سوالات متداول در جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی بینی همانطور که از اسمش مشخص است در جهت اصلاحات نواقص بینی پس از جراحی اولیه بینی صورت می‌گیرد. درست است که شباهت این جراحی با جراحی بینی زیاد است. اما تفاوت هایی با همدیگر دارند. در این مقاله می خواهیم به پرتکرار ترین سوالاتی که در جراحی ترمیمی بینی برای بیماران مطرح می‌شود بپردازیم.

تبحر پزشک در انجام جراحی ترمیمی بینی

جراحی زیبایی بینی نیازمند تبحر بالایی برای انجام آن است. البته کمی از پزشکان هستند که تبحر لازم برای انجام عمل ترمیمی بینی را دارند. بهترین راه برای تشخیص واجد شرایط بودن پزشکی که می‌خواهیم عمل ترمیمی بینی را برایشان انجام دهید. مقایسه عکس های قبل و بعد از عمل بیماران ترمیمی آن پزشک می باشد.
برای انجام عمل ترمیمی بینی یک سری موارد باید رعایت شود که در زیر آنها اشاره می کنیم:

ارتفاع بینی

اصلاح مناسب بینی زمانی می تواند اتفاق بیفتد که در جراحی اولیه تغییر قابل توجهی در غضروف نوک بینی اتفاق نیفتاده باشد.

قوز ماندگار از جراحی اولیه

ابتدا باید ارزیابی شود که موقعیت قوز به چه شکل است. که برای رفع آن اقدام شود. در مواردی آن لازم است که از پیوند غضروفی برای رفع قوز مانده از جراحی اول استفاده شود.

بینی پهن

باید ارزیابی شود که برای رفع پهنی بینی در صورت نیاز استخوان بینی نازک شود. همچنین این غضروف نوک بینی کوچک تر شود.

ریسک عمل ترمیمی بینی

باید بررسی شود کرد آیا نسبت به ریسکی که عمل ترمیمی بینی دارد چند درصد بهبود در ظاهر بینی بیمار به وجود می آید.

احساسات بیمار

باید بررسی شود که تصمیم بیمار برای انجام عمل ترمیمی بینی چه میباشد. آیا ریسک این عمل را می پذیرد؟ آیا می تواند مجددا دوران نقاهت پس از عمل بینی را مورد تحمل قرار بدهد؟

بی حسی نوک بینی بعد از عمل بینی
بی حسی نوک بینی بعد از عمل بینی

زمان مناسب برای انجام عمل ترمیمی بینی

ابتدا باید در نظر داشته باشید که نتیجه عمل جراحی بینی پس از یک سال مشاهده می شود. از نیازمندان است که برای مشاهده نتیجه جراحی بینی یک سال صبر بفرمایید. زیر یک سال زمان است که تا ورمهای بینی به طور کامل از بین برود و ظاهر بینی مشخص شود.
نکته دوم جای زخم های جراحی اول می باشد. برای انجام عمل ترمیم بینی در صورتی که جای زخم های جراحی اول به طور کامل بهبود نیافته باشد چالش برانگیز است. امکان دارد حتی پس از یک سال هم جای زخم ها به طور کامل از بین نرفته باشد. پس بهتر است تا بهبود کامل جای زخم برای انجام عمل ترمیمی بینی صبر داشته باشید.

آیا جراحی ثانویه بینی مشکل تر از جراحی اول میباشد؟

مورد اولی که باید بدانید آن است که پس از هر بار جراحی به دلیل وجود جای زخم ها پوست بیمار در آن ناحیه ضخیم تر می شود. هرچه ضخامت پوست بیشتر باشد جراح برای انجام عمل بینی چالش بیشتری را در پی دارد. مورد بعدی که باید به آن دقت بفرمایید. غضروف بینی است که در جراحی اول تغییر شکل داده شده است و در جراحی ثانویه بینی به دلیل نبوده غضروف کافی، امکان نیاز به پیوند غضروفی از گوش یا قسمت های دیگر بدن وجود دارد. برای انجام پیوند غضروفی نیاز به برش دادن بدن در قسمت های دیگر است که این مورد هم چالش دیگر در جراحی ثانویه بینی می باشد.

`اگر برای پیوند غضروفی از مواد مصنوعی استفاده شود. این مورد نیازمند تبحر بالایی از جراحی می باشد که. هر پزشکی نمی تواند به درستی این کار را انجام دهد. پس همانطور که گفته شد جراحی ثانویه بینی نیازمند تبحر بالایی در انجام آن است و باید در انتخاب پزشک خود برای انجام آن دقتی بیش از جراحی اولیه بینی خود داشته باشید.

عمل ترمیمی برای من مناسب می باشد؟

متاسفانه جراحی ثانویه بینی برای همه افراد مناسب نمی باشد. سلامت و انتظارات شما در انجام جراحی ترمیمی بینی بسیار برای مناسب بودن شما تعیین کننده می باشد. در بعضی موارد جنبه روانی تصمیم برای جراحی ثانویه بینی بسیار حائز اهمیت می باشد. مثلاً بیمار فکر می کند که نیاز به جراحی ثانویه بینی دارد و از ظاهر بینی خود رضایت ندارد.درصورتی که بینی آن هیچ مشکل و یا نیازی برای جراحی ثانویه ندارد. پس برای پاسخ به سوال فوق پزشک در جلسه مشاوره قبل از عمل ثانویه بینی می تواند تشخیص دهد که شما مناسب برای انجام این جراحی هستید یا خیر.

با توجه به موارد گفته شده.این شما هستید که در آخر باید تصمیم بگیرسد که با توجه به ریسک عمل دوم بینی و رویارویی با دوران نقاهت پس از عمل بینی آیا تصمیم به انجام این جراحی را دارید یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *