ابتلای قابل توجه کادر درمان به کرونا در ایران/بهترین واکسن برای کرونا تنها ۷۰ درصد تاثیر دارد

سلامت نیوز:معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه:« به لحاظ ابتلای خالص کادر درمان به کرونا، تعداد ابتلا قابل توجه است و جزو چندین کشور اول دنیا هستیم.» در مورد واکسن کرونا گفت:«بهترین واکسن تاثیرش ۵۰ الی ۷۰ درصد است و مدت اثر چندماهه دارد و چنین نیست که مثل واکسن آبله مصونیت همیشگی ایجاد کند.»

به گزارش سلامت نیوز، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری با خبرنگاران از طریق ویدئوکنفرانس در پاسخ به سوال خبرنگار سلامت نیوز درباره بالا بودن آمار ابتلا به کرونا در میان کادر درمان کشورمان،‌گفت:«ایران کشور بزرگی است و هفدهمین جمعیت دنیا را داریم و بعد از چین اولین کشور بزرگی بودیم که به طور وسیع درگیر کرونا شدیم. بسیاری از اتفاقات در مورد کرونا ابتدا در کشور ما و بعد در کشورهای دیگر اتفاق افتاد. از لحاظ تعداد به میلیون نفر جمعیت، چه در ابتلای جمعیت عادی و چه در کادر پزشکی و پرستاری وضعیت متفاوتی داریم. به لحاظ ابتلای خالص کادر درمان به کرونا، تعداد ابتلا قابل توجه است و جزو چندین کشور اول دنیا هستیم.»

وی در ادامه گفت:« اکثر موارد ابتلا به کرونا در میان کادر درمان در میان کسانی است که در بخش های غیرکرونا مشغول به کار هستند و به بیماران معمول خدمت رسانی می کنند به همین دلیل ممکن است این بیماران بدون علامت یا کم علامت باشند باعث ابتلای کادر درمان شوند البته بخشی از کادر درمان در بخش های کرونا و تعدادی دیگر نیز از طریق خانواده خود دچار کرونا می شوند.»

وی افزود:« در حال حاضر از لحاظ تامین وسایل حفاظتی برای کادر درمان کمبودی وجود ندارد. کادر دردمان خسته هستند و دو جا به صورت سهوی خطا می کنند که باعث ابتلای آنها به کرونا می شود یک جا بخش عادی و درمانگاه ها است و یک جا هم موقعی است که خستگی بر آنها غالب می شود در زمان تعویض لباس ها و تحویل شیفت ها دقت لازم را ندارند.»

وی گفت:« کنترل موج دوم و ایجاد موج سوم بستگی به رفتار اجتماعی دارد، هرگونه رفتار نامناسب اجتماعی میزان بروز کرونا را بالا خواهد برد. کادر بهداشتی و درمانی ما همه خسته هستند و شش ماه کار فرسوده انجام دادند لذا مردم باید رعایت بیشتری کنند.»

دکتر حریرچی در مورد واکسن کرونا گفت:« در مورد واکسن کرونا به طور واضح می گویم درست است که ۱۸۰ گروه بر روی ساخت واکسن کرونا کار می کنند و به مراحل مناسبی رسیدند و خیلی از کشورها ده ها هزار میلیارد تومان هزینه کرده اند ولی همانطور که سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است حتی با کشف واکسن، باید رفتار اجتماعی و فاصله گذاری و ماسک زدن را رعایت کنیم. بهترین واکسن تاثیرش ۵۰ الی ۷۰ درصد است و مدت اثر چندماهه دارد و چنین نیست که مثل واکسن آبله مصونیت همیشگی ایجاد کند.»

وی افزود:« در مورد تامین واکسن کرونا هم در داخل و هم از طریق خارج اقدام می کنیم خبر خوب درباره آنفلوانزا این است که ابتلا به این بیماری در نیمکره جنوبی که الان در فصل سرد هستند کاهش پیدا کرده است و علت آن رعایت فاصله گذاری و استفاده از ماسک و شستشوی دست است لذا احتمال می دهیم در کشور ما هم در فصل سرما میزان شیوع آنفلوانزا کم باشد گرچه برای گروه های در معرض خطر مثل افراد دارای بیماری زمینه ای و زنان باردار و مسن واکسن تهیه و توزیع خواهد شد.»

وی تاکید کرد:« هشدار می دهم میزان ابتلا به کرونا در میان کودکان تقریبا مشابه بزرگسالان است ولی به اندازه آنها علامت ندارند که این مسئله خطرناک است و ممکن است بیماری را به سالمندان منتقل کنند لذا باید کودکان بالای ۱۲ سال و بعضا کودکان تا ۵ سال از ماسک استفاده کنند بهترین ماسک ها در شرایط فعلی ماسک های پارچه ای است که می توانید در خانه تهیه کنید.»

وی در پاسخ به سوالی درباره تاثیر طرح تحول سلامت در کنترل کرونا گفت:« مهمترین جلوه از طرح تحول سلامت که کمک بسیار مهمی برای اداره کرونا کرد گسترش تخت های بیمارستانی و تخت های مراقبت های ویژه و بازسازی تخت های موجود بود. در طی هفت سال ۳۶ هزار تخت جدید به ناوگان بیمارستانی ما اضافه شده است که نزدیک به یک سوم تخت های موجود کشور است که اگر این میزان تخت نبود می توانست فاجعه ای در کشور رخ دهد. با این شرایط حتی با وجودی که بیماری پشت در بیمارستان نماند اما برخی روزها مجبور به جا به جایی بیمارستانی شدیم. در برخی کشورهای درگیر کرونا گاهی بیمار دو الی سه شیفت پشت در اورژانس بیمارستان می ماند. »

وی در ادامه گفت:« موضوع دیگر گسترش تخت های بیمارستانی در مناطق محروم بود انچه که در شرایط کرونا به ما کمک کرد گسترش خدمات بهداشتی و نیروی بهداشتی در جریان اجرای طرح تحول سلامت بود. یکی از مناطق گسترش کرونا مناطق حاشیه ای شهرها است لذا سیستم پایگاه های سلامت و نیروهای قابل توجه در حاشیه شهرها بیشتر شد. در ابتدای اجرای طرح تحول سلامت حدود ۴ هزار و ۶۰۰ پزشک پزشک در شبکه روستایی ما حضور داشتند که بعد از اجرای طرح این آمار به ۶هزار و ۸۰۰ پزشک رسید. همچنین خرید سی تی اسکن های جدید برای بیمارستان های دولتی که عمده تشخیص بیماران کرونایی با این سی تی ها بود را در طرح تحول سلامت داشتیم.»

وی تاکید کرد:« کاهش پرداخت از جیب مردم از دیگر مسائل مورد نظر با اجرای طرح تحول سلامت بود ولی هنوز نگران این موضوع هستیم. یکی از اثرات دیگر طرح تحول سلامت این بود که افراد بیشتری بیمه شدند و در بیمارستان های دولتی مردم پول کمتری بابت درمان پرداخت کردند و از مردم حمایت مالی خوبی می شود گرچه می دانیم در برخی از خدمات سرپایی و داروها به مردم فشار قابل توجهی وارد می آید. متاسفانه برخی تجویزهای نادرست فشار زیادی به مردم برای تامین داروهایشان تحمیل کرد و با وجود تزریق داروهای چند ده میلیونی ممکن است بیمار فوت کند. و به مردم فشار می اورد. توجه ویژه وزیربهداشت بر عدم فشار مالی حتی جزیی به مردم در دوران ابتلا به کرونا است.»

وی افزود:« موثرترین دارویی که بر درمان کرونا تاثیر داشته کورتون معمولی است داروهای گران قیمتی که الان برای درمان کرونا مطرح می شوند حداکثر تاثیری که دارند زیر ۲۰ درصد است. بسیاری از داروهایی که در درمان کرونا تاثیرگذار معرفی شند اثر نداشته بلکه اثر منفی هم داشته اند. خیلی از داروها مثل رمدیسیویر که به ۳۵۰ میلیون تومان هم رسیده بود در مرحله سوم بیماری هیچ تاثیری بر درمان بیمار ندارد و تاثیرش در حد صفر است که اگر در مرحله مناسب بیماری تزریق شود هم در حد ۲۰ درصد تاثیر دارد.»

وی خاطرنشان کرد:« یادتان نرود که در بخش بهداشت و درمان خصوصا سود تجارت دارو و تجهیزات پزشکی و رادیولوژی از مجموع تجارت جهانی اسلحه بیشتر است و ده و نیم درصد ثروت بشری سالانه صرف بهداشت و درمان می شود. این حوزه، حوزه تجاری هم هست که کمپانی های بزرگ با آن تجارت و کاسبی می کنند. در دوره کرونا هم کاسبی می کنند. در حال حاضر بسیاری از کشورها پنج برابر نیاز خود واکسن کرونا را پیش خرید کرده اند که هم برای مصرف خود و مازاد را برای عرضه بفروشند. هیچ وقت روش تبلیغی دارو و واکسن مثل لباس، عطر و ادکلن نیست یکی از روش هایی که شرکت های داروسازی بزرگ دارند القای تقاضا و ایجاد درخواست در مردم کشورهای مختلف است تا کالاهایشان را به فروش برسانند به عنوان مثال ۹۰ درصد مکمل ها اعم از ویتامینی و غیرویتامینی که تجویز می شود غیرضروی است ولی مردم تقاضای مصرف آن را دارند.»

وی درباره تعطیلی بیمارستان های خصوصی در روزهای تعطیل و نیز تعدیل نیرو در این بیمارستان ها گفت:« بیمارستان های خصوصی و دولتی روزهای پنجشنبه و جمعه باید بیماران اورژانس را پذیرش کنند ولی پذیرش بیماران الکتیو براساس نوبت دهی است. اکثر بیمارستان های خصوصی پنجشنبه و جمعه ها اتاق عملشان نسبت به روزهای دیگر فعال تر است. در مورد تعدیل نیرو یک واقعیت هایی را باید در نظر داشت. با وقوع بیماری کرونا دو اتفاق افتاده است یکی اینکه مردم برای بیماری هایی که غیراورژانس و کم ضرورت بودند کمتر مراجعه می کنند لذا بار مراجعه به بیمارستان های خصوصی کم شده است از طرف دیگر به دلیل تحریم ها و برخی مشکلات اقتصادی در داخل به دلیل تورم و کاهش نرخ برابری ارز، قدرت خرید مردم کاهش پیدا کرده و میل به طرف بیماستان های دولتی افزایش پیدا کرده و عدم امکان دریافت خدمات از بیمارستان های خصوصی بیشتر شده است. بیمارستان های خصوصی کمکی از دولت نمی گیرند و باید با درآمد خود اداره شوند لذا ممکن است به دلیل کاهش درآمدها تعدیل نیرو داشته باشند. درخواست دولت از کلیه کارفرمایان در بخش بهداشت و درمان این است که حتی المقدور از تعدیل نیرو خودداری کنند تا این شرایط را بگذرانیم.»

وی درباره ابتلای مجدد بهبودیافتگان کرونا گفت:« در حال حاضر در ماه ششم و هفتم بعد از شیوع این بیماری هستیم گزارش هایی از کشورهای مختلف از موارد نزدیک به صفر درصد تا بیست و چند درصد ابتلای مجدد وجود دارد. در اکثر موارد معتقد هستند ایمنی آنتی بادی ها در گردش خون دو تا سه ماه است و مقدار آن در سطح سرم به میزان قابل توجهی کاهش می یابد ولی ایمنی سلولی ممکن است طولانی تر باشد آنچه الان دیده می شود و از برخی مقالات استنباط می شود این است که در شش ماه گذشته ۱۴ درصد افرادی که مبتلا بودند دوباره مبتلا شدند که درصد قابل توجهی است.»

وی درباره جزییات اجرای تله مدیسن و پوشش بیمه ای آن گفت:« خدمات تله مدیسین باید گسترش پیدا کند. بسیاری از رفت و آمدهای غیر ضروری به دلیل دریافت خدمات پزشکی و آزمایشگاهی است. اصلا نیازی نیست که شخص برای دریافت جواب آزمایش، مسافرت درون شهری انجام بدهد. در اکثر کلانشهرها، عامل سوم و چهارم تردد مردم، دریافت خدمات بهداشتی و درمانی است. باید این رفت و آمدها را هم برای راحتی مردم و هم برای کاهش احتمال ابتلای مردم، کاهش داد .خدمات تله مدیسین گسترش پیدا می‌کند و اولویت اصلی با مناطق محروم است. هرچند در شهرهایی مثل تهران هم کمک خواهد کرد.»

وی درباره آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور گفت:« مراحل حیوانی واکسن تکمیل شده است و بلافاصله وارد مرحله انسانی خواهیم شد و همراه با سایر کشورها به طرف تامین واکسن پیش می رویم ولی متوسط زمان تولید یک واکسن در ۵۰ سال گذشته هفت سال بوده است،ساخت بعضی از واکسن های موجود در دنیا بالای ۲۰ سال طول کشیده است مواردی داشتیم که ساخت یک واکسن ۲۷ سال طول کشیده است. علیرغم تمام اقدامات و سرمایه گذاری های عظیم برای بیماری مالاریا و ایدز هنوز واکسنی برای این دو بیماری ساخته نشده است. یک انتظاری در مردم وجود دارد و به دلیل شرایطی سختی که از ویروس کرونا بوجود آمده و محدودیت رفت و امدها و کاهش درآمدها و رشد اقتصادی منفی یک بار روانی بوجود آمده است اما واکسنی که بتواند زنجیره این بیماری را کاملا کنترل کند به احتمال زیاد در دو سال اینده هم در اختیار نخواهد بود این نکته مورد تاکید وزارت بهداشت ایران و وزارت بهداشت سایر کشورها و سازمان جهانی بهداشت است.»

وی در ادامه خاطرنشان کرد:«اینکه برای کرونا واکسنی ساخته شود که مثل واکسن آبله و سرخک و سیاه سرفه و کزاز بتواند تاثیر دایمی و مادام العمر داشته باشد در افق یکی دو سال اینده احتمالش خیلی کم است. واکسن هایی که الان وارد فاز انسانی شده است هیچ کدام ادعای تاثیر بالای ۷۰ درصد و ادعای تاثیر بالای یکسال را ندارند.ایمنی بعضی از واکسن ها در حد دو ماه و نیم تا سه ماه است لذا خواهش می کنم رسانه ها به انتظار مردم برای کشف واکسن کرونا دامن نزنند.»

وی درباره طرح ترافیک گفت:« مکرر گفته شده این طرح برای کنترل آلودگی هوا و ایجاد نظم در سطح شهر و جلوگیری از تراکم وترافیک در مرکز شهر است.اجرای این طرح از لحاظ درآمد برای شهرداری در حد چند دهم درصد است. شهرداری و پلیس راهور همکاری خوبی با ما داشتند و برداشتن طرح ترافیک تاثیرات مثبتی داشته است که اگر لازم باشد درخواست مجدد کنیم برای برداشتن طرح خواهیم داشت.»

وی درباره شهدای مدافع سلامت گفت:«تعداد شهدای سلامت چه از میان کارکنان پزشک و چه کارکنان پرستاری و پیراپزشکی و بهداشت تا الان ۱۶۴ نفر اعلام شده است که حق بزرگی به گردن مردم دارند. این افراد فداکارانه خودشان را در معرض ابتلا قرار دادند. متاسفانه روز گذشته خبر تلخ فوت فرزند دو نفر از اعضای هیئت علمی ما که متخصص قلب و متخصص زنان هستند، بر اثر کرونا گزارش شد. وظیفه ما است که خدمت رسانی مناسب به خانواده های شهدای سلامت داشته باشیم اگر در جایی کوتاهی شده به دلیل کثرت کار دانشگاه ها است. گاهی پیش می ‌آید که فردی در یک استان مشغول به کار بوده و در جایی شهید می‌شود و خانواده او در یک استان دیگر هستند. این مشکلات برطرف خواهد شد.»

وی درباره برگزاری مراسم محرم گفت:« درجلسه ستاد ملی مقابله با کرونا این موضوع مطرح شد. مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا درباره ممنوعیت برگزاری مراسم در مناطق سربسته است که این مصوبه تغییری نکرده است. با ابتکاراتی که انجام شده از قبیل حضور مداحان در محلات و برگزاری مراسم در فضای باز و مدارس و پادگان ها وضعیت مناسبی داریم. مقام معظم رهبری برای چندمین بار بر رعایت مصوبات ستاد تاکید کردند.»

وی گفت:« یکی از موضوعات مهم در محرم امسال موضوع نذر خون است، ذخایر خونی کشور در وضعیت مناسبی قرار دارد، اما باید افزایش یابد. محرم امسال زمان مناسبی برای اهدای خون و به ویژه هدای پلاسما است. برآورد ما این بود حدود ده درصد از بهبودیافتگان کرونا پلاسما اهدا کنند ولی تا الان فقط دو درصد اهدای پلاسما کردند.برای تسریع و تسهیل فرایند اهدای خون واهدای پلاسما سازمان انتقال خون سامانه نوبت دهی اینترنتی راه اندازی کرده است.»

وی درباره وضعیت شرکت های دانش بنیان در زمینه تولید داروی کرونا، گفت:« شرکت های دانش بنیان بسیار کمک کردند و در حال حاضر داروهایی مثل اکتمرا و رمدیسیویر را تولید کرده اند همچنین در زمینه تولید ماسک ، لباس محافظ کرونا و محلول های ضدعفونی اقدامات مناسبی داشتند. این شرکت ها مورد حمایت ما هستند البته شرکت های دانش بنیانی که هویت و شناسنامه دار هستند. خواهش می کنم به اخباری که در فضای مجازی پخش می شود که ادعای تولید داروی جدید را دارند توجه نکنید اینها جزیی از تجارت است و یک عده کاسب کرونا شده اند.»

وی در مورد نظارت بر هیئت های عزاداری گفت:« مهمترین عامل نظارت خود مردم و مسوولین برگزاری هیئت ها و مداحان و روحانیون و سخنرانان هستند. سازمان تبلیغات اسلامی هم نقش اصلی در این زمینه دارد ضمن اینکه کادر بهداشت محیط ما هم بر این موضوع نظارت دارند.»

دکتر حریرچی درباره جهش ویروس کرونا گفت:« ویروس ها به طور طبیعی جهش دارند اکثر واکسن ها بر مبنای قسمت خاصی از ویروس است که کمتر تغییر می کند. یکی از مشکلات اساسی تولید واکسن همین است به عنوان مثال برای آنفلوانزا هر سال واکسن همان سال تولید می شود به همین دلیل هم ظرفیت این واکسن در دنیا کم است و ظرفیت تولید این واکسن در دنیا برای ۳۵۰ میلیون نفر است.»

وب سایت منبع خبر : salamatnews

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *