انواع مختلف جراحی زیبایی بینی (راینوپلاستی)

انواع مختلف جراحی زیبایی بینی

راینوپلاستی اولیه

تعداد مختلفی از انواع راینوپلاستی (جراحی زیبایی بینی) وجود دارد، که هر کدام از آنها برای انجام و تکمیل رویه های خاصی طراحی شده اند. اولین آنها که به سادگی به آن رجوع می شود
جراحی راینوپلاستی اولیه
(جراحی زیبایی بینی اولیه) است. در این روش می توان به تعداد زیادی تکنیک ها و اهداف خاص رجوع نمود زیرا این جراحی در واقع اولین جراحی زیبایی است که بر روی بینی انجام می شود.

نوع مشکل یا شکل بینی که شما می خواهید در جراحی آنرا تصحیح نماید اصلا در اینجا مهم نیست، اولین جراحی که بر روی بینی شما انجام می شود
راینوپلاستی اولیه خوانده می شود.

راینوپلاستی ثانویه یا ترمیمی

این جراحی زمانی انجام می شود که شکل یا کارکرد بینی بعد از جراحی راینوپلاستی اولیه موفقیت آمیز نبوده و تصحیح مشکلات بینی به درستی انجام نشده است که در تقریبا ۵ تا ۲۰ درصد جراحی زیبایی بینی را شامل می شود. این
جراحی راینوپلاستی ثانویه بسیار پیچیده تر از
جراحی راینوپلاستی اولیه است به دلیل اینکه با بافتی که قبلا در جراحی اولیه شکافته شده است سر و کار دارد. در جراحی راینوپلاستی ثانویه اغلب اوقات نیاز به بازسازی دوباره بینی با استفاده از پیوندهایی که از تیغه بینی، غضروف های گوش، یا غضروف های ران گرفته شده اند و همچنین استفاده از ایمپلنت های مصنوعی در صورت لزوم، میشود.

توصیه دکتر پورنصر

بهتر است جراحی ثانویه یا ترمیمی یکسال بعد از جراحی راینوپلاستی اولیه
انجام گردد تا تمامی مشکلات خود را نشان داده و بتوان بهترین نتیجه برای
جراحی ثانویه رقم زد.

با انجام جراحی راینوپلاستی ثانویه یا ترمیمی می توان مشکلات مختلف زیادی را برطرف نمود که شامل موارد زیر می شود:

برطرف کردن مشکلات پل و سوم میانی بینی

 • بی شکل و بد شکلی بینی
 • نوک بینی نامتقارن
 • برداشته شدن بیش از حد قوز بینی
 • نوک بینی پهن و گرد
 • نوک بینی بسیار باریک شده

برطرف کردن مشکلات سوراخ بینی

 • سوراخ های بینی بزرگ و پهن
 • سوراخ های بسته
 • تو رفتگی آلا یا سوراخ های بینی
 • آویزان بودن کلوملا

برای آشنایی با بخش های مختلف بینی میتوانید به مقاله
آناتومی بینی
را مطالعه نماید.

برطرف کردن مشکلات انحراف بینی

 • استخوان بینی کج
 • تیغه کج و مشکلات تنفسی
 • نوک بینی کج

برطرف کردن مشکلات نوک بینی

 • نوک بینی بسیار باریک شده
 • نوک بینی که بسیار کوتاه شده یا بیش از اندازه چرخیده است
 • نوک بینی که مشکل حمایتی دارد یا دارای قوز میباشد

برطرف کردن مشکلات عمومی

 • رادیکس کوتاه یا بلند
 • بینی بلند
 • بینی پهن

 

راینوپلاستی قومی یا نژادی

هدف اصلی جراحی راینوپلاستی( زیبایی بینی ) ارائه نه تنها یک بینی زیبا بلکه ایجاد بیشترین تناسب بینی با دیگر اعضای صورت هر فرد میباشد.
راینوپلاستی قومی یا نژادی به سادگی با اطمیان از در نظر گرفتن ویژگیهای قومی بیمار این کار را انجام میدهد. اکثر قومیت ها دارای ویژگیهای طاهری نسبتا مشخصی هستند و در بیشتر موارد، بینی نیز دارای چنین ویژگیهایی است. راینوپلاستی “قومی” به سادگی یک جراحی معمول راینوپلاستی است که هدف آن تامین تمامی خواسته های بیماران همزمان با در نظر گرفتن پیشنه قومی ظاهر آنهاست. این موضوع زمانی اهمیت خود را نشان می دهد که جراح می خواهد پل بینی، سوراخ های بینی و نوک بینی را تغییر دهد.

نظر دکتر پورنصر

مشاهده شده است که گروهای قومی در اکثر اوقات دارای خصوصیات شایع معینی هستند که نیازمند به رویکرد منحصر بفردی در جراحی دارند. برخی از این مشترکات تاریخی بین اجداد بیماران آفریقایی، آسیایی، و اسپانیایی مشخص است که دارای پوست ضخیم تر، بینی پهن تر، و دورسوم پایین تری هستند. اگر جراحی بینی بدون در نظر گرفتن خصوصیات ذکر شده انجام گردد نتیجه عمل رضایت بخش و طبیعی نخواهد بود. البته صرف نظر از قومیت، بینی هر فرد به صورت منحصربفردی با توجه به هماهنگی بین اعضای صورت انجام میشود و نتیجه کاملا منحصر بفردی دارد اما واژه جراحی راینوپلاستی قومیتی به سادگی سبب تشخیص مشاهدات عمومی در بین جمعیت معینی می شود و می توان زیبایی و طبیعی بودن بیشتری به بینی افراد افزود.

 

راینوپلاستی در سنین سالخوردگی

همزمان با بالاتر رفتن سن، بینی انسان تمایل به انجام یکسری تغییرات قابل پیش بینی را دارد. پوست بینی ضخیم تر شده همچنانکه نوک بینی شروع به کشیده شدن و خمیدگی خواهد داشت. این تغییرات می تواند بروی بینی برخی از افراد شکل یک برآمدگی را نمایان سازد. در بیشتر موارد، این یک برآمدگی واقعی نیست، بلکه تنها ظاهری است که با حرکت آرام نوک بینی از بالا به پایین بنظر میرسد.

همه این تغییرات به دلیل رخ می دهند که اتصالات و ساختار حمایتی درون بینی به همراه خاصیت کشسانی بیرونی پوست هر دو بصورت همزمان ضعیف شده اند. این دقیقا در زمانی که افراد به سنین ۵۰ یا ۶۰ سالگی میرسند اتفاق می افتد. بعلاوه، استخوان زیر نوک بینی و دندانها شروع به از دست دادن حجم شان می کنند و همین امر به نوک بینی اجازه خمیدگی بیشتری را میدهد. به همه موارد ذکر شده در بالا، ظاهر غیرمعمول خطوط و چروک های روی پوست را در حالیکه سن ما بالاتر میرود را نیز اضافه نماید. در نتیجه، ظاهر و شکل بینی ما به سادگی با بالا رفتن سن و گذر زمان تخریب میشود.

یک جراحی ساده راینوپلاستی می تواند تمام این عوارض سالخوردگی بینی را برطرف نماید. این جراحی تنها بر روی نوک بینی با استفاده از پیوندها و غضروف ها انجام می شود. به هیچ وجه استخوانهای بینی شکسته نمی شود و تمامی بیماران در طول
پنج روز بهبود میابند.

 

درمان انحراف بینی

جراحی که برای درمان انحراف تیغه بینی و مشکلات جانبی که به خاطر تیغه کج ایجاد شده،
جراحی سپتوپلاستی می نامند. تیغه بینی استخوانی است که سوراخ های بینی را از هم جدا نموده و بصورت ایده آل کاملا صاف از بالا تا پایین کاملا در مرکز بینی بین دو سوراخ قرار می گیرد. در صورتیکه این تیغه دارای کجی باشد یکی از سوراخ های بینی باریکتر از دیگری خواهد بود و مشکلات تنفسی را در افراد به همراه خواهد داشت.

در جراحی سپتوپلاستی تیغه بینی توسط جراح صاف و دوباره در موقعیت ایده آل خودش در وسط بینی قرار داده می شود. همین امر مشکل مسدود بودن راه های تنفسی بینی را تصحیح می کند، و در اغلب اوقات خروپوف های شدید را مرتفع می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *