اصطلاحات جراحی بینی

اصطلاحات جراحی بینی

برای کسانی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی دارند طبیعی است که پیش از جراحی در هنگام تحقیقات اولیه خود به اصطلاحات جراحی بینی بر بخورند و برایشان این اصلاحات پزشکی ما آشنا باشد. در این مقاله تصمیم داریم تا اصطلاحات جراحی بینی را برای شما توضیح دهیم تا در صورتی که با این اصطلاحات روبرو شدید مفهوم و معانی آن را بدانید.

اصطلاحات تخصصی جراحی بینی

پیش از توصیف این اصطلاحات باید اطلاع بدهیم در لیست زیر تمامی این اصطلاحات را می توانید مشاهده کنید و با کلیک بر روی هرکدام به قسمت تعریف آن اصطلاح بروید.

سپتوم بینی

تیغه بینی یا سپتوم نقش ستون بینی را ایفا می‌کند و در قسمت میانی بینی قرار دارد که از غضروف تشکیل شده و برای پیوند غضروفی در حین جراحی زیبایی بینی از آن استفاده می‌شود. در واقع سپتوم باعث نگه داری اجزای داخلی بینی در کنار هم می‌باشد.

گرافت بینی

گرافت به پیوند بافت زنده از قسمت های دیگر بدن به بینی گفته می‌شود که می‌تواند این بافت زنده غضروف برای استحکام بخشیدن به قسمت های از بینی باشد. یا می‌توان پوست برای رفع ایرادات پوستی ایجاد شده در بینی باشد. در بعضی موارد نیز از استخوان برای پیوند زدن به قسمتی از بینی استفاده می‌شود.

اسپلینت بینی

اسپلینت بینی در واقع به پانسمان بینی گفته می‌شود که در اصطلاح عامیانه به گچ بینی شهرت دارد و برای نگه داری و حفظ بینی تازه جراحی شده از تکان و ضربات احتمالی استفاده می‌شود.
لازم به ذکر است که گچ بینی پس از حدود ۸ روز پس از عمل زیبایی بینی توسط جراح برداشته می‌شود.

تامپون بینی

مش یا تامپون بینی از جنس گاز استریل می‌باشد. که جهت جلوگیری از خونریزی و چسبنده شدن مجاری تنفسی گاز استریل آغشته شده به پماد تتراسیکلین در داخل مجاری تنفسی قرار داده میشود. که پس از حدود ۱۰ روز بعد از عمل بینی توسط جراح برداشته می‌شود.

تامپون بینی

جراحی سپتوپلاستی

جراحی سپتوپلاستی قسمتی از عمل زیبایی بینی می باشد که در آن جراح برای رفع انحراف تیغه بینی (سپتوم) اقدام می‌نماید. رفع انحراف بینی برای از بین بردن مشکلات تنفسی و زیبایی بینی انجام می‌شود.

جراحی رینوپلاستی

جراحی رینوپلاستی نام دیگر عمل زیبایی بینی می‌باشد که در آن جراح بینی برای رفع مشکلات ظاهری و یا باطنی بینی اقدام می‌نماید. رینوپلاستی معمولا توسط پزشکان متخصص گوش،حلق و بینی و یا جراحان پلاستیک انجام می شود.

سپتورینوپلاستی

سپتورینوپلاستی نیز نام دیگر جراحی سپتوپلاستی می‌باشد. که در جهت رفع انحراف بینی در جراحی اقدام می‌شود.

پل بینی

پل بینی بخش استخوانی بالای بینی می باشد که در بعضی می‌تواند پهن و کوتاه و در بعضی می‌تواند بلند و برآمده باشد. در جراحی بینی برای رفع قوز بینی به اصلاح پل بینی انجام می‌پذیرد.

استئوتومی

استئوتومی به استخوان های کناری تیغه بینی گفته می‌شود که باعث پهن شدن بینی می‌گردد. که جراح بینی برای رفع پهن بودن بینی به اصلاح استخوان استئوتومی اقدام می‌نماید.

پروجکشن بینی

پروجکشن بینی به فاصله نوک بینی (تیپ بینی) از صورت گفته می‌شود. که در حین جراحی بینی این فاصله نیاز است تا برای اصلاح آن کم و یا زیاد شود.

تیپ پلاستی

تیپ پلاستی نیز بخشی از جراحی رینوپلاستی می‌باشد که در آن جراح برای رفع ایرادات نوک بینی (تیپ بینی) اقدام می‌نماید. که می‌تواند اصلاح اندازه نوک بینی و یا رفع افتادگی نوک بینی باشد.

رینوپلاستی باز و بسته

رینوپلاستی باز

رینوپلاستی باز به تکنیکی از جراحی زیبایی بینی گفته می‌شود که جراح برای ایجاد شکاف و کنار زدن بافت پوست بینی از برش هایی در قسمت بین سوراخ های بینی و داخل سوراخ ها استفاده می‌نماید. سپس می تواند بافت پوست بینی را جهت ایجاد تغییرات کنار بزند.

رینوپلاستی بسته

رینوپلاستی بسته به روشی از عمل زیبایی بینی گفته می‌شود که در آن جراح برای ایجاد دسترسی به اجزای داخلی بینی اقدام به ایجاد برش هایی در داخل سوراخ های بینی می‌نماید. البته این تکنیک به دلیل نداشتن دید کافی توسط پزشک به طوری منسوخ شده می‌باشد و امروزه جراحان از روش باز استفاده می‌نمایند.

متخصص ENT

متخصص ENT به متخصص گوش،حلق و بینی گفته میشود که در این زمینه تخصص داشته که بعضی از این پزشکان تخصص لازم برای انجام عمل زیبایی بینی را فرا گرفته اند و به جراحی بینی اقدام می‌نمایند.

رسپینگ بینی

رسپینگ بینی به سوهان کشی پل بینی برای رفع قوز بینی گفته می‌شود که پزشک در حین جراحی توسط ابزار رسپینگ برای این منظور اقدام می‌نماید.

همچنین در مواردی اگر پس از جراحی همچنان مقداری قوز بینی مشاهده شود جراح می‌تواند بدون جراحی ترمیمی با ایجاد شکاف کوچکی در بین سوراخ های بینی و گذراندن سوهان از بین آنها اقدام به سوهان کشی بینی نماید.

مخاط بینی

مخاط بینی وظیفه تنفس و بویایی را به عهده دارند که قسمت داخلی مجاری تنفسی را شامل می‌شوند و دارای غدد متعددی می‌باشند که این وظایف را به عهده می‌باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *