جراحی بینی کج و پیچ خورده

جراحی بینی کج و پیچ خورده

جراحی بینی کج و پیچ خورده راهی برای بیمارانی است که در گذشته بینی آن ها شکسته است و با راه های  بسته اقدام به درمان شکستگی بینی خود کرده اند ولی بعد از آن در بینی انحراف و کج شدن شاهد شده است.

در بعضی موارد هم بینی پس از عمل بینی برای رفع کجی و پیچ خوردگی مشاهده میشود که هنوز مقداری انحراف در بینی وجود دارد که نیاز به جراحی دوم برای رفع آن است.

 

آناتومی بینی کج

 

برای کجی بینی دلایل زیادی وجود دارد که جراح در جلسه مشاوره قبل از عمل بینی باید دلیل آن را بیابد و برای رفع آن راه مناسب را در پیش بگیرد.پس در این مورد درست تشخیص دادن روش درمان کجی بینی توسط پزشک بسیار حائز اهمیت است.

در بینی کج و پیچ خورده استخوان یک سوم بالایی بینی یا غضروف ۲ سوم پایینی بینی انحراف دارد که بینی به شکل S در میاید. در بعضی موارد نوک بینی در مرکز تقارن قرار دارد و در بعضی موارد هم در تقارن قرار ندارد.

جراحی بینی کج و پیچ خورده

دلایل کج یا پیچ خوردن بینی

 

  • انحراف خارجی بینی
  • پیچ خوردن استخوان بینی
  • پیچ خوردن غضروف بینی
  • انحراف داخلی بینی

 

ارزیابی پزشک برای پیچ خوردگی و کجی بینی

 

بینی در جلسه مشاوره از لحاظ زیبایی و کاربردی بررسی می شود.

بیشترین و شایع ترین انحراف در تیغه بینی مشاهده می شود. این موضوع بیشتر در اثر ضربه خوردن به بینی اتفاق می افتد.

بیشتر بیمارانی که از انحراف بینی رنج می برند  داراری مشکل تنفسی می باشند.

مشکل تنفسی به خاطر شکستگی در سپتوم بینی و افتادگی طاق بینی نمایان می شود.

جراحی بینی کج و پیچ خورده

جراحی بینی کج و پیچ خورده

 

تیغه بینی بسیار به ضربه حساس است و امکان دارد با ضربه خوردن آن غضروف های موجود در تیغه بینی جابجا شود. در اثر این جابجایی بینی کج می شود که جراح باید در حین جراحی بینی این غضروف ها را به جای اولیه خود بازگرداند.

اگر غضروف های نوک بینی هم به دلیل وجود انحراف کج شده باشند در حین عمل بینی باید آن ها هم اصلاح و  در محل مناسب خود بازگردند.

استخوان بینی که کج و نامتقارن است نیز باید دوباره از سمت چپ و راست  شکسته شود و دوباره در محل مناسب خود شکل دهی شود.

 

با انحام این موارد در حین جراحی بینی می توان گفت بینی بیمار به شکل مناسب خود باز می گردد. اما در مواردی به دلیل درست چسب نزدن بینی و یا ضربه خوردن بینی در دوران نقاهد پس از عمل بینی امکان دارد مجدد برای بیمار انحراف تشکیل شود. پس  در دوران نقاهت بعد از عمل بینی باید بیش از پیش از بینی خود مراقبت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *