اولین و مطمئن‌ترین نشانه ابتلا به COVID-19

سلامت نیوز: علائم و نشانه های زیادی برای مبتلایان به COVID-19 وجود دارد که همیشه از یک فرد به فرد یکسان نیستند. برخی از افراد طیف گسترده ای از علائم را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر اصلاً هیچ علامت خاصی را تجربه نمی کنند. اما اگر بیمارعلایمی داشته باشد، بزرگترین نشانه ی مثبت بودن کروناویروس چیست؟ طبق تحقیقات جدید، مطمئن ترین نشانه ای که نشان می دهد COVID-19 دارید، از دست دادن حس بویایی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از شفقنا، در مطالعه ای که در ماه مه در مجله Nature Medicine منتشر شده است، تقریبا ۶۵ درصد بیماران مبتلا به COVID-19 ، آنوسمی یا از بین رفتن حس بویایی را به عنوان اولین علامت کروناویروس گزارش کرده اند. تحقیقات انجام شده از مجموعه مطالعات COVID-19 نشان داد که از بین رفتن حس بویایی بیش از ۲۰ برابر بیشتر از سایر علائم متداول مانند سرفه، تب یا خلط بینی احتمال مثبت شدن کوروویروس را پیش بینی می کند.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) ، از بین رفتن حس بویایی را به عنوان “علامت کمتر شایع” کورونا ویروس، در مقایسه با آنچه که آنها “علائم شایع تر” نامیده اند، تب و سرفه خشک و خستگی نام برد. طبق مطالعه طب طبیعت، که توسط تیمی از دانشمندان کینگ کالج لندن انجام شده است، از بین رفتن حس بویایی در واقع باید در صدر لیست علائم شایع کروناویروس قرار بگیرد.

متأسفانه، بسیاری از مردم ممکن است متوجه نشوند که بخشی از حس بویایی خود را از دست داده اند، به همین دلیل کارشناسان معتقدند که با انجام آزمایش های مرتبط و قابل اطمینان بتواند افراد آلوده به ویروس کرونا را بهتر شناسایی کنند.

در گزارشی از چندین مطالعه ی اخیر، پزشکان دریافتند که در ۴۱ درصد از بیماران از دست دادن حس بویای بطور جزئی یا کامل گزارش شده است، اما هنگام استفاده از اقدامات تست دریافتند که میزان آنوسمی در واقع ۲.۳ برابر بوده است. در واقع این تست نشان می دهد که تا مدتی بسیاری از بیماران متوجه نشده اند که به ویروس کرونا مبتلا هستند. در صورت انجام آزمایش های کافی، ممکن است از بین رفتن حس بویایی مطمئن ترین و اولین علامت ابتلا به این بیماری باشد که زودتر از بروز علایم دیگر که هفته ها بعد از بیمار شدن ظاهر می شوند، ابتلای شخص به این ویروس را آشکار می کند.

منبع: www.msn.com

وب سایت منبع خبر : salamatnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *