آزمایشات لازم قبل از جراحی بینی چیست؟

آزمایشات لازم قبل از جراحی بینی

انجام عمل زیبایی بینی این نکته خیلی مهم است که پزشک از سلامت بیمار خود آگاه باشد.به همین جهت پزشک از بیمار خود می خواهد که آزمایشات لازم قبل از جراحی بینی انجام دهد. در این مقاله به بررسی انواع آزمایشاتی که لازم است تا قبل از عمل بینی بیمار انجام دهد می پردازیم.

 یکی از آزمایشاتی که حتماً باید قبل از انجام عمل بینی انجام شود آزمایش هموگلوبین خون است. هموگلوبین یک نوع پروتئین در خون است که اکسیژن مورد نیاز اعضای بدن را منتقل می‌کند و همچنین دی اکسید کربن را به شش ها باز می گرداند. در این آزمایش میزان هموگلوبین خون اندازه گیری می شود. اگر میزان هموگلوبین در خون شما پایین باشد نشان دهنده آن است که شما کم خونی دارید.

 اگر بیماری تشخیص داده شود که کم خونی دارد با راه های درمانی برای انجام عمل زیبایی بینی توسط پزشک آماده می شود سپس اقدام به انجام جراحی بینی توسط پزشک می شود. از دیگر آزمایشاتی که قبل از انجام عمل بینی و تشخیص پزشک بر روی بیمار انجام می شود را می توانید در این مقاله مطالعه کنید.

 

 انواع آزمایشات لازم قبل از جراحی بینی

 

 معاینه بدنی : اولین  آزمایشی هست که توسط پزشک انجام می‌شود تا تشخیص داده شود که آیا شما کاندید خوبی برای جراحی بینی هستید یا نه.

 

 آزمایش خون : که همان طور گفته شد برای تشخیص میزان هموگلوبین خون ارزیابی می شود.

 

آزمایشات لازم قبل از جراحی بینی

 

 الکتروکاردیوگرافی : برای کسانی استفاده می‌شود که مشکل قلبی دارند. جراحی بینی اصولاً برای بدن استرس زیادی را به همراه دارد فقط مهمترین اعضای بدن است که به استرس واکنش نشان می دهد. بنابراین خیلی مهم است که در طول عمل بینی قلب شما تحمل این سرویس را داشته باشد و حتماً باید قبل از انجام جراحی بینی پزشک توسط الکتروکاردیوگرافی به این اطمینان برسد.

 پس همانطور که گفتیم الکتروکاردیوگرافی یکی دیگر از آزمایشات  لازم قبل از جراحی بینی است که توسط آن میزان بالا بودن فشار خون، دیابت و سیگار ی بودن بیمار را بررسی می کند. البته الکتروکاردیوگرافی بیشتر برای بیمارانی که بالای ۴۰ سال هستند توصیه می شود.

آزمایش بارداری :

 که معمولا برای زنانی استفاده می شود که مشکوک به بارداری هستند. در مقاله ای درباره  جراحی بینی در دوران بارداری صحبت کردیم و از مضرات آن گفته ایم. پس خیلی مهم است که بیمار اگر اقدام به جراحی بینی می کند باردار نباشد مگر در مواقع ضروری و حیاتی. از آنجایی که عمل جراحی بینی جزو جراحی های اختیاری محسوب می شود پس می تواند بیمار اگر متوجه باردار بودن خود شود جراحی بینی را به بعد از تولد فرزند خود موکول کند.

 

آزمایشات لازم قبل از جراحی بینی

 

عکسبرداری از قفسه سینه : این مورد می تواند یکی از آزمایشات لازم قبل از جراحی بینی باشد. این مورد بیشتر برای بررسی ریه ها انجام می شود که مشخص شود بیمار در حین بیهوشی دچار مشکل تنفسی نشود. این آزمایش را برای افراد سیگاری کسانی که سابقه سیگار کشیدن دارد تجویز می‌شود. همچنین ذات الریه وهر نوع مشکل تنفسی در گذشته داشته اند  نیز تجویز می‌شود.

 

 آزمایش ادرار : البته احتمال انجام آزمایش ادرار بسیار کم است اما ممکن است به تشخیص پزشک برای ناهنجاری های عفونت ها در مجاری ادرار و یا دیابت و همچنین فشار خون نیاز باشد تا این آزمایش را انجام دهید.

آزمایشات لازم قبل از جراحی بینی

 معاینه روانی : این این نکته را  باید توجه داشته باشید که برای انجام عمل زیبایی بینی فقط سالم بودن بدن  کافی نیست. بلکه بیمار باید از نظر روانی و روحی نیز آماده انجام عمل بینی باشد.این مورد هم امکان دارد توسط پزشک برای بیمار تجویز شود.

 

 آیا لازم است که همه این آزمایشات را انجام دهیم؟

 

 همانطور که گفته شد آزمایشات فوق به تشخیص پزشک شرایط بیمار تجویز می شود و خیلی از آنها مورد نیاز نیست. اما باید این نکته را در نظر داشته باشید که احتمال دارد با تجویز پزشک خود نیاز داشته باشید تا تمامی این آزمایشات را انجام دهید. همچنین انجام این آزمایشات اصن شما و پیشینیه پزشکی شما بستگی دارد که همه این موارد در جلسه مشاوره قبل از عمل توسط پزشک مورد بررسی قرار گرفته می شود.

 

 چه مدت قبل از عمل بینی باید این آزمایشات را انجام دهیم؟

 

 بهتر است آزمایشات لازم قبل از جراحی بینی را هرچه سریعتر انجام دهید و به روزهای آخر موکول نشود. زیرا اگر پس از انجام آزمایشات مشکلی برای شما تشخیص داده شود نیازمند آن است که خبر تا آن مشکل در بدن شما رفع شود. این مورد امکان دارد برای تاریخ جراحی بینی شما دچار اختلال و عوض شدن تاریخ جراحی شود.

 

سوالات متداول در مورد آزمایشات قبل از جراحی بینی

 

 من قبل از آزمایش هموگلوبین انجام دادم آیا میشود از همان آزمایش برای عمل بینی استفاده کرد؟

 

 توصیه دکتر پورنصر به شما این است که ترجیحا از آزمایش جدید برای عمل بینی استفاده کنید ولی اگر زمان آزمایش خون قبلی شما زیاد برای مدت قبل نیست شاید بشود از همان آزمایش استفاده کرد.

 

 اگر میزان هموگلوبین خون پایین باشد باید چه کار کرد؟

 

 این که چه مقدار هموگلوبین برای جراحی زیبایی بینی لازم است توسط پزشک تعیین می‌شود و اگر میزان آن به تشخیص پزشکان باشد میشود با مکمل های آهن این مشکل را برطرف کرد.

 

 بهترین بهترین زمان برای انجام آزمایش خون چه زمانی است؟

 

 توصیه دکتر فریدون پورنصر برای بیمار خود آن هدف سریال سه یا چهار هفته قبل از تاریخ عمل بینی آزمایش خون خود را انجام دهند.

 

 اگر تا روز عملکرد کمتر از سه هفته زمان باشد باید چه کار کرد ؟

 

فقر آهن در حدی که اختلال در انجام عمل بینی بکند بسیار نادر است. اگر شما برای انجام عمل بینی خود کمتر از ۳ هفته وقت داری می توانید آزمایش خون خود را بدهید. اگر مشکل کم خونی در حدی که اختلال در انجام جراحی بینی ایجاد کند در شما تشخیص داده شد، به ناچار باید تاریخ عمل بینی را عوض کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *