عمل بینی در خانم ها و رضایتمندی از اندام پس از جراحی

عمل بینی در خانم ها

همان طور که می دانیم جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین نوع از جراحی های زیبایی می باشد. طبق تحقیقات عمل بینی در خانم ها بیشتر از آقایان انجام می شود. این موضوع به دلیل آن است که خانم‌ها بیشتر به ظاهر خود توجه میکنند و همواره دوست دارند که زیباتر شود.
در این مقاله می‌خواهیم به این موضوع بپردازیم که عمل بینی در خانم ها چقدر به رضایتمندی از اندام آنها ربط دارد.

رابطه بین عمل بینی و رضایتمندی از اندام در خانم ها

برای پاسخ به این سوال در سال ۱۳۸۸ در دانشگاه شهید باهنر کرمان در رشته روانشناسی از بین ۳۰ نفر از خانم هایی که تصمیم به عمل بینی داشته اند پرسشنامه ای تهیه شد.
این پرسشنامه که توسط cash ساخته شده بود، از این نفرات قبل از جراحی و مجدداً ۵ ماه پس از جراحی تکمیل شد.
نفرات شرکت داده شده در این پرسشنامه رنج سنی بین ۱۸ تا ۲۹ سال داشتند و از نظر درآمد خانواده بین متوسط و مرفه تقسیم می شدند.
تمامی افراد شرکت داده شده است در این پرسشنامه، از مطب پزشک انتخاب شدند و از نظر موقعیت اجتماعی ۳ دسته محصل یا دانشجو، کارمند و دارای شغل آزاد بودند.

 

عمل بینی در خانم ها

نتیجه این پرسشنامه در عمل بینی در خانم ها

با انجام عمل زیبایی بینی و یا رینوپلاستی فرد حس اعتماد به نفس بیشتری در وجود خود احساس می کند. از آنجا که بینی در چهره هر فرد عضوی تاثیرگذار می‌باشد، حس زیباتر شدن پس از جراحی بینی امری طبیعی است.
طبق این تحقیق انجام شده ۸۷% خانم‌هایی که در این پرسشنامه شرکت کردند پس از عمل بینی حس رضایتمندی بیشتری از کل اندام خود داشتند.

نتایج این پژوهش با سایر پژوهش های انجام شده در این زمینه مبنی بر اینکه بهبودی ظاهر پس از جراحی با افزایش اعتماد به نفس و کاهش اضطراب اجتماعی، خصومت و بدگمانی همسان است و همسو با سایر تحقیقات تاثیر این گونه عمل را در بهبود تصور فرد از خود را مورد تایید قرار می‌دهد.
این تحقیق نشان داد که جراحی بینی اثر مثبتی در تصور فرد از خودش دارد که این میان ممکن است عوامل روانشناختی چون عزت نفس و اعتماد به نفس و رضایت از زندگی نقش واسطه را ایفا کنند.

نتیجه گیری

این تحقیق نشان می دهد که جراحی بینی تاثیر مثبتی در تصویر اندام افراد دارد. از طرف دیگر نتایج تحقیق نشان داد که جراحی بینی موجب رضایت فرد از بینی اصلاح شده می شود و افزایش رضایت و خشنودی فرد را از کل تنش به دنبال دارد. به عبارت دیگر وقتی فرد بینی اصلاح شده را زیبا و جذاب ببیند، این زیبایی به دیگر اعضای بدن نیز منتقل می‌شود و کل بدن را در بر می‌گیرد و خوشحالی و رضایت فرد را موجب می شود.

 

منبع: jdc.tums.ac.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *