افزایش آمار مرگ و میر ناشی از بیماری مزمن کلیه در جهان

بیماری مزمن کلیه,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

به گزارش پایگاه اینترنتی مدیکال نیوز تودی، نشریه لنست به تازگی مطلبی را منتشر کرده است که نشان می دهد در سال ۲۰۱۷ میلادی، نزدیک به ۷۰۰ میلیون نفر در جهان به بیماری مزمن کلیوی مبتلا شدند و ۱.۲ میلیون نفر در اثر این بیماری جان باختند. در این گزارش همچنین به مرگ ۱.۳۶ میلیون تن در اثر بیماری های قلبی- عروقی ناشی از اختلال در عملکرد کلیه ها نیز اشاره شده است.

پژوهشگران با مقایسه داده های حاصل شده در این مورد با اطلاعات مربوط به سال های قبل، متوجه شدند که میزان مرگ و میر ناشی از بیماری مزمن کلیوی بین سال های ۲۰۱۱ تا ۱۹۹۰ بیش از ۴۱٪ افزایش یافته است. این بدان معنی است که این بیماری از هفدهمین عامل اصلی مرگ در دنیا به رده دوازدهم صعود کرده است.

بیماری مزمن کلیوی چیست؟

وقتی فردی به بیماری مزمن کلیوی یا CKD مبتلا می شود، کلیه های وی به تدریج و در ظرف چند ماه یا چند سال از کار می افتند. کلیه ها در وضعیت عادی خون بدن را از ضایعات و مایعات اضافی تصفیه کرده و از طریق ادرار دفع می کنند. با از کار افتادن کلیه (Kidney) ها، سطح این مایعات در بدن افزایش می یابد.

بیماری مزمن کلیوی در مراحل اولیه علایمی ندارد، اما در صورتی که فرد مبتلا تحت درمان قرار نگیرد، به فاز پایانی وارد می شود که بیمار را به دیالیز یا پیوند کلیه نیازمند می کند.

اشخاص مبتلا به این بیماری همچنین مستعد ابتلا به بیماری های قلبی- عروقی نیز هستند که رایج ترین علت مرگ بین مبتلایان است. میزان مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی- عروقی در بیماران دیالیزی ۱۰ تا ۲۰ برابر کل جمعیت است.

عوامل ایجاد 

معمولاً فشار خون بالا (Hypertension) یا ابتلا به دیابت (Diabetes) باعث ایجاد بیماری مزمن کلیوی می شود اما بروز این بیماری همچنین ممکن است ناشی از عفونت ایدز (AIDS) یا قرار گرفتن در معرض سموم یا فلزات سنگین باشد. در برخی موارد، علل اصلی پیدایش بیماری مزمن کلیوی در فرد ناشناخته باقی می ماند.

درمان

در حال حاضر هیچ درمانی برای CKD وجود ندارد، اما ایجاد تغییر در شیوه زندگی می تواند به جلوگیری از وخیم شدن بیماری کمک کند. افرادی که در مراحل پیشرفته این بیماری هستند، برای زنده ماندن به درمان های جایگزین کلیوی چون دیالیز و پیوند کلیه (kidney transplant) وابسته هستند.

وب سایت منبع خبر : Sarpoosh

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *