انحراف بینی بعد از جراحی امکان پذیر است؟

انحراف بینی بعد از جراحی

انحراف بینی بعد از جراحی یکی از مشکلاتی است که امکان دارد عمل بینی برای بیمار اتفاق بیفتد. جالب است بدانید که  فقط ۵ درصد از بینی های جراحی شده امکان دارد که مجدد دچار انحراف بینی بشوند. در این مقاله می خواهیم بررسی کنیم که انحراف بینی بعد از جراحی برای چه کسانی اتفاق می افتد و دلیل این انحراف بینی چیست؟

 

انحراف بینی برای چه کسانی رخ می دهد؟

 

انحراف بینی معمولا بعد از عمل برای کسانی اتفاق می افتد که زاویه نوک بینی آنها بیش از حد تغییر کرده است.  پس اگر بیماری خواستار تغییر زاویه زیاد در نوک بینی خود باشد، پزشک باید از جوانب این کار در جلسه مشاوره قبل از جراحی بینی ایشان را مطلع سازد. 

دیگر مشکلاتی که می تواند با زیاد کردن زاویه نوک بینی رخ دهد:

 1. بازگشت قوز بینی.
 2. افتادگی جزئی در نوک بینی.
 3. عدم تقارن بسیار کم در ظاهر بینی.

دلیل انحراف بینی بعد از جراحی چیست؟

 

در نظر داشته باشید که عمل جراحی بینی بدون نقص حتی برای  بهترین پزشکان نیز کاری بسیار دشوار است و امکان دارد بعد از عمل بینی کمی عدم تقارن یا انحراف در بینی بیمار نمایان شود.فرمولاسیون عدم تقارن در بینی بسیار نامحسوس است. اما در پاسخ به این سوال که دلیل انحراف بینی بعد از عمل جراحی چیست؟ می توان به موارد زیر اشاره کنیم:

 

 • ممکن است بینی به دلیل رعایت نکردن نکات مهم در دوران نقاهت بعد از عمل توسط بیمار دچار جابجایی استخوان بینی بشود.
 • به دلیل وجود جاذبه ورم بینی معمولاً به سمت نوک بینی کشیده می شود. از بین رفتن ورم نوک بینی معمولاً به زمان بیشتر و مراقبت بیشتری برای بهبودی  نیاز دارد.
 •  امکان دارد بینی در حین جراحی منحرف شود.
 •  مراقبت های نامناسب بعد از عمل بینی.
 • معمولا عمل بینی به صورت جداگانه بر روی قسمت  چپ و راست بینی انجام می شود. امکان دارد عدم تقارن بینی در اثر غیر متقارن جراحی کردن پزشک اتفاق بیفتد.
 • امکان دارد در اثر وجود زخم های زیاد در حین جراحی لخته شدن خون در بینی انحراف به وجود بیاید.
 • به دلیل حذف بیش از حد غضروف در نوک بینی امکان عدم تقارن در بینی اتفاق می افتاد.
 • دلیل اعظم انحراف و یا عدم تقارن در بینی به وجود ورم غیر یکسان در بینی پس از جراحی مرتبط است.
 • تبحر پزشک در انجام جراحی باز و یا بسته.
 •  ضخامت پوست اگر زیاد باشد امکان وجود عدم تقارن در ظاهر بینی پس از جراحی وجود دارد.

 

 

 

آیا باید انتظار عدم تقارن و یا انحراف بینی را بعد از عمل جراحی داشته باشیم؟

 

در اکثر موارد نگرانی نیست. زیرا اگر ورم بینی پس از برداشتن گچ بینی نامتقارن باشد، در دورانی که بیمار به بینی خود چسب میزنند به صورت معمول ۸۰ درصد ورم بینی از بین می رود و ۲۰ درصد آن نیازمند زمان بیشتری است که امکان دارد تا یک سال به طول انجامد.

پس برای نتیجه گیری انحراف بینی بعد از جراحی باید زمان کافی را برای بهبودی بینی خود بدهیم سپس اگر وجود انحراف بینی را با پزشک خود در میان بگذارید.

 

آیا پزشک میتواند این انحراف بینی را کنترل کند؟

 

جراحان باتجربه معمولاً می توانند در حین جراحی وجود انحراف بینی  احتمالی را تشخیص دهند و با توجه به راهکارهای موجود به پیشگیری از وجود انحراف و یا عدم تقارن پس از عمل بینی اقدام کنند.

همانطور که گفته شد برای نتیجه گیری عمل جراحی بینی خود، معمولاً بین ۱۸ تا ۲۴ ماه زمان نیاز است. اگر پس از این مدت وجود انحراف و یا عدم  تقارن همچنان در بینی مشاهده شد و مقدار آن کاملاً قابل مشاهده بود، امکان دارد نیاز به جراحی ترمیمی باشد.

معمولا با انجام جراحی ترمیمی یا ثانویه مشکلاتی که در اثر جراحی اول برای بیمار اتفاق افتاده است را برای بهبود آن اقدام می کند.  امکان دارد بعضی از جراحان برای رفع انحراف و عدم تقارن بینی پیشنهاد تزریق ژل پس از جراحی اول را به بیمار بدهند. که این کار خطر عدم موفقیت در جراحی ترمیمی را بالا میبرد. در عمل جراحی ترمیمی با کاشت غضروف پزشکی انحراف تیغه بینی را برطرف کند. 

 

در آخر باید خاطر نشان شویم که پس از انجام عمل بینی ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید را برای مشاهده نتیجه بینی خود آیا یک سال پس از عمل صبر بفرمایید سپس در صورت مشاهده انحراف و یا عدم تقارن در بینی با پزشک جراح مشورت کنید که در صورت نیاز برای انجام جراحی ترمیمی اقدام فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *