جراحی استئوتومی بینی چیست؟

جراحی استئوتومی بینی

جراحی استئوتومی بینی نوعی تکنیک در حین جراحی زیبایی بینی می باشد که در آن جراح برای اصلاح استخوان بینی از این تکنیک استفاده می کند که موجب بهبود ظاهری و تنفسی بیمار می شود. واژه استئوتومی که واژه ای یونانی می باشد. در پزشکی برای برش هایی در استخوان های بدن استفاده می شود که جراح با این تکنیک به برش هایی در استخوان و یا حذف بخشی از استخوان جهت بهبود و یا تفییر شکل استخوان ها از آن استفاده میکند.

جراحی استئوتومی بینی چگونه انجام می شود؟

بینی از دو بخش استخوانی و غضروفی تشکیل شده است. که بخش بالایی بینی از استخوان تشکیل شده است و قسمت نوک بینی از غضروف تشکیل شده است. هز زمان که جراح بینیجراح بینی نیاز به تغییر شکل استخوان بینی را داشته باشد از تکنیک جراحی استئوتومی بینی استفاده می کند. در این روش بخشی از استخوان بینی جهت بهبود ظاهری و همچنین رفع مشکل تنفسی بیمار برداشته می شود. از این روش بیشتر پزشکان جراحی بینی استفاده می کنند و در حین عمل بینی بسیار کمک کننده می باشد.

تکنیک استئوتومی بینی برای چه بینی هایی مناسب می باشد؟

این تکنیک همانطور که گفته شد برای اصلاح،برش و حذف قسمتی از استخوان بینی می باشد. در نتیجه برای بینی استخوانی مناسب می باشد و برای بینی گوشتی کارایی آنچنانی ندارد. پس این روش بیشتر برای بینی استخوانی کارایی دارد. البته در مواردی هم بینی گوشتی ای وجود دارد که استخوان بینی دارای قوز و یا انحراف می باشد که می توان از این روش در آن استفاده کرد.

جراحی استئوتومی بینی برای بینی هایی که دارای قوز، انحراف، شکستگی و یا بیش از حد عریض می باشند مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی استئوتومی بینی

انواع عمل استئوتومی بینی

استئوتومی جانبی

در این روش استخوان های چپ و راست تیغه بینی شکسته شده و به هم نزدیک می شود که برای بینی های عریض بسیار مناسب می باشد.

استئوتومی لترال

این روش به دو صورت انجام می شود. در روش استئوتوم و شکست رفت و آمدی وسیله ای به نام استئوتوم به شکل بالا-پایین-بالا بر روی استخوان بینی و پل بینی کشیده می شود که می تواند پل بینی عریض را به شکل مناسب تغییر شکل داد.

در روش استئوتوم و شکست پانچی نیز سوراخ ها و منافظ ریزی بر روی استخوان بینی ایجاد شده و سپس استخوان بینی به صورت کنترل شده شکسته می شود تا تغییر شکل مناسب بر روی آن ایجاد بشود.

استئوتومی میانی

این روش از قسمت پل بینی تا انتهای استخوان بینی در بین چشم ها را در بر می گیرد. در این بخش پزشک از وسیله ای با نام استئوتوم مدیال که قطر ۲ الی ۳ میلی متری دارد برای برداشتن قوز بینی استفاده می کند.

دوران نقاهت بعد از عمل استئوتومی بینی

پس از جراحی بینی با روش استئوتومی بیمار دارای کبودی و ورم بینی می شود که پس از ۳ الی ۴ روز با گذاشتن کمپرس یخ و مراقبت های لازم کبودی ها از بین می رود و پس از ۸ روز بعد از جراحی بینی بیمار می تواند به فعالیت های روزانه خود برسد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *