جراحی همزمان پولیپ و بینی

جراحی همزمان پولیپ و بینی

قبل از توضیح جراحی همزمان پولیپ و بینی باید بگوییم که پولیپ زاییده اشکی شکل است که در محل اتصال بینی کسینوس ها تشکیل می شود و در ابتدا فرد متوجه وجود آنها نمی شود تا زمانی که بینی را مسدود کند. از عوارضی که می‌تواند پولیپ بینی ایجاد کند می توان به گرفتگی شدید بینی و سخت شدن تنفس، آبریزش بینی، خروپف در هنگام خواب و کاهش حس بویایی اشاره کرد. معمولاً کسانی که دارای پولیپ هستند در هنگام خواب با دهان باز میخوابند و صبح احساس خشکی در دهان خود میکند.

علت ایجاد پولیپ

پولیپ بینی می تواند ارثی باشد ایا در اثر آسیب رسیدن به مخاط بینی تشکیل شود. مخاط بینی باید همیشه مرطوب باشد و این رطوبت باعث محافظت از آن می گردد در صورتی که فقط دچار سرماخوردگی بشود مخاط بینی خشک می گردد و اگر این اختلال طولانی مدت باشد احتمال به وجود آمدن پولیپ را در فرد بالا میبرد.
پولیپ بینی با حساسیت و یا آسم مرتبط است و معمولاً زمانی که کوچک هستند هیچ علائمی از خود نشان نمی دهد. با بزرگتر شدن اندازه پولیپ فرد دچار اختلالاتی که در بالا ذکر شد می‌گردد و نیازمند آن است که پولیپ بینی خود را درمان کند.

جراحی همزمان پولیپ و بینی

راه درمان پولیپ بینی

در مواردی که پولیپ های بینی حاد نباشند درمان دارویی امکان رفع آنها وجود دارد. در صورتی که درمان دارویی پولیپ ها از بین نروند باید با عمل جراحی آنها را از میان برداشت. در مرحله اول درمان پزشک با استفاده از آندوسکوپی بینی را مشاهده می کند تا اندازه پولیپ ها را بسنجد. استفاده از اسپری کورتیکواستروئید برای کوچکتر کردن پولیپ ها و همچنین از بین بردن آنها بسیار تاثیر گذار است. البته باید این نکته را در نظر داشته باشیم که درمان داروی پولیپ امکان بازگشت مجدد آن را دارد که البته این موضوع در مواردی کم مشاهده می شود.
اگر پولیپ در عواملی چون عفونت های سینوسی و یا آلرژی تشکیل گردد احتمال بازگشت آن وجود دارد که پزشک در این موارد داروهای مانند آنتی هیستامین ها و آنتی بیوتیک ها تجویز می کند.

جراحی همزمان پولیپ و بینی

بیمارانی که تصمیم به جراحی زیبایی بینی دارند و همچنین از مشکل پولیپ های بینی رنج می برند این سوال را دارند که می توانند جراحی همزمان پولیپ و بینی را انجام دهند؟
در جواب به این سوال باید گفته اگر اندازه پولیپ ها زیاد بزرگ نباشند می شود پس از بیهوش شدن مریض ابتدا با آندوسکوپی پولیپ ها را برداشت و سپس اقدام به جراحی زیبایی بینی کرد.
حال اگر اندازه پولیپ ها بزرگ باشد نیازمند این است که زمان بیشتری برای برداشتن آنها صرف گردد. که این موضوع با توجه به طولانی شدن زمان بیهوشی برای از بین بردن پولیپ ها و نیز عمل زیبایی بینی برای بیمار می تواند خطرناک باشد و بهتر است این دو جراحی جدا جدا انجام گردد.

در نتیجه

اگر شما از پولیپ بینی رنج می برید و همچنین تصمیم به جراحی زیبایی بینی دارید حتماً قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید تا پس از ویزیت های اولیه اندازه پولیپ ها توسط پزشک شما تشخیص گردد و سپس با توجه به شرایط تصمیم گیری گردد برای جراحی همزمان پولیپ و بینی و یا جراحی جداگانه پولیپ و سپس عمل زیبایی بینی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *