جراحی ترمیمی (ریویژن، ثانویه)

جراحی ترمیمی بینی

جراحی ترمیمی(ریویژن، ثانویه) یک فرایند جراحی برای ترمیم شکل و کارکرد بینی که قبلا مورد عمل جراحی قرار گرفته است
گفته می شود. البته به منظور برطرف نمودن نقص های مادرزادی نیز میباشد. برخی از مردم بعد از اولین جراحی خود دچار مشکل در عملکرد بینی مانند نفس کشیدن، بویایی و … می شوند و یا حتی از نتیجه ظاهری جراحی اولیه خود کمال رضایت را ندارند.

در حقیقت، برخی از مراجعین حتی چندین عمل ناموفق در جراحی زیبایی بینی داشته اند. یک از دلایل اصلی این مشکلات این است که عمل زیبایی بینی یکی از سخت ترین
جراحی های پلاستیک میباشد، و به همین دلیل ، نیاز زیادی به
عمل ریویژن یا همان عمل ترمیمی وجود دارد. جراحی ترمیمی بینی بسیار پیچیده تر از
جراحی قبلی(اولیه) است بنابراین این نوع جراحی نیاز به یک جراح با مهارت
و با تجربه خواهید داشت تا بتوانید معایب عمل های قبلی را رفع نموده و نتیجه دلخواه تان را به ارمغان آورد.

 

تفاوت جراحی اولیه با ترمیمی

چندین تفاوت مهم بین جراحی اولیه با جراحی ترمیمی وجود دارد که عبارتند از:

  • زمان جراحی ترمیمی طولانی تر از جراحی اولیه می باشد.
  • رویه جراحی بسیار پیجیده تر از جراحی اولیه می باشد.
  • زمان بهبود در جراحی ترمیمی نسبت به جراحی اولیه کمی طولانی تر میباشد.

 

جراحی ترمیمی می تواند از انجام یک عمل ساده ای مانند حذف استخوان اضافه یا عضروف در قور یا پل بینی تا انجام یک عمل پیچیده ای ترمیم همه قسمت های بینی متفاوت باشد. جراحی ترمیمی برای اشخاصی طراحی شده است که در هنگام جراحی بافت های زیادی از بینی آنها برداشته شده است و در نتیجه دچار بد شکلی یا نافورمی در بینی شده اند. معمولا جراحی بینی این دسته از بیماران سخت ترین نوع جراحی ترمیمی محسوب میشود.

جراحی ترمیمی در این حالت طولانی و بسیار پیچیده میباشد که نیازمند برداشتن بافت پیوندی از قسمت های دیگر بدن بیمار مانند گوش، ران است تا بتوان غضروف، استخوان و نیام یا فاسیا(Fascia) را بازیابی نمود. بعلاوه پوست و بافت نرم به دلیل برشهای قبلی و یا زخم، مقام در برابر کشیدگی پوست و ایجاد بی نظمی هایی دارای محدودیت قابل توجهی هستند. در برخی از شرایط مهم بیمار باید درباره نتیجه حاصله از جراحی نهایی واقع بین باشد.

 

کاندید خوب برای جراحی ترمیمی

یک کاندید خوب برای جراحی ترمیمی یک خانم یا آقایی است که در سلامتی جسمانی کامل باشد، و انتظارات کاملا واقع گرایانه ای نسبت به
جراحی ترمیمی خود داشته و از نتیجه قبلی خود ناراضی باشد. اما توجه داشته باشید که انجام عمل ترمیمی یکسال بعد از جراحی پیشین شما قابل انجام است. به این دلیل که نتیجه نهایی بینی شما کاملا مشخص و تورم بینی کاملا از بین برود. بنابراین نگرانی و عجله ای در انجام جراحی ترمیمی نداشته باشید تا عمل ترمیمی شما با موفقیت بیشتری همراه شود.

 

مدت زمان جراحی ترمیمی

زمان جراحی بینی ترمیمی تقربیا بین یک ساعت و نیم تا سه ساعت و نیم به طول می انجامد و کاملا وابسته به پیچیدگی جراحی دارد. جراحی ترمیمی بینی بیشتر به صورت باز انجام میشود زیرا در این روش معمولا نتیجه نهایی بهتری را به همراه خواهد داشت. اما، برخی اوقات هم با تشخیص جراحی، جراحی ترمیمی بصورت بسته انجام می گردد.

 

رویه انجام جراحی ترمیمی

به محض انجام برش ها، پوست بینی از استخوان های زیرین و غضروف جدا می شود. مرحله بعدی با توجه به مشکل بیمار کاملا متفاوت میباشد. در یک بیمار ممکن است که غضروف تغییر مکان داده باشد یا در بیمار دیگری ساختار از دست رفته تعویض گردد. زمانیکه که نتیجه دلخواه جراح حاصل گردید، پوست بینی بر روی ساختار و شکل جدید قرار داده میشود و برش ها بسته می شوند. در جراحی ترمیمی بیمار درد و کبودی کمتری نسبت به جراحی اولیه خود خواهد داشت.

هر حس ناخوشایندی که بیمار آنرا تجربه می کند توسط مسکن ها قابل کنترل می باشد. تمامی گچ ها(اسپلینت) و بخیه های بینی بطور معمول طی ۶ تا ۷ روز بعد از جراحی کاملا برداشته می شوند. امکان به وجود آمدن کبودی و ورم بینی وجود خواهد داشت و بیشتر کبودی ها در صورت بروز در طول ۱۰ روز بعدی کاملا برطرف خواهند شد. اما به یاد داشته باشید که برطرف شدن کامل ورم بینی تقریبا بعد از یکسال حاصل حواهد رفت.

 

مراقبت های بعد از جراحی

بعد از جراحی ترمیمیی بیشتر بیماران بعد از یک هفته از جراحی قادر خواهند بود به محل کار خود بازگردنند. اما مانند جراحی اولیه باید از انجام فعالیت های شدید و سنگین فیزیکی به مدت یک ماه خودداری نماید. (برای مطالعه بیشتر به مراقبت های بعد از جراحی مراجعه فرمایید.) به یاد داشته باشید که پوست بینی شا بعد از جراحی بسیار آسیب پذیر شده است بنابراین در برابر اشعه های آفتاب قرار نگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *