درخواست رییس سازمان غذا و دارو از بانک مرکزی/پیش بینی ۲.۵ میلیارد دلار برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی

سلامت نیوز:رییس سازمان غذا و دارو گفت: «خواهش ما از همکاران در بانک مرکزی این است که با در نظر گرفتن شرایط خاص بین الملل و اینکه دشمنان ایجاد وقفه در تامین تجهیزات پزشکی و دارو را در کشور ما در اولویت خود قرارداده اند، اولویت مناسبی را برای حوزه دارو و تجهیزات خصوصا مواد اولیه و تولید قائل شوند تا دو سه درصد دارویی که ما باید از منابع خارجی وارد کنیم به موقع به نیاز بیمارانمان پاسخ دهیم و وقفه ای ایجاد نشود.»

به گزارش سلامت نیوز، دکتر محمدرضا شانه ‌ساز، رییس سازمان غذا و دارو در نشست خبری با روسای تشکل‌های حوزه سلامت که از طریق ویدئوکنفرانس در وزارت بهداشت برگزار شد، گفت:« از تلاش همه دست اندرکارانی که در سخت ترین بحران ها و مشکلات بهداشت ما را یاری کردند که اقلام حیاتی بیماران را تامین کنیم سپاسگزارم. سال ۹۸ را با یک سیل بی سابقه آغاز کردیم که دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز به طور ویژه ای تامین شد در طول سال با بحث تحریم های ظالمانه مواجه بودیم کما اینکه از گذشته هم با آن روبرو بودیم که تامین دارو و تجهیزات حیاتی مورد نیاز بیماران را هدف گرفته بود. سخت ترین تحریم ها و سختگیری ها در تبادلات مالی با کشور ایران در دستور کار دشمنان ما قرار گرفت و علاوه بر اینکه خودشان هیچ همکاری با ما نداشتند هر کشور بی طرفی که می خواست با کشور ما تبالادت دارویی داشته باشد را بازخواست می کردند.»

وی در ادامه گفت:« همچنین در سال گذشته برگزاری با شکوه و بی نظیر مراسم اربعین و حضور ۳.۵ میلیون زائر اربعین را داشتیم که نیازمند تدارکات ویژه و تامین فوق‌العاده اقلام دارویی و تجهیزاتی بود. بعد از آن شیوع بی سابقه انفلوانزای H1N1 را داشتیم که ضروررت تامین اقلام مورد نیاز مردم را شاهد بودیم و در ماه های پایانی سال بحث شیوع جهانی ویروس کرونا را داشتیم که کشور ما به دلیل اینکه تحریم بود با مشکلاتی مواجه شد. شاهد بودیم که بسیاری از کشورهای صاحب نام و صاحب صنعت در تامین و تدارک اقلام برای مردم خودشان دچار مشکل شدند، اما در کشور ما با کمترین چالش تامین اقلام را پشت سر گذاشتیم و این اتفاق به عنوان یک برگ افتخار برای کشور ما ثبت شد. این افتخارات حاصل نشد، مگر به دلیل توانمندی ما در تامین اقلام مورد نیازمان از سوی صنعتگران و تجار و واردکنندگان اقلام حیاتی که علی رغم همه این مشکلات شاهد بودیم که برخلاف اینکه ۳.۶ میلیارد دلار برای ارز سال ۱۳۹۸ پیش‌بینی شده بود خوشبختانه توانستیم ۷۰۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی ایجاد کنیم.»

دکتر شانه ساز افزود:« ماحصل همه این افتخارات حضور صنعتگران بود که واقعا مجاهدت کردند. با توجه به اینکه طی چند روز گذشته شاهد بودیم که وقفه‌ مختصری در تامین ارز حاصل شد، واقعا سندیکاهای تامین کننده نگران شدند و در جلسه بسیار مفصلی که با وزیر بهداشت داشتند، نگرانی عمده همه آنها تامین و تدارک نیازهای ضروری مردم بود. در این جلسه تولیدکنندگان مواد اولیه دارویی، تولیدکنندگان و تامین کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی و تجار و واردکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی حضور داشتند و نگرانی‌هایشان را با وزیر بهداشت در میان گذاشتند.»

وی گفت:« طی ماه های گذشته وزیر بهداشت پیگیری ها و مکاتباتی را با رییس جمهور و معاون اول رییس جمهور انجام داده بودند که منجر به دستور رییس جمهور و جلسات مکرر شده بود. به دلیل پیگیری ها و توجهی که به اهمیت موضوع جلب شد طی هفته و روز گذشته جلسات مفصلی داشتیم در زمینه تامین ارز مورد نیاز برای شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی و توافقات خوبی با بانک مرکزی داشتیم. منابع ارزی که در خارج و ذخایری که وجود دارد می تواند پاسخگوی نیاز ما در تامین این اقلام باشد. همانطور که در سال ۹۸ علیرغم تمام مشکلات نگذاشتیم یک عمل ضروری و حتی الکتیو کنسل شود و دارو و تجهیزات پزشکی مورد نیاز تامین شد امسال هم قول می دهیم هیچ مشکلی بوجود نیاید. خواهش ما از همکاران در بانک مرکزی این است که با در نظر گرفتن شرایط خاص بین الملل و اینکه دشمنان ایجاد وقفه در تامین تجهیزات پزشکی و دارو را در کشور ما در اولویت خود قرارداده اند، اولویت مناسبی را برای حوزه دارو و تجهیزات خصوصا مواد اولیه و تولید قائل شوند تا دو سه درصد دارویی که ما باید از منابع خارجی وارد کنیم به موقع به نیاز بیمارانمان پاسخ دهیم و وقفه ای ایجاد نشود.»

وی در ادامه گفت:« مطمئن هستیم پتانسیل هایی که در کشور ما وجود دارد زیاد است کما اینکه در دوره شیوع کرونا دیدیم نیاز کشور به تجهیزات پزشکی را تا چند ده برابر تولید کردیم و تبدیل به صادرکننده شدیم. در زمینه دارو هم بسیاری از داروها که سابقه تولید در کشور نداشتیم را به محض اینکه مطرح شد در درمان کرونا می تواند مورد استفاده قرار گیرند همه آن اقلام تبدیل به تولید داخل شد. مطمئن هستم ظرفیت های ما می تواند از هر تنگنایی عبور کند ونگذارد بیماران با مشکل خاصی مواجه شوند. از همه تولیدکنندگان و بازرگانانی که در زمینه تامین نیازهای ضروری بیماران تلاش می کنند به نمایندگی از وزارت بهداشت سپاسگزارم و امیدوارم خدا توفیق دهد که هر بداخلاقی که توسط دشمنان اعمال می شود خنثی کنند و با تکیه بر توان داخلی سربازان افتخارامیز و خوبی برای ملت بزرگ ایران باشند.»

وی در پاسخ به سوالی درباره مشکل تخصیص ارز به شرکت های دارویی و تجهیزات پزشکی، گفت:« نگرانی دوستان ما که دست اندرکار تولید و تامین اقلام هستند بیان شده است. در ماه های گذشته تقاضاهای آنها برای ارز تامین نشده است. در ماه های گذشته تامین ارز مورد نیاز دارو و تجهیزات پزشکی با برنامه ریزی هایی که انجام شده بود متفاوت بود با پیگیری ها مسوولان بانک مرکزی قول داند این کمبودها را برطرف کنند.»

وی درباره میزان ارز اختصاصی به دارو و تجهیزات پزشکی در سال جاری گفت:« در سال گذشته علیرغم پیش‌بینی حدود ۳.۶ میلیارد دلاری با حدود ۷۰۰ میلیون دلار صرفه‌جویی ارزی، تامین دارو و تجهیزات را انجام دادیم، بدون اینکه حتی یک بیمار پشت در اتاق عمل بماند. امسال هم ۲.۵ میلیارد دلار برای حوزه دارو و تجهیزات پزشکی پیش‌بینی شده است. در جلسه‌ای که روز گذشته داشتیم، حدود ۳۶۰ میلیون دلار از منابع مختلف بانک مرکزی کارسازی کردند و قول دادند که این میزان در اختیار گذاشته شود که این می ‌تواند بخش مهمی از نگرانی‌هایی که وجود دارد را برطرف کند.»

وی درباره پرداخت بخشی از منابع ایران در انگلیس از سوی این کشور در غالب دارو و تجهیزات پزشکی، گفت:« منابع ما در خارج از کشور منابع قابل توجهی است و فقط بحث انگلیس نیست ما سالهاست که ده ها میلیارد یورو در خارج از کشور ارز داریم اگر واقعا شیطنت ها نبود هیچکدام از این بحث ها پیش نمی آمد، کسانی مانع می شوند و علیرغم اینکه می گویند دارو و تجهیزات پزشکی تحریم نیست اما کارشکنی می کنند. اگر توانمندی در تولیدات داخلی نبود یقینا می توانستند اهداف شومشان را عملی کنند ولی تا امروز به لطف خدا و مجاهدت تولیدکنندگان این اتفاق نیفتاده است. با تلاش و پیگیری های که انجام می شود می توانیم منابع را آزاد و اقلام موردنیاز برای تولید را از این مسیر تامین کنیم.»

وی در پاسخ به اینکه صادرات دارو چقدر ارز آوری داشته است، گفت:« حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار صادرات رسمی داشته ایم. یکی از مشکلات صادرکنندگان دارو و تجهیزات پزشکی این است که به دلیل اینکه خرید و فروش و مصرف امانی است و زمان نسبتا طولانی به خود اختصاص می دهد و متفاوت با کالاهای دیگر است زمان برگشت ارز را در بانک مرکزی طولانی تر در نظر بگیرند. به دلیل مزیت های کیفیتی و قیمتی همواره بخش مهمی از تولیدات دارویی ما به خارج از کشور به صورت غیرقانونی قاچاق و خارج می شود، تلاش ما این است که بتوانیم با اجرایی کردن سامانه های مختلف از جمله تی تک این میزان را به حداقل برسانیم ولی باید بدانیم اگر واقعا برنامه صادراتی برای حوزه دارو و تجهیزات داشته باشیم و حمایت صورت گیرد ارز آوری زیاد است و ارزش افزوده آن نسبت به سایر بخش ها بسیار بالاتر خواهد بود. طبق گفته رییس گمرک بالاترین ارزش افزوده در کالاهای صادراتی مربوط به دارو و تجهیزات پزشک و اقلام آرایشی و بهداشتی است که می توانیم روی این بخش حساب جدی کنیم.»

وب سایت منبع خبر : salamatnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *