انحراف بینی چیست ؟

انحراف بینی چیست ؟

برای پاسخ به این سوال که انحراف بینی چیست ؟ ابتدا باید در مورد تیغه بینی بدانیم. تیغه بینی وسط بینی واقع شده که همانند یک ستون برای بینی عمل می کند. تیغه بینی در حالت معمول باید صاف و در وسط دو سوراخ بینی قرار بگیرد. این تیغه معمولاً در ۸۰ درصد افراد کمی انحراف دارد. این انحراف امکان دارد در ظاهری بینی مشخص نباشد ولی امکان مشکلاتی همچون مشکلات تنفسی را در بر دارد.

انحراف بینی چیست ؟
چگونه میشود انحراف بینی را تشخیص داد

اگر از زیر بینی به داخل سوراخ های بینی توجه کنید، می بینیم که یک سوراخ کاملاً باز است و آن یکی سوراخ توسط تیغه بینی که انحراف پیدا کرده است مسدود شده است.
از مشکلاتی که می تواند این عارضه داشته باشد اختلال در عبور جریان هوا و خشک شدن تیغه بینی و حتی ترک خوردن آن را در بر دارد. که از نشانه‌های این عارضه می توان به آبریزش بینی دائمی اشاره کرد.

انحراف بینی چیست ؟
علائم و نشانه های انحراف بینی

۱٫ خروپف کردن در هنگام خواب
۲٫ خشک شدن دهان درخواب
۳٫ مشکلات تنفسی
۴٫ خونریزی های بینی
۵٫ اشکال در حس بویایی
۶٫ آبریزش بینی دائمی
۷٫ عفونت سینوسی
۸٫ گرفتگی دائمی یک طرف بینی

علت به وجود آمدن انحراف بینی

انحراف بینی می تواند مادرزادی باشد و یا در اثر رشد سریع در دوران بلوغ اتفاق بیفتد. همچنین می تواند در اثر وارد شدن ضربه به بینی نیز انحراف بینی اتفاق بیفتد.
در مواردی هم در اثر جراحی بینی نادرست امکان دارد انحراف بینی برای بیمار به وجود بیاید.

راه درمان انحراف بینی

اگر انحراف بینی ناچیز باشد. یکی از روش‌هایی که می‌تواند به بهبود انحراف بینی کمک قابل توجهی کند، استفاده از اسپری های مرطوب کننده است. اما اگر انحراف بینی شدید باشد حتما باید با روش جراحی این مشکل برطرف کرده است تیغه بینی بیمار صاف شود.

روش جراحی برای انحراف بینی چیست

در این روش در طرفی که انحراف بینی اتفاق افتاده است، برش داده می شود سپس آن قسمت از تیغه بینی که انحراف دارد برداشته و یا اصلاح می شود.

مدت زمان این عمل ۳۰ دقیقه می باشد. بیمار میتواند پس از سه روز به فعالیت‌های عادی روزمره خود ادامه دهد و توصیه می‌شود در هفته اول روزانه چند بار حفره بینی را با سرم نمکی شست و شو دهند.

انحراف بینی چیست ؟
جراحی انحراف بینی در چه سنی باید انجام شود

اگر مشکل انحراف تیغه بینی مادرزادی باشد. بهتر است عمل بینی برای رفع انحراف را به بعد از دوران بلوغ موکول کرد. اما اگر در افراد بزرگسال انحراف تیغه بینی آشکار شد و مشکلات تنفسی را برای بیمار به همراه داشت باید عمل جراحی بینی هر چه زودتر اتفاق بیفتد.

در این مقاله متوجه شدیم که انحراف بینی چیست و علائم نشان دهنده آن به چه صورت است. همچنین راه های رفع این مشکل را برای بیماران مطرح کردیم. امیدواریم که این مقاله توانسته باشد برای شما کاربران گرامی مفید واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *