آناتومی بینی

بینی انسان یک عضو پیچیده و شگفت آوری میباشد. بینی به عنوان بخشی از دستگاه تنفسی است که در مرکز و جلوی صورت واقع گردیده است. شما به راحتی می توانید با آن نفس بکشید یا برای استشمام عطر گلها مدتی تنفس خود را قطع نموده و عطر گل را استشمام نماید.

آناتومی بینی به دو بخش تقسیم می گردد: بخش بیرونی و بخش خارجی.

آناتومی بخش بیرونی از تمامی قسمت هایی بینی که قابل مشاهده میباشد، تشکیل شده است. آناتومی بخش داخلی بینی به صورت کامل داخل بینی و در قسمت های درونی صورت واقع شده است.

 

مهمترین بخش هایی آناتومی داخلی بینی شامل موارد زیر میباشد:

رادیکس

رادیکس بلندترین و عمیق ترین بخش در بینی است.در واقع این قسمت بینی را از پیشانی جدا می کند، و معمولا بلندی آن به اندازه مردمک است.

 

دورسوم یا پل بینی

این قسمت همچنین به عنوان پل بینی نیز شناخته می شود، دورسوم از کنار رادیکس شروع و تا نوک بینی شما ادامه می یابد، که بیشتر طول بینی را شکل می دهد.

 

کلوملا(Columella)

کولوملا در لاتین به معنی ستون کوچک میباشد، و پوستی را میسازد که سوراخ های بینی را از یکدیگر تا قسمت میانی پایین زیرین بینی جدا می کند. در زیر پوست کلوملا ساختار غضروف ها هستند و از لبه های درونی سوراخ های بینی حمایت می کنند.

 

آلا(Alae)

آلا (Alae) به معنی بال ها در لاتین می باشد، که سبب ایجاد حمایت بیرونی و دیواره های سوراخ بینی می شود. در زیر پوست آله غضروف های تحتحانی واقع شده اند.

قسمت درونی بینی از استخوان ها و عضروف ها تشکیل شده است که می توان آنها را به سه بخش تقسیم نمود. قسمت بالایی از این سه قسمت دارای استخوان بینی است، قسمت میانی از این سه قیمت غضروف های فوقانی جانبی را در بر می گیرد و قسمت پاینی از این ۳ قسمت، شامل نوک بینی است که متشکل از غضروف آلار میباشد.

 

استخوان های بینی

استخوانهای بینی، از دو استخوان نسبتا ضعیفی تشکیل شده است. این دو اغلب در هنگام

جراحی راینوپلاستی
تغییر مکان یا حرکت داده می شوند.

 

غضروف های فوقانی جانبی

این غضروف ها در قسمت میانی بینی واقع شده اند، شما قادر به تشخیص جاییکه استخوانهای بینی و غضروف فوقانی شروع شده اند، هستید. ساختار از قسمت سخت و استخوانی شروع می شود به قسمت های نرم و اسفنجی میرسد. این غضروف ها برای باز نگه داشتن جریان هوا در این قسمت قرار گرفته اند. ضعف در این غضروف ها سبب تشکیل ظاهر باریک برای بینی همراه با مشکلات تنفسی خواهد بود.

 

غضروف های آلار

این غضروف شکل و ظاهر نوک بینی را فرم میدهد و از آن حمایت می کند. راینوپلاستی در برخی اوقات شامل تغییر شکل و اندازه ساختار این غضروف های حمایتی میشود.

 

تیغه بینی

به عنوان یک دیوار عمل می کند که سوراخ سمت راست بینی را از سمت چپ جدا می کند، این دیواره اولین ساختار حمایتی بینی شما میباشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *