دلایل گرفتکی داخل بینی

دلایل گرفتگی داخل بینی

دلایل گرفتگی داخل بینی فقط معطوف بر سرماخوردگی می باشد. مجاری تنفسی راه رسیدن هوا به ریه انسان را میسر می کند و امکان دارد در اثر عوامل مختلف، مجاری تنفسی گرفته و یا کیپ شود. در این مقاله می‌خواهیم به تمامی، دلایل گرفتگی داخل بینی و یا همان مجاری تنفسی بپردازیم.

 

دلایل گرفتگی داخل بینی

یکی از مشکلات عمده ای که مردم با آن مواجه هستند، گرفتگی داخل بینی می باشد که این موضوع تنفس فرد را دچار مشکل می کند. و یا امکان به وجود آمدن مشکلاتی دیگر مثل خورپف گردد.

انحراف تیغه بینی

حفره های بینی توسط تیغه بینی که تشکیل شده از غضروف و استخوان است از یکدیگر جدا می شود. کج بودن تیغه بینی امکان دارد در ظاهر مشخص باشد و یا در داخل دچار کجی باشد و در ظاهر مشخص نباشد.

کجی  تیغه بینی امکان دارد به صورت مادرزادی باشد و یا در اثر ضربه خوردن به بینی تیغه بینی دچار انحراف و کج شدگی گردد. تیغه بینی در دوران بلوغ بسیار حساس بوده و امکان دارد با ضربات حتی آرام دوچار کج شدگی شود. این مسئله باعث بروز مشکلات تنفسی و گرفتگی حفره های بینی می شود، که می‌توان با انجام عمل بینی این مشکل را حل کرد.

رینیت آلرژیک

رینیت آلرژیک یکی دیگر از دلایل گرفتگی داخل بینی است که باعث خارش ته گلو، خارش چشم، خارش بینی و بروز آبریزش بینی و عطسه می شود. بروز رینیت آلرژیک همچنین باعث متورم شدن شاخکهای بینی میشود که منجر به گرفتگی مجاری تنفسی می شود.

رینیت آلرژیک و یا آلرژی می‌تواند فصلی باشد و همچنین می تواند در اثر حساس بودن فرد به گرده های گیاهان و یا حیوانات خانگی باشد. برای رفع و یا کنترل  آلرژی می توان به کلینیک های آلرژی مراجعه کرد تا بتوانند آلرژی فرد را از بین ببرند و یا کنترل کنند.

رینیت غیر آلرژیک

علت بروز فرد به این مشکل می‌تواند استشمام دود های آلوده، مثل دود سیگار و یا آلودگی هوا باشد. علائم نشان دهنده آن هم مانند مورد بالا می باشد.

سینوزیت

یکی دیگر از دلایل گرفتگی داخل بینی میتوان از سینوزیت باشد. از علائم سینوزیت می‌توان به ترشح ته حلق، سرفه و سردرد، کاهش حس بویایی، بد بو شدن دهان و یا پولیپ بینی راه اشاره کرد.

درمان سینوزیت امکان پذیر است. برای رفع آن باید به پزشکان گوش و حلق و بینی مراجعه شود و برای درمان آن اقدام گردد.

دلایل گرفتگی داخل بینی

 

پولیپ بینی

پولیپ بینی زائده ای است که داخل مجاری تنفسی به وجود می آید و با بزرگتر شدن آن باعث تنگی حفره بینی می شود و تنفس کشیدن فرد را با مشکل به وجود می آورد.

از علائم پولیپ بینی میتوان به گرفتگی بینی آبریزش بینی و احساس سرماخوردگی همیشگی را اشاره کرد. برای رفع پولیپ بینی می توان از اقدامات دارویی استفاده کرد و یا در اثر رفتن شدن آن باید اقدام به عمل جراحی گردد.

بزرگی لوزه سوم

بزرگی لوزه سوم در کودکان باعث ایجاد اختلالات تنفسی و یا گرفتگی بینی می شود. این موضوع همچنین منجر به ایجاد خروپف در کودک میشود.

چسبندگی بینی

چسبندگی مخاط بینی در اثر ضربه خوردگی و یا پس از جراحی بینی در اثر عدم مراقبت های لازم پس از جراحی زیبایی بینی امکان دارد به وجود بیاید که در پی آن مشکلات تنفسی را بیمار شاهد می‌شود.

تومور

تومور در ابتداع یک طرفه است ولی با مرور زمان ترشحاتی را به همراح دارد و با بزرگتر شدن تومور مجاری تنفسی دچار گرفتگی می‌شود.

استفاده از داروها

بعضی از دارو ها مثل اکسی متازولین، فنیل افرین و نفازولین که استفاده از آن به شکل قطره داخل بینی می‌باشد امکان بروز تنگ شدن مجاری تنفسی را در پی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *