حمام کردن پس از جراحی بینی

حمام کردن پس از جراحی بینی

تمام بیمارانی که عمل جراحی بینی انجام میدهند پس از جراحی خود این سوال را دارند که حمام کردن پس از جراحی بینی تا چند روز نباید انجام گردد.
توصیه تمام پزشکان کسانی که جراحی زیبایی بینی (رینوپلاستی) انجام می دهند ،این است که تا زمان برداشت نشدن گچ بینی از حمام کردن پرهیز کند.
زیرا ممکن است در اثر حمام کردن پس از جراحی بینی گچ بینی خیس شده و شل گردد.

اهمیت وجود گچ بینی

گچ بینی که پس از جراحی زیبایی بینی گذاشته می شود اهمیت بسیار زیادی در مقاومت بخشیدن به تیغه بینی دارد.
در زمان جراحی بینی به دلیل ایجاد شکستگی هایی در تیغه بینی نیازمند آن است که پس از جراحی بر روی بینی گچ گذاشته شود تا تیغه بینی را به استحکام قبل بازگرداند.
پس بسیار حائز اهمیت است که پس از جراحی زیبایی بینی تا یک هفته حداقل پس از حمام کردن بپرهیزید تا با وجود گچ بینی تیغه بینی مقاوم گردد.

حال اگر شما از آن دسته از افرادی هستید که نمی توانید یک هفته به حمام نروید می توانید به توصیه های زیر برای حمام کردن در زمانی که بر روی بینی خود دارید دقت کنید.

نحوه حمام کردن پس از جراحی بینی

تحمل یک هفته حمام کردن و چرب شدن بدن برای خیلی از افراد دشوار است، پس توصیه می گردد اگر در زمان وجود گچ بینی می خواهید به حمام بروید، ابتدا سعی کنید تعداد حمام رفتن خود را به حداقل برسانید و از گردن به پایین خود را شسته و برای شستن موها از شخصی کمک بگیرید تا آب بر روی صورت و گچ بینی ریخته نشود.

مانند تصویر زیر

 

حمام کردن پس از جراحی بینی

شما اگر در منزل خود صندلی های مخصوص شستن سر را که در سالن های زیبایی قراردارد ندارید می توانید بر روی صندلی چهارپایه ای نشسته و سر خود را به سمت عقب خم کنید.
سپس از فرد مورد نظر بخواهید تا آب را بر ری موهای شما ریخته و شستشو دهد و مراقب باشد تا آب بر روی صورت شما نریزد.
به این نکته نیز توجه کنید که مقدار شامپو استفاده شده نباید به حد زیادی باشد که شستن سر طولانی گردد.
شما به این روش می‌توانید برای حمام کردن پس از جراحی بینی به صورت یک روز در میان آن را انجام دهید.
این نکته را توجه کنید که هنگام حمام کردن از آب بسیار داغ استفاده نکنید . به دلیل اینکه محیط حمام را بخار آب داغ گرفته و باعث مرطوب شدن گچ بینی می گردد و حدالمقدور از آب ولرم برای استحمام خود استفاده کنید.

تابش آفتاب به بینی جراحی شده

بسیاری از بیماران این سوال را دارند که آفتاب گرفتن پس از جراحی بینی ضرری به بینی میرساند یا خیر.
در جواب این سوال باید بگویم که نور خورشید به دلیل وجود اشعه ماورای بنفش آن باعث ضربات پوستی متفاوتی می گردد. لذا بینی که تازه جراحی شده پوست آن حساس بوده و بهتر است در معرض تابش مستقیم خورشید قرار نگیرند.
توصیه میگردد که اگر در تابستان جراحی بینی انجام داده اید حتما تا بهبودی کامل بینی از ضد آفتاب با SPF بالای ۱۵ استفاده گردد. همچنین میتوانید در هنگام خروج از خانه در روز آفتابی از کلاه های نقاب دار نیز استفاده کنید.

توصیه دکتر پورنصر

جراحی بینی یک عمل زیبای حساس می باشد لذا به بیماران توصیه می گردد که اندکی پس از جراحی زیبایی بینی مراقبت های پس از عمل را رعایت کنند تا نتیجه عمل بینی آنها به بهترین شکل انجام گردد و حتماً برای هر اقدامی مانند موضوع همین مقاله با پزشک خود مشورت های لازم را انجام دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *