برخی موارد افرادی که تصمیم به جراحی زیبایی بینی دارند در معاینه توسط پزشک متوجه می شوند که دارای پولیپ بینی هستند. امکان جراحی پولیپ بینی و جراحی زیبایی بینی بصورت همزمان وجود دارد. جراح در حین عمل ابتدا با استفاده از تکنیک های آندوسکوپیک پولیپ های درون  بینی و یا سینوسها را تراشیده و از بینی خارج می کند بعد از اتمام و تصحیح این مرحله، پزشک شروع به انجام و استفاده از تکنیک های جراحی زیبایی بینی خواهد نمود. البته باید اشاره کرد که این دو جراحی کاملا متفاوت می باشند و ارتباطی با هم ندارند و بیمارانی که دارای پولیپ بینی هستند می توانند جراحی آندوسکوپی برای رفع مشکل پولیپ را جداگانه انجام دهند. اما زمانیکه این بیماران نیاز به انجام جراحی زیبایی بینی دارند جراح پلاستیک هر دو جراحی را بطور همزمان انجام میدهد.

آیا با لیزر هم جراحی بینی انجام می شود؟

در حال حاضر امکان جراحی زیبایی بینی با لیزر وجود ندارد ولی به خاطر جذابیت موضوع برای عموم، ممکن است این مساله مورد استفاده تبلیغاتی قرار گیرد . لازم به ذکر است که فقط انجام برش های جراحی با لیزر امکان پذیر است که بدلیل وجود برشهای کوچک در راینوپلاستی کاربرد لیزر جایگاهی ندارد .

لازم به ذکر است میتوانید توسط لینک ذیل وارد بخش پرسش و پاسخ شوید و جهت درج پرسش خود اقدام نمایید.