بستری ۸۹۰ بیمار کرونا ظرف ۲۴ ساعت

سلامت نیوز:شبکه خبر هر شب در اخبار ساعت ۲۳ یک گزارش تصویری دارد و خبرنگاران تلویزیون به خیابان‌ها می‌روند و با دوربین و میکروفن از مردم می‌پرسند که چرا ماسک نزده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه اعتماد ،جواب مردم هم مودبانه است و بعضی‌ها به سرعت ماسک از جیب‌شان بیرون می‌آورند و عذرخواهی می‌کنند و به صورت می‌زنند یا تعداد انگشت‌شماری هم با نزاکت می‌گویند که «اعتقادی به ماسک ندارم» یا جواب‌هایی از این دست. ظرف روزهای گذشته مسوولان وزارت بهداشت در همین شبکه تلویزیونی گفته‌اند که توصیه یا حتی اصرار به استفاده از ماسک بهترین و واجب‌ترین «امر به معروف» است چون این توصیه و اجبار، احترام به حقوق انسانی شهروندان و حفظ سلامت مردم را در خود مستتر دارد.

اما برخی شهروندان می‌گویند خارج از این ساعت‌ها، وقتی از دوربین تلویزیون و میکروفن خبرنگار خبری نیست، مردمی که در مترو و اتوبوس ماسک به صورت ندارند و از آنها می‌خواهی ماسک‌شان را بزنند، بسیار بی‌ادبانه جواب می‌دهند و واکنش‌های تندی دارند که حتی خطر درگیری لفظی و فیزیکی هم پیش می‌آید.

برخی از مردم فقط وقتی دوربین تلویزیون می‌بینند بافرهنگ و متمدن می‌شوند و خارج از قاب دوربین، همان آدم‌های بی‌منطق و بی‌مسوولیتی هستند که مقابل چلوکبابی بازارها، در صفوف فشرده می‌ایستند و بابت دریافت یک لیوان آبمیوه مجانی در مراسم افتتاحیه یک آبمیوه‌فروشی همدیگر را هل می‌دهند که از یک لیوان آب و شکر و رنگ جا نمانند و ماسک استفاده شده و دستکش یکبار مصرف آلوده را کف خیابان پرت می‌کنند چون به نظرشان، جمع کردن زباله‌ها «وظیفه» رفتگر است و آنها شأن خود را بالاتر از این می‌دانند که زباله‌شان را با دست خودشان در سطل زباله بیندازند.

به همین دلیل هم دیروز ستاد فرماندهی مقابله با ویروس کرونا در کلان‌شهر تهران بر تمدید محدودیت‌ها در شهر تهران به توافق رسید چون حتی ظرف دو روز گذشته و پس از بازگشت محدودیت‌های صنفی برای صنوف غیرضروری هم رفتار آن مردمی که در مترو و اتوبوس ماسک نمی‌زنند و بی‌توجه به «حق الناس» آزادانه در مترو و اتوبوس تردد دارند و هیچ کسی هم مانع حضورشان نمی‌شود هیچ تغییری نکرده و تغییری هم نخواهد کرد چون آنها باید یاد بگیرند که بی‌توجهی به حقوق انسانی آدم‌ها یک گناه است؛ گناهی معادل دروغ گفتن و دزدی و کلاهبرداری کردن.

محدودیت‌های تهران را تمدید کنید

دیروز علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان‌شهر تهران در جلسه ستاد فرماندهی مقابله با ویروس کرونا و در حضور نمایندگان دستگاه‌های اجرایی، انتظامی، نظارتی، شهرداری، نیروهای مسلح و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مستقر در تهران از بستری ۴۰۰۰ نفر مبتلای کووید ۱۹ در پایتخت آن هم ظرف بازه ۴۸ ساعته ۲۳ تا ۲۵ تیر ماه به‌ شدت ابراز نگرانی کرد و ضرورت بازنگری در اعمال محدودیت‌ها و ایجاد فرآیندهای مقابله با کرونا را مورد تاکید قرار داد و با اشاره به اینکه استفاده از ماسک برای پیشگیری از انتقال زنجیره کووید ۱۹ یک الزام است با هشدار نسبت به اینکه شرایط بیماران مزمن بدحال غیرکرونایی و افزایش مبتلایان به کرونا، سیستم بهداشت و درمان را دچار چالش کرده در توضیح مصداق‌های این معضل بسیار نگران‌کننده گفت:

«بستری روزانه بیماران کرونایی در تهران معادل‌ آمار یک استان با وضعیت قرمز است. به این معنا که در برخی استان‌های با وضعیت قرمز، کل بیماران بستری کرونا ۸۹۰ تا ۹۰۰ نفر بوده اما در ۲۴ ساعت گذشته ۸۹۰ بیمار جدید کرونایی در تهران بستری شده‌اند که در واقع معادل یک استان قرمز در تهران در ۲۴ ساعت گذشته بیماران جدید بستری کرده‌ایم. باوجود اینکه دانشگاه‌ها از ظرفیت‌های حداکثری خود استفاده می‌کنند ولی کماکان چالش‌هایی در حوزه ارایه خدمت و تخت‌های بستری وجود دارد.

متاسفانه الگوی مراجعان به شکل قابل‌توجهی تغییر یافته به شکلی که مبتلایان کووید ۱۹ با علائم شدیدتری روبه‌رو می‌شوند. این موضوع بار کاری مجموعه بهداشت و درمان را بیش از پیش سنگین کرده و آمار مبتلایان به کرونا و بستری‌ها در بخش‌های مراقبت‌های ویژه هم رو به افزایش است و نتایج تحقیقات نشان می‌دهد هر فرد مبتلا حالا می‌تواند ۷ تا ۸ نفر را آلوده کند.»

زالی با تاکید بر ضرورت تمدید محدودیت‌های کسب وکار و و فعالیت‌های غیرضروری در پایتخت، کاهش ساعات کاری کارکنان بخش‌های دولتی و استفاده از ظرفیت ۵۰درصدی نیروی کار، تعلیق طرح ترافیک، کاهش ظرفیت مترو، توزیع ماسک رایگان برای افراد کم برخوردار و لغو آزمون‌های دانشگاه‌ها را خواستار شد و با انتقاد از بی‌توجهی مردم نسبت به هشدارها گفت:«متاسفانه در برخی مناطق هنوز مراسم عروسی و عزا با حداکثر ظرفیت تجمع به صورت غیرقانونی برگزار می‌شود که این موضوع مشکلات جدی و پیچیده‌ای برای شهروندان و سیاستگذاران در پاندمی کرونا ایجاد کرده است.

کادر درمان ما در ۵ ماهه اخیر تجربه مناسبی در مواجهه با کرونا کسب کرده و وسایل حفاظتی نظیر ماسک، دستکش و الکل هم توزیع مناسبی دارد اما متاسفانه با آمار بالای ابتلای کادر درمان به ویروس کرونا مواجه هستیم که این مهم می‌تواند ناشی از ضعف سیستم ایمنی مدافعان سلامت بر اثر خستگی یا جهش‌های بیولوژیک ویروس باشد.

علاوه بر این ظرف ۵ ماهه گذشته با افزایش ۵ برابری پسماندهای پزشکی در تهران مواجه شده‌ایم چنانکه تا قبل از شیوع کرونا، میزان پسماندهای پزشکی تهران حداکثر ۲۰ تن بود که متاسفانه این آمار با شیوع اپیدمی به ۱۰۰ تن رسیده است.» زالی با ابراز نگرانی از وضعیت تهران بر تمدید دوباره محدودیت‌های کسب وکار در تهران تاکید کرد و گفت:

«محدودیت‌های یک هفته‌ای تهران کافی نیست. ستاد تهران درخواست تمدید این محدودیت‌ها را دارد. اگر دستورالعمل‌ها رعایت نشود در بازگشایی مشاغل دیگر هم تجدیدنظر خواهد شد. تمام اجتماعات بالای ۱۰ نفر ممنوع است، مساجد باز است اما نماز جماعت فعلا امکان برگزاری ندارد. تهران شرایط برگزاری هیچ آزمونی را ندارد و تمام آزمون‌های مدارس و… باید تعطیل شود. پیشنهاد جدی تعطیلی غربالگری پیش‌دبستانی و دبستانی‌ها را هم داده‌ایم.»

آخرین وضعیت کشور

۱۵ استان در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند و ۱۸۷ شهرستان به وضعیت قرمز رسیده‌اند. این؛ آخرین اعلام وزارت بهداشت از وضعیت شیوع کووید ۱۹ در کشور است. ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت دیروز در گزارشی از وضعیت کشور اعلام هشدار داد:«۴۶‌درصد مبتلایان به ویروس کرونا در یک استان را زنان تشکیل داده‌اند که این موضوع به دو دلیل است؛ حضور آنها در مراسم عروسی، عزا و دورهمی و دیگر اینکه همسران آنها از محل کار این ویروس را به خانه منتقل کرده‌اند آن هم در حالی که استان همدان در زمره استان‌های پاک بود اما در تعطیلات چهاردهم و پانزدهم خرداد ۱۷۰ هزار نفر یعنی حدود ۱۰‌درصد جمعیت به این استان مسافرت کردند و مسافرت‌ها به صورت دسته‌جمعی بود.

استان زنجان هم بالاترین میزان بستری را دارد و بستری روزانه به‌ازای هر ۱۰۰ هزار نفر در زنجان حدود ۷ نفر و در خراسان‌جنوبی حدود ۶ نفر است. حالا ۱۸۷ شهرستان قرمز، ۹۲ شهرستان نارنجی، ۵۹ شهرستان سفید و یک شهرستان در وضعیت سبز است که البته این اعداد مایه نگرانی است.

گزارش‌های ما نشان می‌دهد که ۴۱‌درصد مبتلایان در استان همدان به دلیل حضور در مراسم عروسی و عزا گرفتار کووید ۱۹ شده‌اند و ۵۱‌درصد موارد ابتلا مربوط به انتقال خانوادگی و ۸‌درصد به دلیل مواجهات شغلی بوده است. این اعداد برای ما تاسف‌آور است زیرا میزان مرگ کشور به ۳۲ نفر کاهش پیدا کرده بود اما الان به حدود ۲۲۰ و ۱۸۰ نفر افزایش یافته است.»

وب سایت منبع خبر : salamatnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *