توسعه یک حسگر زیستی با قابلیت تشخیص همزمان کرونا و آنفلوآنزا

توسعه یک حسگر زیستی با قابلیت تشخیص کرونا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی

حسگر تشخیص هم زمان کووید- ۱۹ و بیماری آنفولانزا، اندازه یک درایو یو اس بی (USB) است و توانایی شناسایی کووید- ۱۹ و آنفلوآنزا را به صورت هم زمان دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از ساینس، این دو عفونت ویروسی بعضی علایم مشابه مثل تب و سرفه (cough) دارند و پیش بینی می شود آنفلوآنزا در پائیز و زمستان شدیدتر شود. به همین علت پژوهشگران دانشگاه تگزاس حسگری طراحی می کنند که قابلیت تشخیص این دو نوع ویروس را از یک نمونه واحد به صورت همزمان داشته باشد.

ابتلا به آنفلوآنزا طی بیماری همه گیر کرونا (corona) میتواند گیج کننده و ترسناک باشد، زیرا بعضی از علایم با یکدیگر همپوشانی دارند. با مشاهده علائم اولیه آیا خودتان را قرنطینه (Quarantine) می کنید؟ زیرا شما مطمئن نیستید که به کووید- ۱۹ یا آنفلوآنزا مبتلا شدید یا به بیمارستان مراجعه می کنید تا آزمایش کووید- ۱۹ را انجام دهید؟ در اینصورت اگر به کرونا مبتلا نباشید امکان ابتلا به این بیماری وجود دارد.

پژوهشگران دانشگاه تگزاس برای آزمایش دوگانه تلاش می کنند که امکان دارد چنین نگرانی هایی را برطرف کند و بطور بالقوه باعث صرفه جویی میلیون ها دلار در مالیات و صرفه جویی در ساعت ها وقت کارکنان پزشکی شود.

دجی اکینوند، استاد مهندسی و رایانه دانشکده مهندسی دانشکده کاکریل Cockrell تگزاس گفت: “باوجود موج دوم کروناویروس (Coronaviruses) موقع ورود به فصل آنفلوآنزا، نیاز فوری به تشخیص این دو بیماری وجود دارد.”

پیش ازاین، اکینوند و همکارانش بیوحسگری مبتنی بر گرافن ایجاد کردند که کمبود دقیق آهن در کودکان را تشخیص می دهد.

توسعه یک حسگر زیستی با قابلیت تشخیص کرونا,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی

در این حسگر، گرافن، ورق کربن به ضخامت اتم است که در یک شبکه لانه زنبوری شکل قرارگرفته و نسبت به ذرات باردار حساس است. زمانی که با آنتی بادی های ضد فریتین ترکیب شود، بیوحسگر نسبت به آن ملکول زیستی واکنش نشان می دهد.گرافن آنقدر حساس است که حتی میتواند زیست مولکول های کوچک مثل ویروس ها را نیز تشخیص دهد.

اکینوند اظهار‌کرد: “فقط با تغییر آنتی بادی، می توانیم بر روی تشخیص کروناویروس جدید تمرکز کنیم.”

با کمک کیت جدید و آزمایش دوتایی با آنتی بادی های هر دو بیماری که یک طرف آن به کووید- ۱۹ و طرف دیگر آن به آنفلوآنزا حساس است تشخیص این دو بیماری آسان می شود.

این حسگر که به اندازه درایوUSB است، باعث صرفه جویی در منابع و صرفه جویی در وقت کارکنان پزشکی می شود و کمبود مواد مصرفی در کیت های تشخیص بینی را نیز جبران می کند.

هرچند هنوز آزمایش های مجاز صورت نگرفته است، ولی این گروه تحقیقاتی تصمیم دارد در ابتدا از نخستین نمونه های غیرفعال کروناویروس و آنفلوآنزا استفاده کند. این نتایج اولیه مشخص می کند که حسگر چگونه میتواند به پروتئین (Protein) سنبله کروناویروس متصل شود.

اگر آزمایش نمونه اولیه مؤثر باشد، با کمک شریک تجاری تولید انبوه تسریع می شود. اکنون، آزمون دوگانه توسط یک کمک هزینه از بنیاد ملی علوم پشتیبانی می شود.

وب سایت منبع خبر : Sarpoosh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *