آمپول کاهش ورم بینی

آمپول کاهش ورم بینی

همه ما در مورد تزریق کورتون و یا آمپول کاهش ورم بینی بعد از عمل زیبایی بینی شنیده‌ایم. این آمپول برای کاهش ورم بینی تجویز می شود. مزایا و معایب گوناگون را دارد. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب تزریق کورتون به بینی بعد از جراحی زیبایی بینی می پردازیم.

 ورم بینی بعد از جراحی بینی

 بعد از عمل بینی پوست بیمار بر روی بینی و اطراف آن دچار ورم می شود. این ورم به دلیل تجمع مایعات در زیر بافت پوست به وجود می آید. ورم بینی معمولا تا یک سال بعد از جراحی بینی به طور کامل از بین می رود. که البته در ماه های اول بعد از عمل بینی با سرعت بیشتری ورم بینی بهبود می یابد. اما پس از شش ماه تا یک سال سرعت روند کاهش ورم بینی به کندی اتفاق می افتد و معمولاً بیماران متوجه این تغییر نمی شود.

 بینی گوشتی در مقابل بینی استخوانی به دلیل ضخامت پوست بیشتر برای ورم بینی بیشتری می باشد. به همین دلیل سرعت روند بهبود ورم بینی در بینی گوشتی کنترل اتفاق می افتد.

 

 آمپول کاهش ورم بینی یا همان تزریق کورتون به بینی

تزریق کورتون به بینی برای بینی گوشتی که دارای ضخامت پوست بیشتری می باشد می تواند مناسب باشد. اما برای بینی استخوانی به دلیل ضخامت کم پوست تزریق کورتون توصیه نمی شود. زیرا تزریق کورتون بینی های استخوانی امکان تخریب بافت پوست را در پی دارد.

 

زمان مناسب برای تزریق کورتون به بینی

 معمولا بنا به توصیه پزشکان بعد از عمل زیبایی بینی. با چسب زدن بینی و همچنین ماساژ بینی به صورت اصولی و درست. روند بهبود ورم بینی به صورت طبیعی و نرمال انجام می شود و در مواردی زیادی نیاز به تزریق کورتون به بینی نمی‌باشد. 

حال اگر بیمار دارای بینی گوشتی باشد و پس از از حدود شش ماه از جراحی بینی آن گذشته باشد و روند بهبود ورم بینی طبق انتظار پیش نرفته باشد. طبق تشخیص و نظر پزشک می توان به بینی بیمار کورتون برای کاهش ورم بینی تزریق شود.

تزریق کورتون حتما باید توسط جراح بینی انجام شود. زیرا محل مورد نیاز تزریق و همچنین میزان کورتون مورد نیاز برای تزریق باید به تشخیص پزشک انجام شود.

آمپول کاهش ورم بینی

میزان تزریق کورتون

برای تزریق کورتون معمولا از آمپول تریامسینولون که از جنس کورتون می باشد استفاده می شود.این آمپول در حجم های ۱۰ و ۴۰ سی سی موجود میباشد. معمولا برای تزریق کورتون از حجم ۱۰ سی سی استفاده می شود. زیرا میزان ۴۰ سی سی برای تزریق امکان دارد بافت پوست را بیش از حد نازک کند. که امکان فرورفتگی هایی در سطح بینی را به دنبال دارد.تزریق کورتون را می توان حدود ۳ یا ۴ بار انجام داد. به فاصله هر بار تزریق یک تا دو ماه باید باشد.پس از هر بار تزریق باید در حدود یک ماه مجدد روزانه چسب بینی زده شود تا در روند کاهش ورم بینی سرعت بخشیده شود.

 

 معایب استفاده از آمپول کاهش ورم بینی

کورتون موجود در آمپول تریامسینولون به اندازه ای نمی باشد که برای بدن ضرر داشته باشد.اما امکان دارد تزریق کورتون به بینی. ورم بینی را به صورت یکنواخت از بین نبرد و قسمت هایی از بینی دچار برآمدگی هایی که بشود. همچنین امکان دارد در قسمت هایی هم از بینی بافت پوست نازک شود و فرورفتگی در بافت پوست به وجود بیاید. به همین منظور بهترین مکان برای تزریق کورتون به بینی برای از بین بردن ورم نوک بینی می باشد.که نسبت به دیگر قسمت های بینی یکنواخت تر کاهش ورم اتفاق می افتد. 

 

توصیه دکتر فریدون پورنصر 

همانطور که در در این مقاله گفته شد استفاده از تزریق کورتون جهت رفع ورم بینی در کنار سرعت بخشیدن و رفع دغدغه برای از بین رفتن ورم بینی علی الخصوص برای بینی های گوشتی معایبی هم در پی دارد. که حتماً باید با نظر و تشخیص پزشک جراح خود انجام شود و اگر پزشک شما بناب تشخیص خود استفاده از تزریق کورتون را برای شما مناسبت نداند به خودسرانه و یا به کمک پزشک دیگری از اقدام به تزریق کورتون جداً خودداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *