اهمیت مقابله با استرس دوران سالمندی

سلامت نیوز: چند روز پیش سازمان بهداشت جهانی اعلام كرد بیش از 75 درصد سالمندان از درجات مختلف استرس رنج می‌برند و این در حالی است كه مقابله با موقعیت‌های استرس‌زا در دوران سالمندی مشكل‌تر از دوران جوانی و میانسالی است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه جام جم، تپش قلب، بی‌خوابی و كم‌اشتهایی، دلشوره‌های مداوم، افكار منفی، خواب‌های آشفته، نگرانی‌های بی‌مورد، خستگی مزمن و انقباض ماهیچه‌ای از جمله علائم بروز استرس در دوران سالمندی است كه در برخی از مواقع برای كاهش این علائم می‌توان از داروهای ضدافسردگی استفاده كرد.

به عبارت دیگر، سالمندانی كه به استرس مزمن مبتلا هستند، باید برای معالجه به پزشك متخصص و مشاور مراجعه كنند. از طرف دیگر باید به این نكته توجه داشت كه سالمندان نیازمند توجه و مراقبت اطرافیان هستند و تنهایی، مرگ یكی از نزدیكان، مصرف داروهای مختلف و… می‌تواند در افزایش استرس مؤثر باشد و جالب این‌كه بر‌اساس بررسی‌ها بدون دارو و تنها با رفع علت به‌وجودآورنده می‌توان زندگی بانشاطی را به سالمند هدیه كرد.

برای مثال گیر افتادن در ترافیك در ساعات شلوغ خیابان‌ها می‌تواند باعث استرس فرد سالمند شود، اما با تنظیم زمان رفت و آمدها یا تغییر مسیر می‌توان با آن مقابله كرد.

اگر هم نگهداری اجباری نوه‌ها به‌علت شاغل‌بودن والدینشان باعث خستگی و استرس است، می‌توان با طرح موضوع در جست‌وجوی راه‌حل برآمد. گاهی نیز مرگ همسر و تنهایی علت اصلی بروز استرس است كه با انتخاب یك همدم مناسب، رفع‌شدنی است. البته با انجام فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، قدم‌زدن، بازی‌های ورزشی و سرگرمی‌های مناسب و به كار‌بردن روش‌های آرام‌سازی، مدیتیشن و یوگا می‌توان استرس را كاهش داد.

همچنین خواب و استراحت كافی به فرد سالمند كمك می‌كند تا ذهنی آرام داشته باشد و به همین دلیل سالمندان باید هفت تا هشت ساعت در شبانه‌روز بخوابند. علاوه بر خواب شبانه، چرت نیمروزی به مدت ۳۰ تا۴۰ دقیقه برای تمدد‌اعصاب، افزایش انرژی و رفع استرس‌های روزمره توصیه می‌شود.

البته نباید فرد سالمند روابط اجتماعی خود را منحل كند و دائم در حال استراحت باشد، چرا كه استراحت زیاد هم استرس‌زاست و به‌شدت باعث خمـــــــــــودگی و بـــــی‌حــــــوصــــــــلگی خواهد شد.

وب سایت منبع خبر : salamatnews

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *